در حال بارگذاری ...
 • کتاب قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرایی آن

  نام لاتین : Customs Act & Customs Code of Practice

   

  قانون امور گمرکی مصوب ۱۳۹۰/۸/۲۲ مجلس شورای اسلامی و آئین نامه اجرایی آن مصوب ۱۳۹۱/۱۲/۶ هئیت وزیران

  به انضمام

  قانون الحاق دولت ج.ا.ا به کنوانسیون تجدیدنظر شده کیوتو

  قانون الحاق دولت ج.ا.ا به کنوانسیون هماهنگی کنترل های مرزی کالاها

   

   

  قانون امور گمرکی مصوب بیست و دوم آبان ۱۳۹۰ مجلس شوررای اسلامی و آیین نامه اجرایی آن مصوب ششم اسفند ۱۳۹۱ هیات وزیران ، اصلی ترین منبع حقوقی تنظیم کننده روابط میان گمرک و خدمات گیرندگان این سازمان است.این منبع بستر اجرای سیاست های بازرگانی خارجی و سیاست های مالی مرتبط با آن را مهیا می سازد و نقشی مهم در پیشبرد اهداف راهبردی دولت در زمینه های مختلف اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی دارد.

  این قانون و آئین نامه ، در راستای هماهنگی با هنجارهای بین المللی و به منظور پاسخ گویی به چالش های فراروی گمرک و تجارت ، با بهره گیری از کنوانسیون ها ، موافقت نامه ها و استانداردهای بین المللی ( مانند موافقت نامه های تعیین ارزش و قواعد مبنا ، کنوانسیون های تجدیدنظر شده کیوتو ، روابط دیپلماتیک و کنسولی و...) موضوعات ، رویه ها ، واژگان و اصطلاحات جدیدی را برای نخستین بار وارد ادبیات حقوقی امور گمرک کشور نموده است.

   

  کتاب قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرایی آن

  کتاب قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرایی آن

   

  با توجه به پیوندهای حقوقی و فنی گسترده میان گمرک و بخش های مختلف اقتصادی و بازرگانی مانند حمل و نقل ، سیستم بانکی ، بیمه و ... مطالب و اصطلاحات فنی و تخصصی مشترک میان گمرک و بخش های مزبور نیز ، وارد این قانون و آئین نامه گردیده است.

  بدیهی است ، به لحاظ پیچیدگی و تنوع امور گمرکی امور گمرکی و ارتباط گسترده مفاد قانون و آئین نامه مزبور ، با بخش ها و رشته های مختلف حقوقی عمومی ، حقوق خصوصی و حقوق بین الملل ، هرگونه کاستی در تعریف یا نبود توضیحات بایسته و یا ابهام و نارسایی احتمالی در متون مصوبات قانونی و مقرراتی مذکور ، درک یکسان و منطبق با اصول حقوقی را برای کاربران ، ذینفعان و خدمت گیرندگان گمرک با مشکل مواجه سازد.

  گمرک به عنوان سازمان حاکمیتی و مسئول مستقیم اجرای این قانون و آئین نامه ، در مقام اجرا ، مطابق برداشت خود ، عمل می کند و در مواردی که احکام قضایی یا اداری صادر می شود ، به همان نحوی که مراجع مزبور ، فهمیده و حکم صادر کرده اند ، عمل خواهد شد.بنگاه ها و عاملان اقتصادی ،‌ذینفعان و خدمت گیرندگان گمرک ( مانند صادرکنندگان ، واردکنندگان ، حق العمل کاران ، شرکت های حمل و نقل و...) نیز ، با توجه به نحوه برداشت خود از این قانون و آئین نامه برنامه های راهبردی و عملیاتی خود را تنظیم و اجرا می نمایند.

  نظر به اینکه قوانین گمرکی در زمره قوانین آمره و مرتبط با نظم عمومی محسوب می شوند ، وجود هرگونه ابهام و نارسایی ، در مفاهیم واژه ها ،‌اصطلاحات ، فرازها و مطالب ، و یا مواد و تبصره های این قانون و آئین نامه ، ممکن است در عمل ، آثار و هزینه های  ناخواسته ای را بر دولت ، محیط کسب و کار و جامعه تحمیل نماید.بر این اساس ، ارائه توضیحات بایسته با هدف شفاف سازی بیشتر و رفع ابهامات احتمالی ، امری ضروری بوده و می تواند اجرای قانون و آئین نامه را تسهیل ، تا حدود زیادی از بروز اختلاف و تشتت آراء پیشگیری و همچنین ، آموزش و فراگیری آن را برای کاربران ، دانشجویان و ذینفعان گمرک آسان نماید.

  فهرست مندرجات

  بخش اول : تعاریف ، سازمان و کلیات

  بخش دوم : ارزش گذاری و قواعد مبداء

  بخش سوم : تشریفات قبل از اظهار

  بخش چهارم : نگهداری کالا در اماکن گمرکی

  بخش پنجم : کالای متروکه ، ضبطی و واگذاری به گمرک

  بخش ششم : تشریفات و شرایط عمومی اظهار و ترخیص

  بخش هفتم : رویه های گمرکی

  بخش هشتم : تخلفات و قاچاق

  بخش نهم : معافیت ها و ممنوعیت ها

  بخش دهم : کارگزار گمرکی

  بخش یازدهم : بازبینی و اقدامات بعد از ترخیص

  بخش دوازدهم : مراجع رسیدگی به اختلافات گمرکی

  بخش سیزدهم : سایر مقررات

   

   

   

  ناشر : نشر وکیل
  مولف : ناصر محمدحسینی
  مطالب مرتبط

  بخش خصوصی ترانزیت را با قدرت به پیش خواهد برد

  بخش خصوصی ترانزیت را با قدرت به پیش خواهد برد

  توسعه ترانزیت ‌می‌تواند درآمدهای ارزی کشور را افزایش دهد و انتفاعی ملی در پی داشته باشد . البته علاوه بر ابعاد اقتصادی این فعالیت ، زمانی که ترانزیت در کشور توسعه پیدا کند ، امنیت نیز تقویت ‌می‌شود .

  |

  ممنوعیت ترانزیت سوخت از ایران تا پایان امسال با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت

  ممنوعیت ترانزیت سوخت از ایران تا پایان امسال با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت

  به نظر می‌رسد اگر پروژه‌هایی مانند خط آهن چابهار - زاهدان - سرخس ، راه آهن بندر شهیدرجایی - آستارا (قطعه رشت - آستارا) ، آزادراه بندر امام خمینی (ره) - پایانه مرزی بازرگان ، خط آهن خواف - هرات ، راه آهن شلمچه - بصره - بندر لاذقیه (سوریه) و چند پروژه بزرگراهی دیگر هر چه سریع‌تر تکمیل ...

  |

  سامانه الکترونیکی ارزش گمرکی (TSC) هماهنگ و منطبق با قانون امور گمرکی

  سامانه الکترونیکی ارزش گمرکی (TSC) هماهنگ و منطبق با قانون امور گمرکی

  سامانه تعیین ارزش کالاهای وارداتی نیز به استناد همین ماده قانونی ایجاد شد و بررسی‌های معمول نشان می‌دهد که رجوع به سامانه و بررسی سوابق موجود در آن دقیقاً با مفاد قانون امور گمرکی و آیین‌نامه اجرایی آن مطابقت دارد و این سامانه یکی از روش‌های مدرن بررسی ارزش در گمرکات کشور ...

  |

  ارائه تسهیلات ۱۸ گانه برای فعالان مجاز اقتصادی توسط گمرک

  ارائه تسهیلات ۱۸ گانه برای فعالان مجاز اقتصادی توسط گمرک

  به استناد مفاد تبصره ۱ ذیل بند الف بخشنامه «دستورالعمل نحوه اخذ ضمانت‌نامه بانکی» رئیس کل گمرک ایران (در خصوص پذیرش ضمانت‌های موضوع بندهای ۲ و ۳ و ۶ فوق‌الذکر) ، ارائه ضمانت‌نامه بانکی با سررسید حداکثر یکساله بابت حقوق ورودی از سوی شرکت‌های مصوب شده به‌عنوان فعال اقتصادی ...

  |

  نظرات کاربران