در حال بارگذاری ...
 • میلان

  نام لاتین : Milan Metro

  موقعیت: ایتالیا›میلان›میلان

  تاریخ آغاز به کار: 1964

  تعداد ناوگان: 855

  تعداد ایستگاه ها: 94

  تعداد خطوط: 3

  مجموع طول خطوط: 83.3 کیلومتر

  مسافران روزانه: بیش از یک میلیون نفر

   

  کشور ایتالیا بعد از راه اندازی خط اول متروی میلان شاهد دومین متروی خود شد. اولین خط متروی این کشور متعلق به رم بود. متروی میلان سریعترین سیستم حمل ونقلی درون شهری در میلان محسوب می شود که توسط شرکت Azienda Trasporti Milanesi اداره می شود. متروی میلان طولانی ترین خط متروی ایتالیا نیز می باشد که دارای 3 خط به طول مجموع 83.3 کیلومتر است. این 3 خط شامل 94 ایستگاه می باشد که روزانه بیش از 1 میلیون مسافر در آنها تردد می کنند. متروی میلان از ساعت ۵/۵ صبح تا ۱۲ شب کار می‌کنند.

  تمامی ایستگاه مجهز به یک تابلوی ال ای دی (LED) هستند که بروی آن نام ایستگاه فعلی و همچنین مدت زمان انتظار را نمایش می دهد. همچنین مشخصات ایستگاه و کلیه اطلاعات مسافری به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی برای مسافران پخش می شود. از سال 2009 تمامی ایستگاه ها و قطارهای متروی میلان مجهز به سیستم مخابراتی تلفن همراه شده اند و مسافران به راحتی می توانند از تلفن های همراه خود در درون مترو استفاده کنند.

   

  این مترو شامل ۳ خط است :

  خط ۱ (قرمز)    :    با ۳۶ ایستگاه به درازای ۲۵ کیلومتر

  خط ۲ (سبز)   :    با ۳۵ ایستگاه به درازای ۳۹٬۴ کیلومتر

  خط ۳ (زرد)     :    با ۱۶٬۷ ایستگاه به درازای ۲۱ کیلومتر

   

  خط اول (قرمز) در سال 1964 افتتاح گردید و خط دوم نیز درست 5 سال بعد و در سال 1969 راه اندازی شد. اما خط سوم (زرد) با فاصله زمانی زیادی نسبت به دو خط دیگر افتتاح شد. این خط در سال 1990یعنی حدود 21سال بعد از راه اندازی خط دو افتتاح شد.

  شرکت ATM پیش بینی کرده است تا سال 2015 یعنی همزمان با افتتاح نمایشگاه Expo2015 که در شهر میلان ایتالیا برگزار می شود، دو خط دیگر متروی این شهر را نیز افتتاح خواهد کرد. هم کنون این دو خط در دست مطالعه و اجرا می باشد.

   

  نقشه متحرک متروی میلان از ابتدا تا سال 2011

   

  تاریخچه :

  پروژه متروی میلان در سال های 1914 و 1925 در دست مطالعه قرار گرفت. الگوی اصلی این پروژه برگرفته شده از خطوط متروی اروپا و کشورهایی مانند انگلیس و فرانسه بود. ساخت متروی میلان در سال 1938 و با برنامه ریزی برای 7 خط شروع شد اما با آغاز جنگ جهانی دوم و به دلیل تامین نشدن هزینه ها ، این پروژه متوقف شد.

  در سوم جولای 1952 مسئولان شهر میلان رای بر آغار مجدد این طرح دادند و در سال 1955 یک شرکت جدید به نام Metropolitana Milanese شروع به ساخت و بازسازی زیربناهای این پروژه نمود. بودجه لازم برای این پروژه را شهرداری به مبلغ 500میلیون لیر (واحد پول ایتالیا) تامین کرد و قرار شد بقیه هزینه ها از طریق وام تامین شود.

   

  بخش اول این پروژه یا همان خط اول (قرمز) در از ایستگاه <لوتو> به <سستو مارلی> ، که در مجموع شامل 21 ایستگاه می شد در سال 1964 و پس از 7 سال کار و ساخت و ساز افتتاح شد. در همان سال و در ماه آپریل ، کار بروی خط دوم نیز شروع شد.

  تعداد مسافران خط متروی میلان از مرز 37092315 نفر در سال 1965 عبور کرده و در سال 1969 به 61937192 رسید.

  خط دوم (سبز) از ایستگاه <کاییزو> به <کاسینا گوبا> ، که در مجموع شامل 7 ایستگاه می شد در سال 1969 افتتاح شد.

  بخش اول خط سوم (زرد) در سوم می 1990 درست قبل از جام جهانی فوتبال که ایتالیا میزبان آن بود افتتاح شد. ادامه این خط در سال های 1991 و 2004 افتتاح شد.

   

   

  انواع بلیط :

   

  بلیط ۷۲ دقیقه‌ای :

  هزینه بلیط در سال ۲۰۱۱ برابر با یک یورو است که به مدت ۷۲ دقیقه اعتبار دارد و با آن بلیط می‌توان از تمام خطوط داخل شهری استفاده کرد. کنترل بلیط در واگن ها به صورت اتفاقی است و معمولا درتمام خطوط به صورت شانسی مورد بازرسی قرار می‌گیرند و در صورت نداشتن بلیط یا باطل شدن مدت زمان مبلغ ۵۰ یورو جریمه تعیین می‌گردد، که این مبلغ در محل از فرد خاطی گرفته می‌شود. هزینه بلیط برای حومه شهر قیمت های متفاوتی دارد که معمولا از ۱٫۲۵ یورو تا ۱٫۷۵ یورو بسته به مقصد متغیر هست. خرید بلیط از روزنامه فروشی‌ها و  ایستگاه متروها مقدور می‌باشد.

   

  بلیط ۲۴ ساعته :

  با این بلیط که به مبلغ ۳ یورو هست می‌توان به مدت ۲۴ ساعت از تمام خطوط مترو و تراموا و اتوبوس در داخل شهر استفاده کرد

   

  بلیط ۳ روزه :

  با این بلیط به مدت سه روز از تمام امکانات حمل و نقل عمومی درون شهری می‌توان استفاده کرد.

   

  اشتراک ماهانه :

  با پر کردن فرم و ارائه مدارک مورد نیاز در ایستگاه‌های اصلی مترو میلان می‌توان کارت مغناطیسی عکس‌دار یا اشتراک ماهیانه گرفت. با این کارت می‌توان به صورت آزاد از همه امکانات حمل و نقل عمومی درون شهری استفاده کرد. مبلغ این نوع اشتراک برای افراد زیر ۲۷ سال و بالای ۶۵ سال ۱۷ یورو و برای افراد دیگر ۳۰ یورو به صورت ماهیانه‌ است.

   

  اشتراک سالانه :

  شرایط سن اشتراک مشابه اشتراک ماهیانه‌ است با این تفاوت که شامل دو ماه تخفیف می‌گردد یعنی برای افراد زیر ۲۷ و بالای ۶۵ سال ۱۷۰ یورو و برای افراد دیگر ۳۰۰ یورو می‌باشد.

   

  نکته ای درباره گردشگران :

  گردشگران خارجی می‌توانند بلیت ۲۴ ساعته (Gionale) با هزینه ۳ یورو (مربوط به سال ۲۰۱۱) و ۴۸ ساعته (Bigiornale) با هزینه ۵/۵ یورو (مربوط به سال ۲۰۱۱) خریده و با آن از تمام سامانه استفاده کنند.


  | شناسه مطلب: 100206  نظرات کاربران