در حال بارگذاری ...
 • تخلیه‌ و‌ بارگیری بیش از ۱۰۹ میلیون تُن کالا در بنادر استان هرمزگان طی سال ۱۴۰۲

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به سهم ۵۹ درصدی تخلیه و بارگیری کالای غیرنفتی بنادر این استان در سال ۱۴۰۲ اعلام کرد : طی سال گذشته بیش از ۱۰۹ میلیون تُن کالا در یکسال گذشته در بنادر هرمزگان تخلیه و بارگیری شد .

  حسین عباس‌نژاد در تشریح عملکرد یکساله ۱۴۰۲ بنادر این استان ، اظهار داشت : از ابتدای فروردین‌ماه تا پایان اسفندماه سال گذشته ۱۰۹ میلیون و ۴۷۷ هزار و ۹۲۱ تُن کالا تخلیه و بارگیری شد که از این میزان ۷۴ میلیون و ۶۸ هزارو ۶۶۹ تُن را کالای غیرنفتی شامل می‌شود .

  وی ، میزان صادرات کالای غیرنفتی در یکسال ۱۴۰۲ را ۴۰ میلیون و ۸۸۲ هزارو ۸۰۹ تُن اعلام کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد افزایش داشته است .

  مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی میزان واردات به بنادر استان هرمزگان در این سال گذشته را نیز ۱۰ میلیون و ۲۶۳ هزار و ۲۰ تن اعلام کرد که آمارها کاهش هفت درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌ دهند . از مجموع جابه‌جایی انواع کالاها در بنادر استان هرمزگان ، ۳۵ میلیون و ۴۰۹ هزار و ۲۵۲ تن مربوط به کالاهای نفتی بوده که از این میزان ۲۲ میلیون و ۳۷۱ هزارو ۲۶۱ تن کاپوتاژ شده است .

  وی میزان صادرات کالای نفتی از بنادر این استان در این دوره یکساله را نیز ۱۱ میلیون و ۶۱۷ هزارو ۹۰۴ تُن اعلام کرد و افزود : عملکرد بخش کانتینری در این مدت را نیز ۲ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۶۱۶ TEU بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش ثبت شده است .

  کاپوتاژ بیش از ۱۸ میلیون کالاهای نفتی در بندر شهید رجایی

  مدیرکل بنادر هرمزگان در تشریح عملکرد ۱۲ ماهه بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین و پیشرفته‌ترین بندر کانتینری ایران نیز گفت : در این مدت ۸۳ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۹۶ تُن انواع کالا تخلیه و بارگیری شد که از این میزان ، ۵۴ میلیون و ۲۶۲ هزار و ۵۰۵ تُن آن مربوط به کالای غیرنفتی بود .

  عباس‌نژاد با اشاره به صادرات ۳۵ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۷۰۴ تن کالای غیرنفتی از بزرگترین بندر تجاری ایران به کشورهای هدف گفت : در ۱۲ ماهه امسال نیز ۲۹ میلیون و ۳۱۴ هزار و ۵۹۱ تن کالای نفتی در این بندر جابه‌جا شد که ۹ میلیون و ۷۶۱ هزار و ۴۳۹ تن آن مربوط به صادرات بود .

  مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی ، سهم تزانزیت انواع کالای تخلیه و بارگیری شده در بندر شهید رجایی در این مدت را ۶ میلیون و ۵۳۷ هزار و ۳۷۴ تن اعلام کرد و گفت : از مجموع کالاهای نفتی جابه‌جا شده در این بندر ۱۸ میلیون و ۴۰۹ هزار و ۳۸۶ تن آن نیز مربوط به کاپوتاژ بوده است . در این یکساله ۱۴۰۲ نیز مجموع عملیات تخلیه و بارگیری بخش کانتینری بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر کانتینری کشور به بیش از ۲ میلیون و ۱۲۶ هزار TEU (کانتینر ۲۰ فوت) رسید .

  سهم ۵۹ درصدی تخلیه و بارگیری کالای غیرنفتی بنادر

  مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در ادامه با اشاره به سهم ۵۹ درصدی تخلیه و بارگیری کالای غیرنفتی بنادر این استان در ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۲ در بین کل بنادر کشور گفت : از این میزان جابه‌جایی ، ۴۴ درصد آن به منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی اختصاص دارد.

  به گفته وی؛ از سهم ۸۹ درصدی جابه‌جایی کالای کانتینری در بنادر استان هرمزگان ، ۸۰ درصد آن نیز مربوط به بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین و پیشرفته‌ترین بندر کانتینری ایران است .

  جابه‌جایی‌ها بیش ۱۱ میلیون تن کالا در بنادر پل و لافت

  عباس‌نژاد با اشاره به جابه‌جایی ۱۰۹ میلیون و ۴۷۷ هزار و ۹۲۱ تُن در بنادر استان ، سهم این جابه‌جایی‌ها از طریق بنادر پل و لافت قشم را ۱۱ میلیون و ۲۵۵ هزار و ۲۶۸ تن ، بنادر غرب ۱۰ میلیون و ۵۸۹ هزار و ۳۴۴ تن و بنادر شرق را ۲ میلیون و ۳۳۸ هزارو ۵۸۶ تن اعلام کرد .

  تردد بیش از ۲۲ میلیون مسافر در بنادر هرمزگان

  مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در تشریح عملکرد بنادر مسافری نیز گفت : در یکساله ۱۴۰۲ در مجموع ۲۲ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۱۹۵ نفر مسافر از طریق بنادر این استان جابه‌جا شده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هشت درصد افزایش داشته است . از این میزان ۱۶میلیون و ۶۳۱ هزارو ۴۵۰ نفر از طریق بنادر پل و لافت، سه میلیون و ۹۵۷ هزار و ۷۰۵ نفر بنادر شرق، ۸۶۲ هزارو ۲۸۰ نفر در بنادر غرب و یک میلیون و ۴۶۵ هزارو ۷۶۰ نفر نیز در بنادر کیش تردد داشته‌اند .

  گفتنی است ، استان هرمزگان با احتساب جزایر دارای ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز دریایی، ۱۴ جزیره کوچک و بزرگ و ۳۲بنادر فعالی است که بیش‌ترین حجم تخلیه و بارگیری از این بنادر انجام می‌شود . بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین و پیشرفته‌ترین بندر کانتینری ایران با دارا بودن ۱۰ پست اسکله کانتینری در مجموع به طول ۲ هزار و ۵۰۰ متر و ۲۳ دستگاه گنتری کرین فعال در حال حاضر ظرفیت تخلیه و بارگیری بیش از ۸۰ درصد کالاهای کانتینری در سطح بنادر کشور را پشتیبانی می‌کند .

  کانتینر ترانشیپی آن دسته از کانتینرهایی هستندکه برای اعزام به مقصد نهایی ابتدا دریک بندراصلی منطقه از یک کشتی بزرک تخلیه و سپس به کشتی های فیدر(کوچک) بارگیری و به مقصد اعزام می‌شوند. حمل و نقل کالا از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر گفته می‌شود که از راه دریا و یا هر رودخانه ‌مرزی انجام می‌شود ، را کاپوتاژ دریایی می‌گویند .
  مطالب مرتبط

  شش فروند یدک کش پرقدرت شامل دو فروند یدک کش شش هزار اسب بخار و چهار فروند شناور ۴ هزار و ۴۰۰ اسب بخار در یکی از مجتمع‌های شناورسازی استان هرمزگان ، با پیشرفت فیزیکی و فنی قابل قبول ، درحال ساخت است .

  |

  هر شناور طی دوره زمانی سه یا پنج ساله باید تحت تعمیرات میان دوره و پایان دوره زیر نظر بازرس موسسه و دستگاه نظارت قرار گرفته و گواهینامه‌های معتبر برای آنان صادر شود .

  |

  در جریان بازدید رئیس دستگاه قضا از مجتمع بندری شهید رجایی ، گزارشی از اقدامات صورت گرفته به منظور رصد و نظارت بر کشتی‌هایی که در لنگرگاه و اسکله‌های بنادر استان هرمزگان بویژه بندر شهید رجایی پهلو می‌گیرند ، به رئیس قوه قضاییه ارائه شد . همچنین رئیس دستگاه قضا بصورت میدانی از ...

  |

  بندر شهید رجایی بزرگترین به عنوان بزرگترین بندر تجاری و پیشرفته‌ترین بندر کانتینری ایران در ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است .

  |

  در سال گذشته میزان کانتینرهای وارداتی نسبت به سال گذشته ثابت بوده اما میزان کانتینرهای صادراتی ۲۰ درصد افزایش داشته است .

  |

  نظرات کاربران