در حال بارگذاری ...
 • ایران آماده تجارت آزاد با اوراسیا است

  طرح مثلث اتحادیه اقتصادی اوراسیا ، سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس می تواند تحول بزرگی را در اقتصاد جهانی امروز ایجاد کند و به ویژه همکاری نزدیک گمرکات این گروه ها در شتاب دادن توسعه مناسبات تجاری کشورهای عضو اثربخش است . در این طرح ویژه ، جمهوری اسلامی ایران می تواند به عنوان حلقه ارتباطی میان این دسته از کشورها نقش محوری ایفا کند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل به نقل از خبرگزاری ایرنا ، دومین مجمع کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در حالی چهارشنبه در مسکو آغاز به کار کرد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای تجارت آزاد با کشورهای عضو این اتحادیه اعلام کرد ؛ موضوعی که مقدمات آن طی سال های گذشته فراهم شده است .

  سرپرست دفتر همکاری های بین الملل و روابط عمومی گمرک ایران در سخنانی در این مجمع که با حضور بیش از ۵۰۰ نماینده از ۵۴ کشور جهان برگزار شد ، اعلام کرد : جمهوری اسلامی ایران سال ۲۰۱۸ موافقتنامه موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EEU) را امضا کرد و پس از چهار سال تجربیات موفق در زمینه تجارت خارجی با این اتحادیه ، آماده تجارت آزاد با این اتحادیه است .

  امید گلزاری ابراز امیدواری کرد که توافقات آتی ایران و اتحادیه اوراسیا در این زمینه منجر به همکاری بیشتر در راستای توسعه مبادلات تجاری شود .

  وی با اشاره به مذاکرات گمرک ایران با مسئولان گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا درباره سازوکار تبادل الکترونیکی اطلاعات و همکاری آموزشی بین دو طرف گفت : امروز با همکاری بسیار نزدیک و صمیمانه گمرکات دو طرف شاهد کمترین مشکل در زمینه امور گمرکی هستیم .

  گلزاری که در نشستی با عنوان چشم انداز همکاری های اوراسیا ، سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس سخن می گفت ، افزود : معتقدیم با توسعه همکاری های گمرکی مشابه با اعضای سازمان همکاری شانگهای و بریکس ، شاهد توسعه تجارت و ترانزیت بین اعضا باشیم .

  وی با اشاره به سفر هفته گذشته مسئولان گمرک فدراسیون روسیه همزمان با سفر معاون نخست وزیر این کشور به تهران ، گفت : قرارداد تکمیل بخش ناقص خط ریلی پروژه کریدور شمال - جنوب در این سفر به امضا رسید.

  سرپرست دفتر همکاری های بین الملل و روابط عمومی گمرک ایران اظهار داشت : کریدور شمال – جنوب به یکی از مسیرهای طلایی در زمینه ترانزیت کالا و صرفه جویی در وقت و هزینه برای بازرگانان به ویژه ارتباط سایر اعضا با بازارهای روسیه و منطقه قفقاز تبدیل خواهد شد .

  وی با اشاره به عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای گفت : اعضای این سازمان می توانند از ظرفیت های اقتصادی و ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران در قالب بهره مند شوند و متقابلا این ظرفیت برای ایران و این کشور در راستای توسعه همکاری های اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی فراهم شده است . بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا یا اعضای دائمی سازمان همکاری شانگهای هستند و یا در گفتگوی نزدیک با آن سازمان هستند. از این ظرفیت مهم می توان در یکپارچگی منطقه ای و فرامنطقه ای استفاده کرد .

  طرح مثلت اوراسیا، شانگهای و بریکس،‌نویدبخش تحول در مناسبات اقتصادی

  سرپرست دفتر همکاری های بین الملل و روابط عمومی گمرک ایران در ادامه اظهار داشت : طرح مثلث اتحادیه اقتصادی اوراسیا ، سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس می تواند تحول بزرگی را در اقتصاد جهانی امروز ایجاد کند و به ویژه همکاری نزدیک گمرکات این گروه ها در شتاب دادن توسعه مناسبات تجاری کشورهای عضو اثربخش است . در این طرح ویژه ، جمهوری اسلامی ایران می تواند به عنوان حلقه ارتباطی میان این دسته از کشورها نقش محوری ایفا کند .

  رئیس هیئت مدیره کمیسیون اقتصادی اوراسیا، معاون دبیرکل سازمان همکاری شانگهای ، وزیر امور خارجه جمهوری بلاروس ، معاون وزیر توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه ،‌ دبیرکل کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا و معاون اول مدیر کل راه آهن روسیه برخی از دیگر سخنرانان روز نخست دومین مجمع اقتصادی اوراسیا در مسکو بودند .

  تبادل نظر درباره ایجاد اتحاد شرکای باثبات در عرصه بین المللی با گفت و گو و مشارکت میان اتحادیه اقتصادی اوراسیا، سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس از موضوعات محوری این اجلاس است .

  سخنان مقام های عضو اتحادیه اوراسیا حاکی از آن است که این اتحادیه و جمهوری اسلامی ایران به امضای توافقنامه نهایی و جامع ایجاد منطقه آزاد تجاری نزدیک شده اند ، موضوعی که به تحقق تحول اقتصادی مهم در این کشورها منجر خواهد شد .

  اتحادیهٔ اقتصادی اوراسیا (EAEU) یک اتحادیهٔ اقتصادی میان‌دولتی شامل بلاروس ، قزاقستان ، روسیه ، قرقیزستان و ارمنستان است. اعضای ناظر این اتحادیه ازبکستان ، مولداوی و کوبا هستند .

  پیش‌نویس توافقنامه بین ایران و اوراسیا بر سر اخذ تعرفه‌های صادراتی ترجیحی در ۵ ژوئیه ۲۰۱۷ در ایروان امضا شد . در سال ۲۰۱۸ توافقنامه موقت (برای مدت سه سال) در خصوص مشارکت این کشور با اوراسیا منعقد شد و از نیمه دوم سال ۲۰۲۱ مذاکرات برای انعقاد یک توافق نامه تمام عیار بین ایران و اتحادیه اقتصائی اوراسیا در حال انجام است .

  بنا بر برخی آمارها ، تجارت بین اوراسیا و ایران در سال ۲۰۲۱ میلادی ۷۳ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش یافت و از پنج میلیارد دلار گذشت .

  آلکسی اورچوک معاون نخست وزیر روسیه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ در حاشیه چهاردهمین مجمع اقتصادی بین المللی «روسیه - جهان اسلام : کازان فوروم» به منابع خبری روسیه گفت : اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) ممکن است زودتر از سایر کشورها به توافق بر سر منطقه آزاد تجاری با ایران دست یابد .

  وی در پاسخ به این سوال که اتحادیه اوراسیا با کدام کشورها به توافق بر سر منطقه آزاد تجاری نزدیکتر است ، گفت : ما با ایران نزدیکتریم .

  آندری اسلپنف وزیر بازرگانی کمیسیون اقتصادی اوراسیا نیز پیش تر اعلام کرده بود که احتمال ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU)و ایران تا پایان سال جاری میلادی بسیار زیاد است .




  مطالب مرتبط

  از مجموع تجارت خارجی کشور در ۴ ماهه سال جاری ۱۷.۵ میلیارد دلار صادرات غیر‌نفتی و ۱۸.۵ میلیارد دلار واردات انجام شده است . میزان صادرات غیرنفتی در این مدت ۸ درصد افزایش و واردات در همین مدت ۶ درصد کاهش نشان می‌دهد .

  |

  پس از گمرک پیرانشهر ، بیشترین افزایش ترانزیت خارجی از مبدا گمرکات سرخس ، پرویز خان و باشماق بود که در این مدت به ترتیب ۲۸۶، ۱۹۷ و ۱۱۱ درصد افزایش نشان می‌دهد . 

  |

  متاسفانه با وجود راه‌اندازی سامانه باز هم شاهدیم که در مقررات ابلاغی جدید ، نقش امضاهای طلایی و اعمال سلیقه افراد پررنگ‌تر شده و این خلاف اصل اولیه راه‌اندازی چنین سامانه‌هایی است .

  |

  یکی از تسهیلات گمرک به فعالان اقتصادی که به کاهش هزینه تولید ، انبارداری ، کاهش زمان ترخیص کالا و مدیریت کردن آن برای رساندن مواد اولیه و ملزومات به خط تولید منجر می‌شود ، استفاده از ظرفیت انبار اختصاصی است که در حال حاضر بیش از ۲۴۸ انبار اختصاصی در ۲۵ استان برای تولیدکنندگان ...

  |

  با عنایت به رعایت الزامات ایمنی در بنادر ، دو پروژه مهم زیرساختی اعلام و اطفاء حریق با اعتباری بالغ بر ۲ هزار میلیارد ریال در سال جاری اماده بهره برداری است که یکی از اقدامات مهم و پروژه های حیاتی بندر به شمار می رود .

  |

  نظرات کاربران