در حال بارگذاری ...
 • اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای ( ایرو )

  نام لاتین: INTERNATIONAL ROAD TRANSPORT UNION
  موقعیت: واشینگتن دی.سی.
  سال تاسیس : ۱۹۴۸

   

  اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای 

  ( ایرو ) IRU

  INTERNATIONAL ROAD TRANSPORT UNION

   

  پس از جنگ جهانی دوم اقتصاد اروپا رونقی دوباره یافت و حجم مبادلات بازرگانی افزایش یافت ، همه شقوق حمل و نقل به ویژه حمل و نقل بین‌المللی نقش حساس و مهمی در ایجاد ارتباط نزدیک بین کشورها ایفا می‌کردند.

   

   (اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای ( ایرو

  اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای  ( ایرو )

   

  در چنین اوضاع و احوالی نیاز به یک سازمان بین‌المللی که بتواند کلیه موسسات و شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای را گرد خود جمع کند، بیش از پیش احساس می‌شد. در نتیجه این احساس و نیاز، با ابتکار شرکت‌های حرفه‌ای صنعت حمل و نقل کشورهای سوئد ، دانمارک ، نروژ، هلند ، بلژیک ، فرانسه ، انگلیس ، سوئیس و با کوشش بی‌دریغ شخصیت‌هایی چون دکتر «اف ارنست اسپات» از هلند، آقای «پر ـ ای اریکسون» از سوئد و آقای «کلودلبلان» از فرانسته اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای در ۲۳ مارس ۱۹۴۸ در ژنو تأسیس شد. دیری نپایید که این اتحادیه توسط شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل و شورای اروپا به عنوان مشاور سازمان‌های مذکور برگزیده شد.

   

  با وجود اینکه ایرو در ابتدا مسائل خاص اروپا را مدنظر داشت ، پس از مدت کوتاهی به عنوان تنها سازمان بین‌المللی نماینده حمل و نقل جاده‌ای شناخته شد و توسط سازمان‌هی بین‌المللی از آن اتحادیه خواسته شد که تجربیاتش را در اختیار کلیه کشورهای جهان قرار دهد. ایرو در حال حاضر دارای حدود ۱۵۲ عضو از جمله جمهوری اسلامی ایران است که به اعضای فعال (فدراسیون‌های ملی حمل و نقل جاده‌ای) و وابسته (شرکت‌ها، گروه‌ها و دست‌اندرکارانی که به فعالیت‌های اتحادیه‌ای علاقه‌مندند) تقسیم می‌شوند.

   

  اعضای فعال ۱۰۴ عضو از جمله اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اعضای وابسته ۴۸ عضو از جمله شرکت‌های ولوو و اسکانیای سوئد هستند.

   

  تشکیلات سازمانی ایرو

   

  ایرو شامل پنج بخش است:

   

  ۱- شورای مدیریت یا مجمع عمومی که بالاترین مرجع اتحادیه است و کارهای اساسی آن تعیین سیاست کلی اتحادیه، تصمیم‌گیری درباره تمام فعالیت‌هایی که در صلاحیتش قرار می‌گیرند، قبول یا رد تقاضای عضویت و انتخاب اعضای هیأت مدیره است. این شورا از سه بخش تشکیل شده است:

   

  بخش اول: در خصوص حمل و نقل مسافر در مقابل کرایه و درآمد شامل تاکسی‌ها ، اتومبیل‌های کرایه و سایر وسایل حمل و نقل مسافر عمومی با راننده است یا به عبارتی، حمل و نقل تجاری مسافر.

   

  بخش دوم: مربوط به حمل کالا در مقابل کرایه و درآمد است. یا به عبارتی، حمل و نقل تجارتی کالا

   

  بخش سوم: مربوط به حمل و نقل به حساب شخصی است یا به عبارتی، حمل و نقل شخصی یا غیر تجاری کالا و مسافر.

   

  ۲- هیأت مدیره: که عضو اجرایی شوراست متشکل از یک مدیرعامل و هشت عضو هیأت مدیره می‌باشد و کارش نظارت بر مدیریت اتحادیه است.

   

  ۳- دبیرخانه: که محل آن در ژنو بوده و مجری تصمیمات متخذه از سوی مدیر عامل و شورا و همه امور دیگر مدیریت و معرفی اتحادیه و برقراری ارتباط بین مراجع مختلف اتحادیه با اعضا و حفظ ارتباط با سایر سازمان‌های بین‌المللی است.

   

  ۴- کمیته‌های هفتگانه مشورتی

   

  اتحادیه ایرو دارای هفت کمیته است که به عنوان مراجع مشورتی در زمینه‌های زیر فعالیت می‌کند:

   

  الف ـ فنی               

  ب ـ حقوقی             

  ج ـ ایمنی جاده‌ای

  د ـ مسائل گمرکی     

  هـ ـ روابط کاری               

  و ـ اساسنامه

  ز ـ مالی

   

  ۵- کمیته‌های سه‌ گانه ارتباطی

   

  اتحادیه برای ارتباط با جوامع اروپایی سه کمیته در بروکسل تشکیل داده است که عبارتند از:

   

  الف: کمیته ارتباط برای حمل و نقل حرفه‌ای مسافر

   

  ب : کمیته ارتباط برای حمل و نقل حرفه‌ای کالا

   

  ج: کمیته ارتباط برای حمل و نقل به حساب شخصی

   

  جهت هماهنگی امور از سال ۱۹۷۳ نماینده دایمی ایرو در بروکسل حضور دارد.

   

  اهداف اتحادیه ایرو

   

  ایرو دارای اهداف متعددی است که عبارتند از:

   

  ۱- دفاع از منافع حمل و نقل جاده‌ای بر پایه سیاست‌های مشترک مورد توافق موسسات عضو اتحادیه

   

  ۲- همکاری با سازمانی‌های بین‌المللی چون سازمان ملل و همچنین همکاری با سازمان‌های حکومتی مانند کنفرانس وزیران حمل و نقل اروپا و جامعه اقتصادی اروپا

   

  ۳- توسعه مداوم حمل و نقل جاده‌ای بین‌المللی و برداشتن موانعی که هنوز بر سر راه آن وجود دارد. کاستن از تشریفات گمرکی در حمل و نقل جاده‌ای یکی از خواسته‌های عمده اتحادیه ایرو می‌باشد که در این راستا دفترچه‌های تیر را به وجود آورده است.

   

  ۴- تهیه اسناد مورد لزوم در حمل و نقل جاده‌ای از جمله CMR

   

  ۵- ایجاد شبکه‌های همکاری در زمینه برقراری خدماتی چون تعمیرات اضطراری، تدارک وسیله نقلیه و یا راننده جانشین، محل اسکان موقت و در صورت نیاز بستری کردن مسافرین و رانندگان صدمه دیده.

   

  ۶- برقراری تسهیلات بیشتر در خصوص اخذ اجازه‌نامه‌های بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای که توسط مقامات دولتی صادر می‌شود.

   

  ۷- کاهش هزینه‌های حمل و نقل و از بین بردن مالیات مضاعف

   

  ۸- هماهنگی و توازن روابط بین اعضای خود و کارکنان آنها و تشویق پرسنل کارآمد از طریق دادن جوایزی چون دیپلم افتخار به بهترین راننده و جایزه بزرگ افتخار به راننده‌ای که کار شجاعانه و استثنایی در راه اجرای عملیات حمل و نقل جاده‌ای انجام می‌دهد.

   

  اتحادیه ایرو هر دو سال یک بار کنگره‌ ای در یکی از کشورهای مورد توافق اعضا تشکیل می‌دهد و ضمن ارائه راهکارهای لازمه به اعضای خود ، این امکان را به آنها می‌دهد تا به صورت حضوری مشکلات خود را عنوان و از طرفی نیز تجربیات خود را برای دیگر اعضا بیان کنند. بیست و هفتمین کنگره ایرو در می ۲۰۰۰ در بروکسل برگزار گردید.

   
   
   
   
  وب سایت: www.iru.org
  مطالب مرتبط

  دیدار سفیر جمهوری قرقیزستان با رئیس سازمان راهداری

  دیدار سفیر جمهوری قرقیزستان با رئیس سازمان راهداری

  پتانسیل و ظرفیت های خوبی در زمینه توسعه روابط حمل و نقل جاده ای و ترانزیتی میان دو کشور وجود دارد که امید است با تلاش و همکاری های بیشتر ، از شرایط حال حاضر که به واسطه وجود برخی محدودیت ها در مسیرهای ارتباطی ، مشکلاتی برای تردد ناوگان دو کشور ایجاد شده است، با موفقیت و سلامت ...

  |

  برگزاری نشست هم اندیشی با فعالان بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل بین المللی و لجستیک

  برگزاری نشست هم اندیشی با فعالان بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل بین المللی و لجستیک

  این تعامل و همکاری در اتخاذ تصمیم مناسب و اقدامات هماهنگ در پایانه های مرزی نقش مؤثری داشته و در این راستا پیشنهاد می شود کمیته ای تشکیل و به طور ویژه به مسایل و مشکلات موجود در این زمینه رسیدگی نماید .

  |

  لزوم روان‌سازی ترانزیت و حمل و نقل بین المللی و تقویت نیروی انسانی مستقر در پایانه های مرزی

  لزوم روان‌سازی ترانزیت و حمل و نقل بین المللی و تقویت نیروی انسانی مستقر در پایانه های مرزی

  مدیران کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای رشد و اعتلای جایگاه ترانزیت باید به باوری فراتر از وضع موجود برسند زیرا توسعه ترانزیت و حمل ونقل بین المللی می‌تواند انتظارات و خواسته های مردم را برآورده کند .

  |

  ورود بالغ بر ۵۲۰ نفر راننده جدید به چرخه حمل‌و‌نقل جاده‌ای کالا در آذربایجان غربی

  ورود بالغ بر ۵۲۰ نفر راننده جدید به چرخه حمل‌و‌نقل جاده‌ای کالا در آذربایجان غربی

  تا پایان نیمه نخست سال جاری افزون بر ۷۴ هزار حلقه لاستیک در سامانه برای توزیع در بخش حمل و نقل جاده ای در اختیار حوزه های توزیع این استان قرار گرفته که از این تعداد ۶۷۳۰۰ حلقه لاستیک و در واقع ۹۱ درصد آن ما بین متقاضیان دریافت لاستیک توزیع شده است .

  |

  نظرات کاربران