در حال بارگذاری ...
 • کنوانسیون بین‌المللی یکنواخت کردن بعضی از مقررات مربوط به حمل مسافر از طریق دریا

  موقعیت: صوفیه
  سال تاسیس : ۱۹۶۱

   

   

  کنوانسیون بین‌المللی یکنواخت کردن بعضی از مقررات مربوط به حمل مسافر از طریق دریا

   

  با توجه به نافع بودن تنظیم موافقتنامه‌ای جهت یکنواخت کردن بعضی از مقررات مربوط به حمل مسافر از طریق دریا در ۲۹ آوریل ۱۹۶۱ مقرراتی در این خصوص تحت عنوان «کنوانسیون بین‌المللی یکنواخت کردن بعضی از مقررات مربوط به حمل مسافر از طریق دریا» مشتمل بر یک مقدمه و ۲۲ ماده در بلژیک تهیه و لازم‌الاجرا شده است و کشور ما نیز بر اساس ماده مصوب ۱۳۴۴/۱۱/۵ به آن ملحق گردیده است.

   

  بر اساس این کنوانسیون، متصدی حمل مسئول خسارات ناشی از فوت یا صدمات بدنی مسافر خواهد بود، مشروط بر اینکه حادثه‌ای که منجر به ایجاد خسارت گردیده، در جریان سفر و بر اثر غفلت و تقصیر متصدی حمل، مأمورین مجاز یا عاملین وی حین انجام وظیفه پیش آمده باشد.

   

  در صورتی که فوت یا صدمات بدنی ناشی و بر اثر تصادم، به گل نشستن ، انفجار ، حریق و یا غرق شدن کشتی باشد ، فرض این است که حادثه بر اثر تقصیر و یا غفلت متصدی حمل و مأمورین مجاز یا نمایندگان او اتفاق افتاده است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. بجز موارد مذکور، اثبات تقصیر و یا غفلت متصدی حمل، مأموران مجاز یا نمایندگان او به عهده مدعی خواهد بود.

   

  در صورتی که متصدی حمل ثابت کند فوت یا صدمات بدنی بر اثر تقصیر و یا غفلت خود مسافر بوده و یا عمل مسافر در وقوع آن تأثیر داشته، دادگاه ممکن است بر طبق مقررات خود متصدی حمل را کلاً و یا جزئاً از مسئولیت بری نماید.

   

  طبق این کنوانسیون مسئولیت متصدی حمل در مورد فوت یا صدمات بدنی وارده به مسافر در هیچ مورد از ۲۵۰/۰۰۰ فرانک تجاوز نخواهد کرد و در موردی که به مسافر صدمات بدنی وارد شود، باید ظرف ۱۵ روز از تاریخ پیاده شدن اخطار کتبی به متصدی حمل دائر به وقوع صدمات بدنی تسلیم کند،‌در غیر این صورت فرض این است که مسافر سالم پیاده شده است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

   

  - دعاوی جبران خسارت ناشی از فوت و صدمات بدنی به مسافر پس از دو سال مشمول مرور زمان می‌شود.

   

  - و در مورد صدمات بدنی مدت مرور زمان از تاریخ پیاده شدن مسافر از کشتی شروع می‌شود.

   

  - و در مورد فوتی که ضمن سفر پیش آید مدت مرور زمان از تاریخی که مسافر بایستی از کشتی پیاده شود، محاسبه می‌شود.

   

  - و در موردی که صدمات بدنی در طی سفر ایجاد شود و پس از پیاده شدن مسافر منجر به فوت او گردد، مدت مرور زمان از تاریخ فوت وی محاسبه می‌شود مشروط بر اینکه از تاریخ پیاده شدن تا فوت مسافر بیش از یک سال نگذشته باشد.

   

  - در مورد انقطاع و تعلیق مدت مرور زمان در قانون دادگاهی که به پرونده رسیدگی می‌کند، رعایت خواهد شد اما در هیچ مورد به موجب این کنوانسیون پس از انقضای مدت سه سال از تاریخ پیاده شدن مسافر دعوایی پذیرفته نخواهد شد.

   

  اسناد الحاق به این کنوانسیون نزد دولت بلژیک تودیع می‌ود و دولت بلژیک از مجرای سیاسی وصول اسناد مذکور را به کلیه دول امضاکننده و ملحق شده به آن اعلام می‌کند.

   

   

   
  مطالب مرتبط

  برگزاری اجلاس مرزی مشترک حمل و نقل بین المللی میان ایران و آذربایجان در پایانه مرزی جلفا

  برگزاری اجلاس مرزی مشترک حمل و نقل بین المللی میان ایران و آذربایجان در پایانه مرزی جلفا

  در این اجلاس طرفین ضمن ابراز خشنودی از روند روبه رشد همکاری های حمل ونقل بین المللی جاده ای فی مابین و برای توسعه مناسبات حمل ونقل جاده ای اقدام به مبادله آمار تردد ناوگان حمل و نقل جاده ای کالا و مسافر بین دو کشور در سال ۲۰۱۹ نموده و همچنین برای اتخاذ تدابیر لازم در راستای ...

  |

  اختصاص حدود ۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای تامین تجهیزات پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان

  اختصاص حدود ۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای تامین تجهیزات پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان

  از مجموع اعتبارات سال جاری ۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال آن به پایانه مرزی میرجاوه ، ۲۴ میلیارد ریال به پایانه مرزی میلک و افزون بر ۳۱ میلیارد ریال به پایانه مرزی ریمدان اختصاص دارد که صرف اقداماتی نظیر تکمیل ساختمان نمازخانه ، محوطه سازی ، احداث سردرب ، ساختمان پیش ساخته و ...

  |

  نظرات کاربران