در حال بارگذاری ...
 • آخرین وضعیت پروژه‌های آزادراهی در کشور

  آزادراه غدیر ۱۵۸ کیلومتر طول دارد و در واقع کنارگذر استان‌های تهران و البرز محسوب می‌شود ، با تکمیل این آزادراه خودرو‌هایی که از جنوب کشور قصد تردد به شمال ، غرب و شرق کشور را دارند به محدوده تهران و کرج وارد نمی‌شوند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، نماینده وزیر راه و شهرسازی در امور توسعه زیربنایی و طرح‌های ویژه با اشاره به تکمیل آزادراه سردار شهید سلیمانی ، از آماده‌شدن آزادراه غدیر در دهه فجر امسال و تکمیل آزادراه اصفهان - شیراز در نیمه اول سال ۱۴۰۰ خبر داد .

  محمدحسین میرشفیع درباره آخرین وضعیت پروژه‌های آزادراهی کشور ، اظهار داشت : مهم‌ترین پروژه آزادراهی کشور که امسال افتتاح می‌شود ، آزادراه کنارگذر جنوبی تهران است که به آزادراه غدیر تغییر نام یافته است . این آزادراه با مشارکت ۷۰ درصدی قرارگاه سازندگی خاتم‌الأنبیاء و پیمانکاری قرارگاه در حال تکمیل است و یکی از مزیت‌های ویژه پروژه این است که با تلاش‌های پیمانکار ، جلوتر از برنامه‌زمان بندی اجرا قرار دارد .

  تأثیر آزادراه غدیر در عملیات ترانزیت جاده‌ای

  نماینده وزیر راه و شهرسازی در امور توسعه زیربنایی و طرح‌های ویژه اظهار کرد : آزادراه غدیر ۱۵۸ کیلومتر طول دارد و در واقع کنارگذر استان‌های تهران و البرز محسوب می‌شود ، با تکمیل این آزادراه خودرو‌هایی که از جنوب کشور قصد تردد به شمال ، غرب و شرق کشور را دارند به محدوده تهران و کرج وارد نمی‌شوند . آزادراه‌ غدیر‌ ، آزادراه قم - گرمسار ، آزادراه قم - تهران ، آزادراه ساوه - تهران و آزادراه تهران - قزوین را به هم متصل می‌کند ، بنابراین با تکمیل آن ، ترافیک سنگین کنونی در آزادراه آزادگان و جنوبِ تهران نخواهیم داشت ، همچنین زمان سیر برای کامیون‌ها و سواری‌ها کاهش می‌یابد و در عملیات ترانزیت جاده‌ای بسیار مؤثر خواهد بود .

  امکان تردد با سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت در آزاد‌راه غدیر

  وی با بیان اینکه آزادراه غدیر از لحاظ کیفیت و ایمنی در رتبه بالایی قرار دارد ، گفت : سرعت طرح (حداکثر سرعت خودروها) در آزادراه غدیر ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت است که البته باید مشخص شود ، ‌از نظر ایمنی‌ سرعت مجاز این آزادراه ، چه عددی تعیین خواهد شد ، اما ما سرعت طرح را ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت در نظر گرفته‌ایم .

  تکمیل‌ آزادراه غدیر در دهه فجر ۱۳۹۹

  نماینده وزیر راه و شهرسازی در امور توسعه زیربنایی و طرح‌های ویژه درباره نحوه و مدل سرمایه‌گذاری در این آزادراه توضیح داد :‌ در آزاده‌راه غدیر ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء و ۳۰ درصد توسط دولت انجام شده است ؛ در این پروژه بیش از سه هزار میلیارد تومان هزینه شده است ، از ویژگی‌ مهم آزادراه غدیر این است که از نظر زمان‌بندی با تلاش قرارگاه خاتم در مدت کوتاهی اجرا و پنج‌ ساله تکمیل شد .

  میرشفیع درباره زمان افتتاح این پروژه گفت : تلاش این است تا آبان‌ماه امسال عملیات آسفالت این آزادراه توسط قرارگاه خاتم به پایان برسد و پروژه در دهه فجر امسال آماده افتتاح خواهد بود .

  کاهش ۳۰ کیلومتری طول پیمایش جنوب‌ تا مرکز کشور با تکمیل آزادراه سردار شهید سلیمانی

  وی اظهار کرد : یکی دیگر از آزادراه‌هایی که تقریبا آماده شده است ،‌ آزادراه شرق اصفهان است که به آزادراه سردار شهید سلیمانی تغییر نام یافته است . عملیات احداث آزادراه شرق اصفهان از چندین سال پیش آغاز شده بود ، اما به علت اختلاف دولت و سرمایه‌گذار ، اجرای این پروژه چندین سال متوقف بود ، اما عملاً از سه سال پیش عملیات احداث این آزادراه با سرمایه‌گذار دیگری آغاز شد .

  میرشفیع تصریح کرد : قطعات یک و ۲ به طول ۶۳ کیلومتر حال حاضر تکمیل شده است ، بدین ترتیب برای کسانی که از جنوب کشور و استان‌های بوشهر و فارس قصد تردد به سمت مرکز کشور و شمال را دارند ، طول پیمایش تا اصفهان ۳۰ کیلومتر‌ کاهش می‌یابد .

  وی با بیان اینکه این آزادراه موجب می‌شود خودروها از داخل محدوده شهری اصفهان عبور نکنند ، گفت : خودروها پس از بهارستان وارد کمربندی شرقی اصفهان و سپس آزادراه شرق اصفهان می‌شوند و پس از طی ۶۳ کیلومتر ، مسیر این آزادراه ، به آزادراه اصفهان - کاشان متصل می‌شوند، بنابراین این آزادراه از نظر کاهش زمان سیر ، کاهش مصرف سوخت ، کاهش آلودگی زیست‌محیطی ، کاهش سوانح رانندگی و کاهش تولید آلاینده‌ها ، اثرات مثبتی دارد .

  نماینده وزیر راه و شهرسازی در امور توسعه زیربنایی و طرح‌های ویژه با اشاره به ایمنی بالا در آزادراه سردار شهید سلیمانی گفت : در حال حاضر ارتباطی از جاده فرودگاه به آزادراه و در آینده از جاده اردستان تبادلی به این آزادراه خواهیم داشت ، همچنین از جاده نائین هم تبادلی به این آزادراه داریم . قطعه سه این آزادراه از سه راه مبارکه در جاده شهرضا - اصفهان آغاز می‌شود و ۳۰ کیلومتر طول دارد که به این ۶۳ کیلومتر متصل می‌شود .

  نحوه بازگشت‌ سرمایه سرمایه‌گذار در آزادراه‌ شرق اصفهان

  وی درباره نحوه و مدل سرمایه‌گذاری در‌ آزادراه غدیر اظهار کرد :‌ این آزادراه در سه قطعه ساخته می‌شود که در قطعات یک و دو آزادراه ، یک سرمایه‌گذار و در قطعه سه سرمایه‌گذار دیگری طبق قرارداد حضور دارد . آزادراه شرق اصفهان ابتدا یک سرمایه‌گذار داشت که انصراف داد ، با توجه به انصراف این سرمایه‌گذار ، طبق مقررات ، با استقرار سرمایه‌گذار جدید ابتدا اصل و سود سرمایه این سرمایه‌گذار جدید در قالب اخذ عوارضی مستهلک می‌شود و پس از خروج سرمایه‌گذار دوم ، اصل و سود سرمایه‌گذار اول مستهلک خواهد شد .

  میرشفیع با اشاره به اینکه سرمایه‌گذار این پروژه صندوق بازنشستگی کشوری است ، گفت : درواقع با پایان یافتن پروژه ، ابتدا سرمایه صندوق بازنشستگی مستهلک می‌شود و پروژه تحویل سرمایه‌گذار قبلی برای بازگشت سرمایه و استهلاک می‌شود .

  تکمیل آزادراه ۲۲۰ کیلومتری اصفهان - شیراز در نیمه اول سال ۱۴۰۰

  وی اظهار داشت :‌ همچنین در ابتدای آزادراه سردار شهید سلیمانی از ایزدخواست تا اصفهان هم در دست سرمایه‌گذاری است و فراخوان سرمایه‌گذاری داده شده است و پس از آن در قالب ۲۲۰ کیلومتر آزادراه به شیراز متصل می‌شود که جزو پروژه‌هایی است سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید که علاوه بر مرحله روسازی ، پیشرفت‌هایی در اجرا داشته است . آزادراه اصفهان - شیراز ، بزرگترین پروژه‌ آزادراهی کشور از نظر طول مسیر محسوب می‌شود .

  میرشفیع با بیان اینکه این آزادراه در نیمه اول سال ۱۴۰۰ افتتاح می‌شود ، اضافه کرد : با احداث آزادراه اصفهان - شیراز طول مسیر شیراز تا اصفهان و مرکز کشور ۳۰ کیلومتر کوتاه‌تر می‌شود‌ .
  مطالب مرتبط

  جزئیات تکمیل آزادراه کنارگذر شرقی اصفهان (آزادراه سردار شهید سلیمانی)

  جزئیات تکمیل آزادراه کنارگذر شرقی اصفهان (آزادراه سردار شهید سلیمانی)

  پروژه آزادراه کنارگذر شرق اصفهان به صورت مشارکتی ۷۰-۳۰ سرمایه‌گذاری شده است ، یعنی ۳۰ درصد آورده دولت و ۷۰ درصد هم مشارکت صندوق بازنشستگی کشوری است ، پس از بازگشایی آزادراه ، از آن منظر که بهره‌برداری و نگهداری از آزادراه بر عهده صندوق بازنشستگی کشوری است ، تا زمانی که اصل و ...

  |

  افتتاح آزادراه غدیر با حضور رییس‌جمهور طی ماه‌های آینده

  افتتاح آزادراه غدیر با حضور رییس‌جمهور طی ماه‌های آینده

  این آزادراه با توجه به اینکه بخش عمده آلودگی هوای استان البرز مربوط به خودرو‌های عبوری است ، آزادراه غدیر به عنوان کمربندی عمل خواهد کرد و کلیه خودرو‌های سنگین و سبکی که می‌خواهند مسیر شمال و شمال غرب را به سمت جنوب و جنوب شرق طی کنند می‌توانند از این کمربندی استفاده کنند .

  |

  تشریح فعالیت‌ها و برنامه‌های مجموعه ادارات زیرمجموعه راه و شهرسازی استان اصفهان

  تشریح فعالیت‌ها و برنامه‌های مجموعه ادارات زیرمجموعه راه و شهرسازی استان اصفهان

  قطار سریع‌السیر اصفهان – قم – تهران به‌عنوان یک ابر پروژه در کشور و استان اصفهان به‌طول ۴۱۰ کیلومتر و با سرعت طرح ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت و با ۴ ایستگاه اصلی و با هدف کاهش زمان سفر ، کاهش آلودگی و حفظ محیط زیست ، افزایش ایمنی تردد و افزایش توسعه گردشگری و توسعه پایدار در حال ...

  |

  نظرات کاربران