در حال بارگذاری ...
 • سرویس حمل‌ و نقل مسافری میان دو بندر ایران و عراق راه اندازی می‌شود

  طرح جامع ترانزیتی حدود دو دهه بین دو کشور در حال بحث و بررسی است و مقرر شد این موضوع نیز در دستور کار قرار گیرد و در سفر رئیس‌جمهور به عراق به مراحل نهایی برسد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، وزیر راه و شهرسازی از توافق برای راه اندازی سرویس حمل‌ونقل مسافری بین دو بندر ایران و عراق برای جابه‌جایی زوار اربعین خبر داد .

  مهرداد بذرپاش در حاشیه دیدار با وزیر حمل‌ونقل عراق در جمع خبرنگاران ، موضوعات مطرح شده در این جلسه را تشریح کرد و گفت : در جلسه امروز درباره تسریع در تکمیل راه آهن شلمچه - بصره و رفع موانع پیش رو گفت‌وگو شد . سال گذشته توافقی در این خصوص انجام شد و در ایام اربعین ۱۴۰۲ ، با حضور نخست‌وزیر عراق و معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان در منطقه صفر مرزی ، عملیات اجرایی خط ریلی شلمچه_ بصره آغاز شد .

  وی افزود : در این مدت جلسات متعددی برای ارزیابی پیشرفت این پروژه از جمله عملیات مین روبی برگزار شد و تاکنون عملیات مین روبی بیش از دو کیلومتر در خاک عراق و یک و نیم کیلومتر در خاک ایران پیشرفت داشته است . موضوع دیگر احداث پل در این پروژه بود که توسط شرکت‌های ایرانی در حال انجام است .

  تملیک زمین‌های راه آهن شلمچه - بصره تا یک ماه آینده با اتمام می‌رسد

  وی درباره تملیک زمین‌های اطراف پروژه توضیح داد : بخشی از زمین‌های این منطقه مسکونی است که قرار شد طرف عراقی تملیک اراضی آن منطقه را انجام و تحویل ایران دهد . بخشی از تملیک اراضی انجام شده و قرار است ظرف یک ماه آینده همه اراضی مورد نظر تملیک و تحویل داده شود .

  وزیر راه و شهرسازی یادآور شد : مناقصه عملیات احداث ۳۲ کیلومتر ریل در کشور عراق برگزار و شرکت آن نیز تعیین شده که البته قرار شد شرکت‌های ایرانی نیز در این خصوص کمک کنند . عزم دو کشور در سطوح بالای دولت‌ها ، برای احداث این پروژه کاملا جدی است و به‌صورت هفتگی مسیر ریلی شلمچه - بصره پیگیری می‌شود .

  به گفته بذرپاش ، از دیگر موضوعاتی که در این جلسه بررسی شد ، جابه‌جایی زوار در ایام اربعین بود و توافقات خوبی مبنی بر انتقال زوار توسط همه شقوق حمل‌ونقلی انجام شده‌ است . قرار شد امسال مسیر دریایی نیز به این مسیرها اضافه و انتقال زائران از مسیر دریایی نیز انجام شود . طبق توافق سازمان بنادر و دریانوردی با کشور عراق مقرر شده‌است سرویس حمل‌ونقل مسافری بین بندر خرمشهر به بصره و بندر آبادان به بندر واصلیه در اسرع وقت راه اندازی شود .

  بذرپاش در ادامه ، موضوع دیگر این جلسه را افرایش حجم ترانزیت میان دو کشور دانست و افزود : در سال ۱۴۰۲ تلاش دولت و وزارت راه ، توسعه ترانزیت با کشورهای همسایه بود که رشد ۵۸ درصدی ترانزیت را شاهد بودیم و میزان ترانزیت به بیش از ۱۴.۷ میلیون تن بار رسید که رکورد بی سابقه‌ای بود .

  وی با بیان اینکه عراق نیز از کشورهای هدف ترانزیت است ، افزود : طرح جامع ترانزیتی حدود دو دهه بین دو کشور در حال بحث و بررسی است و مقرر شد این موضوع نیز در دستور کار قرار گیرد و در سفر رئیس‌جمهور به عراق به مراحل نهایی برسد .

  طرح تکمیل خط ریلی کرمانشاه - اسلام‌آباد - خسروی در دیدار با وزیر حمل‌ونقل عراق

  وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد : موضوع دیگر اجرای خط ریلی کرمانشاه به اسلام‌آباد و اسلام‌آباد به خسروی به‌عنوان یکی از خطوط اصلی ریلی کشور بود . این پروژه باید به‌زودی به بهره‌برداری برسد و از کشور عراق درخواست داشتیم تا این مسیر در عراق هم دنبال شود که دو کشور را منتفع کند .

  به گفته بذرپاش ، این مسیر عملاً دسترسی ایران از طریق عراق به سوریه و مدیترانه را تسهیل می‌کند و با بهره گیری از این مسیر عراق نیز می‌تواند به صورت سریع‌تر و ارزان‌تر به بازارهای ایران و کشورهای آسیای مرکزی دست پیدا کند . این موضوع به‌عنوان یک مدل راهبردی پیشنهاد و قرار شد در فازهای بعد مذاکرات دو کشور به‌عنوان یک پروژه جدی در دستور کار قرار گیرد .

  وزیر راه و شهرسازی یادآور شد : در این دیدار در خصوص افزایش خدمات فرودگاهی و پروازها برای انتقال زوار ایرانی به عراق و زوار عراقی به مشهد مقدس نیز مذاکراتی انجام شد . آمارها نشان‌می‌دهد تعداد پروازهای ایران به نجف و حجم ورود زوار عراقی به ایران افزایشی بوده است .

  وی ارتقا زیرساخت‌های حمل‌ونقلی برای توسعه گردشگری ایران و عراق را از جمله موضوعات مهم در مذاکرات میان دو کشور دانست .
  مطالب مرتبط

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه شهید رییسی در بخش مسکن کار شجاعانه ای را پایه گذاری کرد ؛ رشد ترانزیت و سایر عملیات ...

  |

  باید با ارائه مشوق‌هایی جابه‌جایی کالاها را از بخش جاده‌ای به بخش ریلی منتقل کنیم که آثار و منافع قابل‌توجهی برای کشور به دنبال خواهد داشت . توسعه حمل کالا از طریق شبکه ریلی نه‌تنها افزایش ایمنی جاده‌ها و در نتیجه کاهش سوانح جاده‌ای و کاهش تعداد جان‌باختگان حوادث ...

  |

  امسال در این نمایشگاه ، بیش از ۱۰۰ شرکت داخلی و ۵ شرکت خارجی از کشورهای چین ، روسیه ، هند و آذربایجان شرکت کرده اند .

  |

  تأمین سرمایه هدف‌گذاری شده برای این بخش و تأمین تجهیزات بارگیری و اقدامات لازم برای حداکثرسازی بهره‌برداری بندر چابهار از بخش‌های این قرارداد است .

  |

  بندر چابهار نقشی بسیار راهبردی در شاخه شرقی کریدور شمال جنوب دارد و می‌تواند به نقاط مختلف دسترسی پیدا کند . این بندر کشورها و شهرهای مختلفی را می‌تواند از طریق خطوط جاده‌ای و ریلی در دسترس قرار دهد و بر همین اساس نقشی بسیار راهبردی در کریدور شمال - جنوب به ویژه شاخه شرقی آن ...

  |

  نظرات کاربران