در حال بارگذاری ...
 • ضرورت تغییر نگاه حکمرانی کشور از خشکی به دریا

  با ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه دریامحور از سوی مقام معظم رهبری ، یک سند بالادستی و یک الگو و خط مشی مطلوب جلوی هم دستگاه‌ها و نهادهای متولی دریایی ، برای مدیریت یکپارچه در حوزه دریا قرار گرفت .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، رئیس کمیته توسعه و آمایش سرزمینی کمیسیون امور زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : تعیین شاخص سنجش و چارچوب‌های معیار برای ایجاد مفاهمه در بین دستگاه‌های متولی اجرایی سازی سیاست‌های توسعه دریامحور موضوع مهمی است .

  فریبرز محمدی در نشست ویژه اعضای شورای مدیران ارشد ارگان‌های های دریایی کشور ، با موضوع اجرای سیاست های کلی نظام در خصوص توسعه دریامحور ، تاکید کرد : تا امروز و تا پیش از ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه دریامحور ، نگاه اقتصادی در کشور ، خشکی محور بوده است .

  محمدی با بیان اینکه حکمرانی و نگاه کلان در کشور تاکنون خشکی محور و بری نگر بوده و باید به نگرش بحر محور تغییر کند ، تاکید کرد : با ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه دریامحور از سوی مقام معظم رهبری ، یک سند بالادستی و یک الگو و خط مشی مطلوب جلوی هم دستگاه‌ها و نهادهای متولی دریایی ، برای مدیریت یکپارچه در حوزه دریا قرار گرفت .

  وی با اشاره به اقدامات کمیسیون زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد : یکی از مباحث مطرح در مبحث آمایش سرزمینی ، عدم تعادل ها در حوزه دریا است .

  رئیس کمیته توسعه و آمایش سرزمینی مجمع تشخیص مصلحت از تشکیل کارگروه توسعه دریامحور ، برای تعیین چارچوب ها و شاخص‌های تشخیص در مجمع خبر داد و خاطرنشان کرد : مجمع در راهبرد توسعه دریامحور بر اساس سیاست‌های ابلاغی ، به دنبال تغییر نگاه از خشکی به دریا و برداشتن عدم تعادل‌های ایجاد شده در این حوزه است .
  مطالب مرتبط

  در سال ۱۴۰۰ معادل ۴ همت پروژه ، در سال ۱۴۰۱ معادل ۲ همت پروژه و در سال ۱۴۰۲ معادل ۳ همت پروژه از سوی بخش خصوصی در بنادر کشور مدنظر قرار گرفته و در سال ۱۴۰۳ نیز ۵۵ همت پروژه از سوی بخش غیردولتی به منظور سرمایه‌گذاری در بنادر کشور ، تعریف شده است .

  |

  جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی به منظور فعالیت در حوزه دریایی ، توسعه گردشگری دریایی ، توسعه صنایع‌ آب‌بر در سواحل و ... نه تنها موجب تحقق سیاست‌های کلی توسعه دریامحور می‌شود بلکه رشد و توسعه اقتصادی را نیز به دنبال دارد .

  |

  جزایر استان و اقدامات مرتبط با آن‌ها از اهمیت زیادی در اقتصاد دریامحور برخوردار بوده و اخیرا به شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز پیشنهاد داده‌ایم که مباحثی در خصوص توسعه دریامحور و جزایر سه‌گانه در کتاب‌های دانش‌آموزان درج کند .

  |

  علاوه بر موضوع تامین شناور برای جزایر لارک و بوموسی که به دنبال دریافت مجوزهای لازم از سوی دولت هستیم ، موضوع تامین پارکینگ برای استقرار شناورهای صیادی و روشنایی اسکله‌ها در جزیره لارک در نشست فردا بحث و بررسی خواهد شد .

  |

  رهبر معظم انقلاب ، با آگاهی و اشراف به روزمرگی در حوزه دریا ، برای ایجاد هم‌افزایی در این حوزه ، سیاست‌های کلی توسعه دریامحور را ابلاغ کردند .

  |

  نظرات کاربران