کتاب حماسه جاوید (نقش راه آهن در هشت سال دفاع مقدس)

    نام کتاب : حماسه جاوید (نقش راه آهن در هشت سال دفاع مقدس) مقدمه از هزاره ها پیش که مرزهای این سرزمین اهورایی شکل گرفت تا آن زمان که نام ایران بر صفحه تاریخ بلند آوازه شد ، همواره نشان میهن پرستی بر سینه مردمان این کهن دیار درخشیده است . ایرانیان از دیرباز تاکنون در هر رتبه و مقام اجتماعی که بوده اند کیان آب و خاک خود را بر جان و جاه خویش برتر داشته اند تا به آنجا که حکیم پارسی به نیکویی سرود ( چو ایران مباشد تن من مباد ) . این ایثار همچون یک میراث ماندگار ، همچنان در سرشت تک تک مردمان این خاک ساری و جاری است . هنوز هم در گوشه ای از این سرزمین ، درگاه نیاز ، هیچکس برای پاسداری از میهن خویش درنگ نمی کند و در برابر هر دشمنی آماده به جنگاوری است . در این کتاب تلاش شده است تا - هرچند اندک - به پایمردی مردمانی از جنس نیاکانشان در برابر هجوم دژخیمان بعثی پرداخته شود . مردمانی که در زیر پرچم یک سازمان دولتی بی هیچ چشمداشتی ، خود و هدف سازمانشان را همراستا با آیین دیگر مردمان این دیار کرده و دلیرانه رزمیده اند . از سوی دیگر ، تلاش گردیده تا با نگاهی واقع گرایانه ، فارغ از هرگونه غوغاگری و افسانه سازی به مردان و زنانی پرداخته شود که کارگر و کارمند راه آهن بوده اند اما زمانی که بانگ دفاع از کشور برخواست برای نگاهبانی از آیین و مرزهای سرزمین باستانی خود ، تن و روان در خدمت به این کار فرسودند . همچنین سعی شده تا شهامت و جسارت تک تک کارکنان راه آهن ، در راستای اهداف سازمانی (که پس از آغاز جنگ ، تبدیل به پشتیبانی همه جانبه از جبهه های نبرد شده بود) بی هیچ کم و کاستی به نگارش درآید تا تن واحد یک ملت جدا از هر شغل و موقعیت دیده شود .         سر فصل های کتاب فصل اول : تاریخ خط آهن فصل دوم : ایران و جنگ فصل سوم : راه آهن و جنگ فصل چهارم : افق آینده فصل پنجم : گاه شمار   نویسندگان : آرش داودی - صادق سکری   تهیه کننده : دفتر روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران   ناشر : الهام گودرزی (روابط عمومی راه آهن)
مطالب مرتبط

تحقق اشتغالزایی بیشتر با انتقال افراد شاغل در بخش جاده ای به بخش ریلی

تحقق اشتغالزایی بیشتر با انتقال افراد شاغل در بخش جاده ای به بخش ریلی

راه آهن نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا ، از مزایای زیادی برخودار است ، به نحوی که حتی علما و مراجع قبل از انقلاب نیز مشروعیت کار در راه آهن را تایید می‌کردند .

|

خروج یک بوژی از واگن قطار مسافری مشهد - یزد در ایستگاه مبارکه

خروج یک بوژی از واگن قطار مسافری مشهد - یزد در ایستگاه مبارکه

پیرو این اتفاق بلافاصله با تلاش مامورین فنی راه آهن در کمتر از یک ساعت ، این واگن به روی خط هدایت و قطار به سیر خود ادامه داد .

|

تقدیر از آموزگار لکوموتیورانان ناحیه شمال

تقدیر از آموزگار لکوموتیورانان ناحیه شمال

جلسه شورای اطلاع رسانی و روابط عمومی راه آهن با حضور مهندس رسولی عضو هیات مدیره راه‌آهن و جمعی از معاونین و همکاران برگزار شد .

|

اینفوگرافیک پروژه برقی سازی راه آهن گرمسار - اینچه برون

اینفوگرافیک پروژه برقی سازی راه آهن گرمسار - اینچه برون

           

|

تعهد ذوب آهن به راه آهن برای تحویل ۴۰ هزار تن ریل تا آخر سال

تعهد ذوب آهن به راه آهن برای تحویل ۴۰ هزار تن ریل تا آخر سال

ذوب آهن ۵۰۰ تن ریل در اختیار راه اهن قرار داد و این محموله به انبارمان رسیده است و در اولین فرصت از این ریل‌ها استفاده خواهیم کرد .

|