در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • کتاب قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرایی آن

  نام لاتین : Customs Act & Customs Code of Practice

   

  قانون امور گمرکی مصوب ۱۳۹۰/۸/۲۲ مجلس شورای اسلامی و آئین نامه اجرایی آن مصوب ۱۳۹۱/۱۲/۶ هئیت وزیران

  به انضمام

  قانون الحاق دولت ج.ا.ا به کنوانسیون تجدیدنظر شده کیوتو

  قانون الحاق دولت ج.ا.ا به کنوانسیون هماهنگی کنترل های مرزی کالاها

   

   

  قانون امور گمرکی مصوب بیست و دوم آبان ۱۳۹۰ مجلس شوررای اسلامی و آیین نامه اجرایی آن مصوب ششم اسفند ۱۳۹۱ هیات وزیران ، اصلی ترین منبع حقوقی تنظیم کننده روابط میان گمرک و خدمات گیرندگان این سازمان است.این منبع بستر اجرای سیاست های بازرگانی خارجی و سیاست های مالی مرتبط با آن را مهیا می سازد و نقشی مهم در پیشبرد اهداف راهبردی دولت در زمینه های مختلف اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی دارد.

  این قانون و آئین نامه ، در راستای هماهنگی با هنجارهای بین المللی و به منظور پاسخ گویی به چالش های فراروی گمرک و تجارت ، با بهره گیری از کنوانسیون ها ، موافقت نامه ها و استانداردهای بین المللی ( مانند موافقت نامه های تعیین ارزش و قواعد مبنا ، کنوانسیون های تجدیدنظر شده کیوتو ، روابط دیپلماتیک و کنسولی و...) موضوعات ، رویه ها ، واژگان و اصطلاحات جدیدی را برای نخستین بار وارد ادبیات حقوقی امور گمرک کشور نموده است.

   

  کتاب قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرایی آن

  کتاب قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرایی آن

   

  با توجه به پیوندهای حقوقی و فنی گسترده میان گمرک و بخش های مختلف اقتصادی و بازرگانی مانند حمل و نقل ، سیستم بانکی ، بیمه و ... مطالب و اصطلاحات فنی و تخصصی مشترک میان گمرک و بخش های مزبور نیز ، وارد این قانون و آئین نامه گردیده است.

  بدیهی است ، به لحاظ پیچیدگی و تنوع امور گمرکی امور گمرکی و ارتباط گسترده مفاد قانون و آئین نامه مزبور ، با بخش ها و رشته های مختلف حقوقی عمومی ، حقوق خصوصی و حقوق بین الملل ، هرگونه کاستی در تعریف یا نبود توضیحات بایسته و یا ابهام و نارسایی احتمالی در متون مصوبات قانونی و مقرراتی مذکور ، درک یکسان و منطبق با اصول حقوقی را برای کاربران ، ذینفعان و خدمت گیرندگان گمرک با مشکل مواجه سازد.

  گمرک به عنوان سازمان حاکمیتی و مسئول مستقیم اجرای این قانون و آئین نامه ، در مقام اجرا ، مطابق برداشت خود ، عمل می کند و در مواردی که احکام قضایی یا اداری صادر می شود ، به همان نحوی که مراجع مزبور ، فهمیده و حکم صادر کرده اند ، عمل خواهد شد.بنگاه ها و عاملان اقتصادی ،‌ذینفعان و خدمت گیرندگان گمرک ( مانند صادرکنندگان ، واردکنندگان ، حق العمل کاران ، شرکت های حمل و نقل و...) نیز ، با توجه به نحوه برداشت خود از این قانون و آئین نامه برنامه های راهبردی و عملیاتی خود را تنظیم و اجرا می نمایند.

  نظر به اینکه قوانین گمرکی در زمره قوانین آمره و مرتبط با نظم عمومی محسوب می شوند ، وجود هرگونه ابهام و نارسایی ، در مفاهیم واژه ها ،‌اصطلاحات ، فرازها و مطالب ، و یا مواد و تبصره های این قانون و آئین نامه ، ممکن است در عمل ، آثار و هزینه های  ناخواسته ای را بر دولت ، محیط کسب و کار و جامعه تحمیل نماید.بر این اساس ، ارائه توضیحات بایسته با هدف شفاف سازی بیشتر و رفع ابهامات احتمالی ، امری ضروری بوده و می تواند اجرای قانون و آئین نامه را تسهیل ، تا حدود زیادی از بروز اختلاف و تشتت آراء پیشگیری و همچنین ، آموزش و فراگیری آن را برای کاربران ، دانشجویان و ذینفعان گمرک آسان نماید.

  فهرست مندرجات

  بخش اول : تعاریف ، سازمان و کلیات

  بخش دوم : ارزش گذاری و قواعد مبداء

  بخش سوم : تشریفات قبل از اظهار

  بخش چهارم : نگهداری کالا در اماکن گمرکی

  بخش پنجم : کالای متروکه ، ضبطی و واگذاری به گمرک

  بخش ششم : تشریفات و شرایط عمومی اظهار و ترخیص

  بخش هفتم : رویه های گمرکی

  بخش هشتم : تخلفات و قاچاق

  بخش نهم : معافیت ها و ممنوعیت ها

  بخش دهم : کارگزار گمرکی

  بخش یازدهم : بازبینی و اقدامات بعد از ترخیص

  بخش دوازدهم : مراجع رسیدگی به اختلافات گمرکی

  بخش سیزدهم : سایر مقررات

   

   

   

  ناشر : نشر وکیل
  مولف : ناصر محمدحسینی
  مطالب مرتبط

  ابلاغ ضوابط جدید واردات خودرو به گمرکات کشور

  ابلاغ ضوابط جدید واردات خودرو به گمرکات کشور

  با توجه به اعلام ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی و بالاتر از ارزش ۴۰۰۰۰ دلار در مصوبه ابلاغی و همچنین خودروهای مورد نظر در بند ۲ نامه ، در صورت متروکه شدن آن بر اساسی مفاد ماده ۳۵ قانون امور گمرکی اقدام گردد .

  |

  ابلاغ بخشنامه ساماندهی فروشگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های کشور

  ابلاغ بخشنامه ساماندهی فروشگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های کشور

  با توجه به اینکه باستناد ماده (۱۶۷) آئین نامه اجرایی قانون امور گمرکی مهلت ورود موقت کالای خارجی منتقل شده به فروشگاههای آزاد ۶ ماه می باشد ، هرگونه تمدید پروانه ورود موقت مربوطه با نظر مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه امکانپذیر خواهد بود .

  |

  ابلاغ بخشنامه جدید گمرک در خصوص کالای همراه مسافر

  ابلاغ بخشنامه جدید گمرک در خصوص کالای همراه مسافر

  گمرکات باید نسبت به ثبت مشخصات مسافر بر اساس گذرنامه و کنترل سقف کالای قابل ورود و حصول اطمینان از عدم استفاده قبلی از معافیت در طول سال ، موضوع ماده ۱۳۸ آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی از طریق سامانه مزبور اقدام کنند .

  |

  افزایش اختیارات تشریفات گمرکی در گمرکات اجرایی

  افزایش اختیارات تشریفات گمرکی در گمرکات اجرایی

  گمرک مربوطه موظف است آن قسمت از کالاهای نگهداری شده را در موعد مقرر قانونی ، متروکه اعلام و در متن اظهارنامه متروکه میزان بدهی صاحب کالا را مورد توجه قرار داده و نسبت به پیگیری اخذ حقوق ورودی کل کالا از سازمان اموال تملیکی تا حصول نتیجه اقدام نماید .

  |

  نظرات کاربران