در حال بارگذاری ...
 • حضور فعال گمرک ایران در بزرگترین نشست مشترک اعضای اتحادیه اوراسیا ، شانگهای و بریکس

  گمرک ایران آمادگی دارد با امضای سند همکاری فعالان اقتصادی مجاز نسبت به ارائه تسهیلات و خدمات ویژه به ذینفعان در راستای تسهیل و تسریع در تجارت بین این کشورها نقش موثر خود را ایفا نماید .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ بزرگترین نشست مشترک اعضای اتحادیه اوراسیا ، شانگهای و بریکس با هدف تسهیل و توسعه همکاری های گمرکی و افزایش مبادلات تجاری بین اعضای این کشورها با حضور فعال گمرک ایران برگزار شد .

  در این نشست که با حضور مقامات بلند پایه اعضای اتحادیه اوراسیا ، شانگهای و بریکس امروز در مسکو برگزار شد ، امید گلزاری سرپرست دفتر همکاری های بین الملل گمرک ایران به عنوان یکی از سخنرانان این نشست گفت : توسعه همکاری های گمرکی و تجاری و افزایش حجم مبادلات تجاری با کشورهای عضو این اتحادیه از برنامه های اولویت دار گمرک ایران است .

  گلزاری با اشاره به اینکه برنامه ریزی و اراده ایران بر افزایش و توسعه مبادلات تجاری با کشورهای همسایه و عضو این اتحادیه ها است ، بیان‌ نمود : گمرک ایران آمادگی دارد با امضای سند همکاری فعالان اقتصادی مجاز نسبت به ارائه تسهیلات و خدمات ویژه به ذینفعان در راستای تسهیل و تسریع در تجارت بین این کشورها نقش موثر خود را ایفا نماید .

  سرپرست دفتر همکاری های بین الملل گمرک با اشاره به عملیاتی شدن کریدور سبز گمرکی بین ایران و فدراسیون روسیه گفت : از زمان اجرای این کریدور ، حجم‌ مبادلات تجاری بین دو کشور افزایش یافت و این تجربه می تواند بین دیگر کشورهای عضو اتحادیه نیز عملیاتی گردد .

  بر اساس این گزارش در این نشست ، عضو هیئت مدیره و وزیر اقتصاد کلان روسیه ، وزیر امور خارجه جمهوری بلاروس ، عضو شورای فدراسیون مجلس فدرال فدراسیون روسیه ، رئیس هیئت مدیره کمیسیون اقتصادی اوراسیا ، معاون دبیرکل سازمان همکاری شانگهای ، معاون وزیر توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه ، دبیرکل کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا ، سفیر آسیا در گروه بریکس ، وزیر مختار سفارت جمهوری خلق چین در فدراسیون روسیه ، معاون اول مدیر کل راه آهن روسیه و مدیر همکاری های بین المللی گروه رسانه ای روسیه حضور داشتند .

  براساس این گزارش ، مسئولان اوراسیا ، سازمان همکاری های شانگهای و گروه بریکس در این نشست با توجه به اینکه بیش از ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را این اتحادیه ها تشکیل می دهند ، بر ضرورت همکاری های بین المللی و بین اتحادیه برای تسهیل تجارت، سهولت در تبادلات بانکی و سرعت بخشیدن به حمل و نقل در تجارت تاکید کردند .

  بنابر این گزارش، ایجاد مشارکت جدی و فعال سه جانبه ، اجرای یک پروژه بزرگ حمل و نقل در اوراسیا ، چشم انداز همکاری های پولی و مالی بین کشورهای اتحادیه شانگهای، اوراسیا و گروه بریکس و تلاش و مهیا کردن فرصت برای رشد اقتصاد ملی و ثبات اقتصادی از جمله مواردی بود که در این نشست مطرح شد .

  این گزارش حاکیست ، استفاده از فرصت ها برای ارتقای همکاری در سطح خارج از اوراسیا از جمله بریکس (BRICS) شامل ۵ کشور اقتصادی برزیل ، روسیه ، هند ، چین و آفریقای جنوبی ، بهره مندی از ظرفیت های یکسان سازی سیستم های پرداخت ، استفاده از ارزهای ملی در تسویه حساب های متقابل و همچنین تبادل بهترین شیوه ها در زمینه ی مقررات تجاری ، گمرک ، حمل و نقل ، لجستیک و ترویج نوآوری و توسعه پایدار از دیگر مواردی بود که در این نشست بر اهمیت ویژه آن تاکید شد .
  مطالب مرتبط

  متاسفانه با وجود راه‌اندازی سامانه باز هم شاهدیم که در مقررات ابلاغی جدید ، نقش امضاهای طلایی و اعمال سلیقه افراد پررنگ‌تر شده و این خلاف اصل اولیه راه‌اندازی چنین سامانه‌هایی است .

  |

  یکی از تسهیلات گمرک به فعالان اقتصادی که به کاهش هزینه تولید ، انبارداری ، کاهش زمان ترخیص کالا و مدیریت کردن آن برای رساندن مواد اولیه و ملزومات به خط تولید منجر می‌شود ، استفاده از ظرفیت انبار اختصاصی است که در حال حاضر بیش از ۲۴۸ انبار اختصاصی در ۲۵ استان برای تولیدکنندگان ...

  |

  در حال حاضر تعداد شرکت‌های حمل (پست) سریع در گمرک فرودگاه امام (ره) از ۱۸ شرکت به ۲۹ شرکت افزایش پیدا کرده و به همین دلیل از لحاظ فضا و امکانات نیازمند بازنگری بود و اکنون شاهد بهره‌برداری از این مجموعه در جهت خدمت‌رسانی به مراجعین و ذینفعان هستیم .

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، گمرک ایران اعلام کرد : ترانزیت خارجی از مسیر ایران در اولین ماه از سال ۱۴۰۳ با تدوام شیب افزایشی در ماه‌های اخیر ، به رقم یک ...

  |

  عمده ترین مقاصد کالاهای صادراتی ایران در فروردین ماه سال جاری شامل کشورهای چین ، عراق ، امارات متحده عربی ، ترکیه ، پاکستان ، افغانستان و عمان بوده است که این ۷ کشور، ۷۸ درصد از وزن و ۸۳ درصد از ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص دادند .

  |

  نظرات کاربران