در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • فواید ادغام راهداری و حمل و نقل


  این روزها موضوع ادغام حوزه مدیریت راهداری ادارات کل راه و شهرسازی استان ها در ادارات کل حمل و نقل و پایانه های استان ها و تشکیل «اداره ...

  این روزها موضوع ادغام حوزه مدیریت راهداری ادارات کل راه و شهرسازی استان ها در ادارات کل حمل و نقل و پایانه های استان ها و تشکیل «اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده­ ای استان» بسیار مطرح است و جلسات کمی و بیش در این مورد برگزار و دستوراتی صادر و تصمیماتی نیز گرفته می شود. گویا اجرای این طرح جدی است.

   

   


  اگرچه ساختار تشکیلات استانی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ­ای نشان می­ دهد که حوزه راهداری این سازمان در استان ها به جای قرار داشتن در ادارات کل راه و شهرسازی، باید در اداره کل ذیربط استانی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده­ای قرار داشته باشد و با نگاهی ساده و سطحی به تشکیلات فعلی می توان استدلال کرد که جایگاه فعلی حوزه مدیریت راهداری در استان ها نادرست است ولی بهتر است اندکی از بالاتر به این قضیه نگریسته و تجربیات کشورهای پیشرو مرور شود و سیاست های کلان وزارت راه در حوزه نگهداری راه ها با نگاهی ملی و اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد. با این نگاه، در این مقاله کوتاه سعی می شود به طور گذرا به اهم جنبه های آن پرداخته شود.

  وضعیت فعلی ساختار حوزه راهداری در ادارات کل راه و شهرسازی استان ها نباید شتابزده تغییر نماید و این ادغام درصورت عدم توجه به تبعات آتی آن، می­ تواند یک خطای کلیدی و استراتژیک محسوب شود و حتی ممکن است در آینده موجبات پشیمانی طراحان و دست اندرکاران و از همه مهمتر، ضرر و زیان کلان اقتصادی را به کشور فراهم نماید..."

  پس از انتشار این یادداشت محسن اختیاری یکی از کاربران تین نیوز در این مورد نوشت:

  موازی کاری در دستگاه های دولتی یکی از مشکلاتی است که تبعات متعددی به دنبال داشته و از ابعاد مختلفی قابل بررسی است. از آنجایی که چابک سازی و کوچک نمودن حجم بدنه دولت یکی از سیاست های کلی و راهبردی نظام در سالهای اخیر بوده، ادغام دستگاه هایی که به نوعی فعالیتهای یکسان و مشترک داشته ولی تحت مدیریت های جداگانه ای اداره می شوند یکی از راهکارهای مهم عملی در راستای نیل به این اهداف می باشد. شکی نخواهد بود که قرار گرفتن چنین فعالیتهایی که عمدتا دارای ماهیت کاری یکسان و عملکرد مشترک می باشند تحت یک مدیریت واحد و همسو مزیت های بسیاری به همراه خواهد داشت که درنهایت به افزایش بهره وری و افزایش راندمان و کارایی مجموعه منجر خواهد شد.

  راهداری با ماهیت کاری محافظت از کلیه راه های کشور و نگهداری شبکه راه ها در سطح سرویس دهی مطلوب و ایمن دارای حوزه بسیار وسیع و گسترده ایست که خود نیازمند توجه و عنایت ویژه ای می باشد. از آنجایی که راه ها به عنوان یکی از اصلیترین شاخص های توسعه و مهمترین زیربناها و زیرساخت های لازم برای پیشرفت جوامع در ابعاد گوناگون به ویژه از جنبه های اقتصادی مطرح می باشند، اهمیت راهداری و حفظ راه ها در شرایط مناسب و مطلوب به وضوح آشکار می گردد. از سویی حمل و نقل و به تعبیر جامعتر ادارات کل حمل و نقل و پایانه های استانها دارای وجوه یکسان و حتی واحدهای مشترک متعددی با حوزه های راهداری می باشند که در بسیاری جنبه ها ماهیت کاری آنها مشترک و یکسان است.

  مبحث قابل توجه دیگر ادغام وزارتخانه های راه و مسکن در سالیان اخیر و گستردگی بیش از اندازه حوزه های کاری آنها می باشد که منجر به آن گردید تا حوزه مهم و گسترده ای مانند راهداری به نوعی تحت الشعاع این وسعت و انبوه حجم کاری قرار گرفته و به نوعی از اهمیت و توجه به آن کاسته گردد و این در شرایطی است که حتی بسیاری صاحبنظران و آگاهان به کار، نیاز به یک اداره کل و مجموعه مستقل برای حوزه راهداری را گوشزد می کنند.

  بحثی که اخیرا به طور جدی مطرح گردیده و حتی زمزمه هایی در خصوص انجام مقدمات اجرایی آن به گوش می رسد موضوع ادغام مدیریت راهداری ادارات کل راه و شهرسازی استانها با ادارات کل حمل و نقل و پایانه ها و تشکیل یک اداره کل مستقل جدید به نام اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای می باشد اگر چه این دو مجموعه در گذشته ای نه چندان دور هم به صورت یک مجموعه بوده و در تغییر و تحولات در سال های گذشته از هم جدا شده اند.

  بدون تردید این رویکرد مزیت های متعددی به دنبال خواهد داشت که مختصرا به مواردی از آن اشاره می نماییم. همانگونه که ذکر گردید موازی کاری و انجام فعالیت های با ماهیت کاری یکسان در دستگاه های مختلف اجرایی مشکلات و تبعات بسیاری بهمراه خواهد داشت و ادغام این گونه دستگاه ها و قرارگیری تحت مدیریت های واحد ضمن کمک به کوچکتر شدن حجم دولت می تواند باعث افزایش کارایی و بهره وری بیشتر گردد.

  از سویی با ادغام وزارتخانه های راه و مسکن و تشکیل وزارتخانه بسیار گسترده ای مانند راه و شهرسازی عدم توجه کافی به حوزه مهم راهداری را به دنبال داشته در حالیکه این مدیریت به دلیل وسعت و گستردگی ماهیت و حوزه کاری خود نیازمند مجموعه ای مستقل با توجه بیشتر می باشد.

  یکی از مباحثی که شاید منجر به ایجاد نوعی نارضایتی عمدتا در میان پرسنل مجموعه حمل و نقل گردد احتمال اجبار آنها به شرکت در فعالیت های دشوار راهداری به خصوص در شرایط سخت راهداری زمستانی می باشد در صورتیکه کاملا روشن است که این یک نگرانی کاملا بی مورد می باشد چرا که ماهیت کاری و وظیفه هر شخصی کاملا مشخص است آنچنانکه حتی در ادغام وزارتخانه های راه و مسکن هم تداخلی در فعالیتها و عملکرد افراد پیش نیامده و افراد عمدتا کارهای خود را کمافی السابق انجام می دهند.

  موضوع مهم دیگری که به خصوص از دید پرسنل زحمتکش راهداری دارای اهمیت می باشد اجحافی است که در تمامی این سالها در حق آنها روا داشته شده بطوری که حقوق های پرداختی آنها به هیچوجه تناسب و سنخیتی با دشواری و ماهیت کاریشان نداشته است. متاسفانه یکی از مشکلات اساسی که حتی در سطوح کلان جامعه و به خصوص دستگاه های دولتی ما وجود دارد اینست که معمولا ارگانهایی که منابع درآمدی دارند دستشان در پرداخت حقوق و دستمزدهای پرسنل بسیار بازتر است و در بسیاری موارد علیرغم کار و زحمت کمتر دستمزدهایی به مراتب بیش از ارگانهای مصرفی مانند راهداری پرداخت می نمایند که متاسفانه این موضوع در تمامی این سالها گریبانگیر زحمتکشان مظلوم راهداری بوده و امید است با این ادغام گامی در جهت بهبود وضعیت معیشتی آنان و یکسان سازی دستمزدها و بخصوص برقراری عدالت اجتماعی برداشته شود. "

  نویسنده مقاله :رضا اکبری


   
  نظرات کاربران (3)