در حال بارگذاری ...
 • افزایش ۱۰ درصدی تجارت دریابرد در بهار امسال

  در رشد تجارت دریابرد با فعالیت ارزشمند در توسعه تجارت خارجی شاهد این بودیم که در سال ۱۴۰۲ تجارت دریا برد به ۲۳۷ میلیون تن برسد . همچنین در سال ۱۴۰۳ بالغ بر ۶۰ میلیون تن تجارت دریا برد محقق شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته است . در همین زمان بنادر شمالی نیز رشد قابل توجهی داشته‌اند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ضمن تشریح عملکرد این سازمان در دولت سیزدهم از رشد ۴۹ درصدی ترانزیت دریایی در سال جاری و افزایش ۱۰ درصدی تجارت دریابرد در بهار امسال خبر داد .

  علی اکبر صفایی در نشست خبری عملکرد وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم در حوزه حمل‌ونقل دریایی که صبح امروز چهارشنبه ۲۰ تیرماه در ساختمان دادمان برگزار شد ، اظهار کرد : سازمان بنادر و دریانوردی تلاش کرده است تا تک بعدی به امور توسعه نپردازد و هم‌زمان به منابع انسانی و زیربنایی و ساختارهای مدیریت توجه کند تا یک رشد متوازن در همه بخش‌ها داشته باشد .

  صفایی با اشاره اقدامات اجرایی شاخص این سازمان گفت : در رشد تجارت دریابرد با فعالیت ارزشمند در توسعه تجارت خارجی شاهد این بودیم که در سال ۱۴۰۲ تجارت دریا برد به ۲۳۷ میلیون تن برسد . همچنین در سال ۱۴۰۳ بالغ بر ۶۰ میلیون تن تجارت دریا برد محقق شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد داشته است . در همین زمان بنادر شمالی نیز رشد قابل توجهی داشته‌اند .

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری خارجی گفت : با ۵ کشور خارجی به قرارداد و کار اجرایی رسیده‌ایم که یکی از آن کشورها هند بود که سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیون دلاری در بندر چابهار انجام داد و برای فاینانس ۲۵۰ میلیون دلاری نیز به توافق رسیدیم که امکان افزایش به یک میلیارد دلار را دارد . به دلایلی مانند تحریم‌ها امکان بیان جزئیات بیشتر از سرمایه‌گذاری خارجی را نداریم .

  صفایی افزود : یکی دیگر از اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم تسهیل تجارت با کشورهای همسایه است که در ترانزیت نمود پیدا می‌کند و در همین راستا میزان ترانزیت از طریق دریا در سال ۱۴۰۲ به ۱۶ میلیون تن رسید و امسال به رشد حدود ۴۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رسیده است .

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حوزه جذب سرمایه‌گذاری داخلی اقدامات بسیار خوبی در تسهیل قوانین و مقررات انجام شد ، گفت : با اعتماد بخش خصوصی به سازمان بنادر و دریانوردی ۶۲ همت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال اجرا است و یا در شرف اجرا قرار دارد که می‌توان به سیلوی غلات بندر امام خمینی(ره) و مخازن نفتی بندر شهید رجایی که دارای بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی بوده و در شرف افتتاح قرار دارند ، اشاره کرد .

  صفایی با اشاره عملکرد بخش توسعه زیرساخت بندری بیان کرد: توسعه زیرساخت‌ها که با هدف افزایش ظرفیت اسمی بنادر کشور انجام می‌شود و ۱۶۷ پروژه با اعتبار ۴۴ همت به بهره‌برداری رسیده یا تحویل بخش خصوصی شده و ظرفیت اسمی بنادر از ۲۸۰ میلیون تن به ۳۰۰ میلیون تن رسیده است . در حال حاضر ۴۰۵ پروژه با اعتبار ۱۴۸ همت در حال اجرا قرار دارد که برخی از آن‌ها بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند .

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه به پروژه‌های شاخص اشاره کرد و گفت : احیای خلیج گرگان و بندر ترکمن ، احداث بندر خمیر ، طراحی بندر لنگه ، سیلوی مکانیزه غلات با ظرفیت یک میلیون تن ، ۷۰۰ هکتار زیرساخت اساسی ، ۲۹۲ شناور و تجهیزات استراتژیک ، بندرگاه در بندر عباس با ۴ کیلومتر عمق پیشرفت ، بندر چمخاله ، بندر بوموسی ، اروند کنار ، ۲۲ فروند اسکله گردشگری ، افزایش ۳۱ فروند کشتی تجاری ، بندر گناوه ، دیلم و اروندکنار ، انجام مطالعات مهندسی ارزش و اسکله نفتی بندر چابهار از جمله این پروژه‌ها به شمار می‌روند .

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات بخش نوسازی تجهیزات بندری و دریایی اظهار کرد : بیش از ۳۰۰ فروند تجهیزات بندری استراتژیک در بنادر کشور داریم که عمر طولانی داشتند به همین خاطر نسبت به ساخت یا خرید ۲۹۲ فروند تجهیز بندری اقدام شد که ۸۳ فروند آن تحویل شده و باقی از رشد ۴۰ درصدی برخوردار است. همچنین ۱۳۰ فروند تجهیز بندری توسط بخش خصوصی تهیه شده است .

  صفایی با بیان اینکه بخش دریایی با کمبود نیروی متخصص دریایی به تعداد ۳۵۰ نفر مواجه است ، گفت : ۳۰۹ نفر از طریق آزمون، ۲۵۰ نفر از دانشگاه دریایی چابهار، ۳۵ نفر از نخبگان و ۱۰۰ نفر بورسیه نیروهای مسلح جذب می‌شوند .

  وی افزود : در رابطه با تربیت نیروی انسانی متخصص و مرتبط از طریق دانشگاه ۵۳ درصد رشد داشتیم که این روند ادامه خواهد داشت . باید توجه داشت که در حوزه دریایی با کمبود افسر دریایی مواجه هستیم که نه تنها مزایای خوبی دارد بلکه شغل جذاب و خوبی است که می‌تواند آینده فرزندان خانواده‌ها تامین کند .

  افزایش تردد دریایی کشور به ۱۷۵ هزار فروند

  صفایی بیان کرد : میزان تردد دریایی از ۱۴۶ هزار فروند به ۱۷۵ هزار فروند افزایش یافته است . در حوزه شفاف سازی و مقابله با فساد ، یکپارچه‌سازی کل شبکه نرم افزاری کشور انجام شد که در بندر شهید رجایی به صورت آزمایشی در حال اجرا است ، به‌ طوری‌ که تمامی ۸۰ نرم افزار سازمان در ۴ نرم افزار قرار گرفته‌اند .

  صفایی یادآور شد : در حوزه فاوا بخش‌های زیرساخت و پشتیبانی تقویت شده‌اند ، زیرا روزانه حدود ۷۰۰ هزار حمله به شبکه دریایی کشور انجام می‌شود که تا کنون همه این حملات توسط کارشناسان متخصص و متعهد ما خنثی شده‌اند . همچنین یک سیستم کاملاً پشتیبان داریم که در عرض ۳ ساعت می‌توانیم سیستم جایگزین را عملیاتی کنیم . در بخش تحول‌آفرینی در فضای کسب و کار اقدامات بسیار ارزشمندی انجام شد و ۳۱ نوع خدمت در سایت دولت قرار داده شد تا مردم بتوانند اقدام به ثبت شرکت کنند .

  صفایی همچنین به عملکرد روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی اشاره کرد و گفت : ۷۴۱ گزارش تصویری و کلیپ ، ۹۳ هزار خبر در رسانه‌های مکتوب ، ۱۲۸۹ ساعت برنامه تلویزیونی و رادیویی پخش و منتشر شد که ۶۷ میلیون بازدید کننده داشته است .

  انجام ۷ دسته مطالعات زیربنایی با محوریت توسعه دریامحور

  وی با اشاره به توسعه دریا محور بیان کرد : ما در سازمان بنادر هم‌زمان با انجام مطالعات سیاست‌های توسعه دریا محور در مجمع تشخیص مصلحت نظام ۷ دسته مطالعات زیربنایی انجام دادیم که شامل مطالعات مدیریت یکپارچه سواحل ، طرح ویژه راهبردی ویژه پایدار ۴۱ جزیره کشور، سند برنامه ریزی استراتژیک ، سند لجستیک کشور ، طرح جامعه بنادر کشور و تدوین برنامه وزارت راه و شهرسازی در تحقق توسعه دریامحور می‌شود .

  معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره آخرین وضعیت رسیدگی به اختلاس در بندر امام خمینی (ره) گفت : اقدامات خوبی توسط وزارت اطلاعات و دستگاه‌های قضایی انجام شده است و خبرهای خوبی به مردم داده می‌شود .

  تخلیه و بارگیری ۲۵ میلیون تن کالای اساسی در ۳ سال دولت سیزدهم

  وی با اشاره به میزان تخلیه و بارگیری کالای اساسی نیز گفت : تا ۱۸ تیرماه امسال حدود ۷ میلیون تن کالای اساسی تخلیه بارگیری شده است و این میزان در سه سال اخیر سالانه ۲۵ میلیون تن بوده است .

  صفایی افزود : کالای اساسی موجود در بنادر کشور ۳.۹ میلیون تن است و ظرفیت اسکله‌های ایران بیش از ۲ برابر این عدد است ، لذا مشکلی در این خصوص موجود ندارد و الان میزان ورود و خروج کالا در بنادر برابری می‌کند .

  کاهش سن ناوگان تجاری دریایی

  وی، سن ناوگان تجاری دریایی تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران را ۱۹ سال عنوان کرد که در سال‌های گذشه کاهش داشته است و گفت : در سه سال گذشته تعداد ۳۱ فروند کشتی در ناوگان دریای خزر اضافه شده و علاوه بر آن در دریاهای جنوب شرکت‌های بخش خصوصی اقدام به خرید کشتی‌های مختلف کرده‌اند .

  صفایی با بیان اینکه در حوزه تجاری با کشورهای چین و روسیه کار می‌کنیم ، به رشد عملکرد صادرات و واردات با روسیه و قزاقستان در بنادر شمالی اشاره کرد . بندر نوشهر ۷۰ درصد، بندر امیرآباد ۴۵ درصد و بندر انزلی ۳۰ رشد تجارت با روسیه و قزاقستان داشته است ، ضمن اینکه عمده واردات از این دو کشور غلات است .
  مطالب مرتبط

  ایجاد زیرساخت ارتباط اراضی پسکرانه ۲۴۰۰ هکتاری و بندر موجود با ظرفیت مناسب ، تسهیل توسعه بلندمدت بندر با ایجاد منطقه لجستیکی و صنعتی در پسکرانه و امکان تامین فضاهای مورد نیاز و تامین نشده در بندر موجود در اراضی ۲۴۰۰ هکتاری از مهم‌ترین تاثیرات اجرای این پروژه است .

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، عملکرد سازمان بنادر و دریانوردی در بخش ارتقاء ایمنی و امنیت دریایی و بندری و حفظ محیط زیست دریایی طی سال ...

  |

  دولت در حوزه دریایی و حمل و نقل دریایی دو رویکرد داشته است و با توجه به اینکه فعالیت های دریایی عموما در حوزه بین المللی است ، بنابراین در بخش تجارت دریابرد باید به حمل و نقل بین المللی دریایی ارائه خدمت کنیم و از دنیا عقب نمانیم .

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، دو یدک‌کش‌ و یک شناور ناجی پس از اتمام تعمیرات اساسی و زیرآبی و بازدیدهای دوره‌ای در سرسره تعمیراتی بندر شهید رجایی ...

  |

  منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) با برخورداری از تجهیزات پیشرفته و پایانه‌های اختصاصی تخلیه و بارگیری انواع کالا به طور میانگین سهم ۳۱ در صدی از کل تجارت کشور را به خود اختصاص داده است .

  |

  نظرات کاربران