در حال بارگذاری ...
 • سامانه‌های هوشمند جاده‌ای کشور ارتقا می‌یابند

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ رئیس مرکز مدیریت راه‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت : در سال جاری برنامه‌های توسعه‌ای گسترده‌ای برای تجهیز سامانه‌های هوشمند جاده‌ای از جمله سامانه مدیریت ناوگان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و سامانه‌های نظارت تصویری ، تردد شمار و ثبت تخلفات در دستور کار این سازمان است .

  منصور فخاران در جلسه همفکری و بررسی عملکرد و برنامه های استان های گلستان ، مازندران ، خراسان شمالی ، تهران و البرز که در استان گلستان برگزار شد با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای برای ارتقای سامانه‌های هوشمند جاده‌ای کشور ، اظهار داشت : برنامه های توسعه سامانه‌های هوشمند جاده‌ای با افزایش مجوزهای نصب و بهره برداری از این سامانه ها ، توسعه نرم افزاری و جذب اعتبارات بیشتر در سال جاری پیگیری و دنبال می شود .

  وی حمایت از این سامانه‌ها ، ارتقا و هوشمندسازی آنها را در رفاه عمومی مردم و کاهش حوادث جاده‌ای بخصوص در منطقه شمال و شمال شرق بسیار موثر خواند .

  فخاران، رویکرد مرکز مدیریت راههای کشور را رویکرد تبیینی و مردمی دانست و تصریح کرد : برای آموزش نیروی انسانی مراکز کشور نیز برنامه‌هایی در دست اجراست تا با ارتقای دانش و انتقال تجارب نیروها بتوانیم فعالیت ها و خدمات گسترده‌ای را برای شکوفایی و توسعه راهها و حوزه حمل و نقل کشور ارائه کنیم .

  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان نیز در این جلسه با تاکید بر اهمیت سامانه های هوشمند جاده‌ای در مدیریت بهینه راه ها و در نهایت کاهش تصادفات و تلفات جاده ای گفت : هم اینک در سطح جاده های استان ۱۴۴ سامانه هوشمند اعم از نظارت تصویری ، ثبت تخلفات جاده ای ، تردد شمار و توزین در حال حرکت و سامانه مدیریت ناوگان راهداری ، سامانه پیام متغیر و ترافیک نما فعال است .

  عادل مصدقی در جلسه همفکری و بررسی عملکرد و برنامه های  استان های گلستان ، مازندران ، خراسان شمالی ، تهران و البرز ، اظهار داشت : برای توسعه این سامانه‌ها بخصوص در نقاط حساس و آسیب پذیر و بحرانی راهها در سال جاری اقدام شده تا با هماهنگی پلیس راه از حوادث جاده ای و آسیب به راه ها از جمله اضافه تناژ جلوگیری بعمل آید .

  مصدقی همچنین گفت : به منظور دسترسی های موردی به سامانه‌های هوشمند جاده‌ای در استان‌های مجاور در مواقع بحران ، پیگیری های مستمر انجام شده است .

  مصدقی با بیان اینکه شیوه‌های نوین مدیریتی بر مراکز مدیریت راه‌های کشور و بهره برداری از سامانه ها و فناوری های جدید کمک بهتری به مدیریت بهینه راه ها و کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای خواهد کرد .

  وی مراکز مدیریت راه ها را بخش فرامعاونتی برای اداره کل و دسترسی عموم مردم بیان کرد و  ادامه داد : بهره برداری و استفاده از ظرفیت‌های موجود این مراکز در تصمیم گیری‌ها و برنامه ریزی‌های مدیریتی بسیار موثر و سودمند است .

  در این جلسه عملکرد سال ۱۴۰۲ و برنامه های  استان های گلستان ، مازندران ، خراسان شمالی ، تهران و البرز برای مراکز مدیریت راه ها در سال ۱۴۰۳ بررسی شد .

  حضور در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری و بازدید از ساختمان در حال ساخت راهدارخانه مرکزی گلستان از برنامه های سفر یکروزه رئیس مرکز مدیریت راه های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به استان گلستان بود .
  مطالب مرتبط

  کاربران جاده‌ای می‌توانند پس از برقراری ارتباط با این سامانه از وضعیت ترافیکی راه‌ها ، وضعیت آب و هوای مسیرها ، انسدادها ، محدودیت‌های اعمال شده مطلع شوند و شکایات خود در حوزه راه‌ها را ثبت کنند .

  |

  با توجه به گستره بالای جغرافیایی در استان ، محدودیت در نیروی انسانی نظارتی و طولانی بودن محورهای استان ، نصب سامانه‌های هوشمند ثبت تخلفات عبور و مرور در استان از راه‌های کم‌هزینه‌تر برای نظارت حداکثری در محورها و در نتیجه کاهش تخلفات در این بخش است .

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، رئیس مرکز مدیریت راه های آذربایجان شرقی گفت : همکاران از طریق سامانه ۱۴۱ به ۱۷۰۰ مورد تماس تلفنی پاسخ داده و به مشکلات مردم ...

  |

  تخلف جابجایی بار بدون بارنامه ، عدم مهار بار مناسب ، فقدان یا عدم بکارگیری تجهیزات ایمنی ، حمل بار اضافه بر ظرفیت خودرو و ... از دیگر تخلفات انجام شده از سوی رانندگان حمل‌ونقل عمومی برون شهری است .

  |

  جسم و بدنه جاده‌ها به مرور زمان به دلیل عبور وسایل نقلیه و شرایط جوی صدمه می‌بیند که به منظور افزایش عمر جاده ، عملیات روکش آسفالت حفاظتی محورهای اصلی شریانی سطح استان در دست اقدام است .

  |

  نظرات کاربران