در حال بارگذاری ...
 • کنوانسیون بین‌المللی ایمنی جان اشخاص در دریا

  موقعیت: صوفیه
  سال تاسیس : ۱۹۷۴

   

   

  کنوانسیون بین‌المللی ایمنی جان اشخاص در دریا ۱۹۷۴ (SOLAS)

   

  با تمایل به ترویج ایمنی جان اشخاص در دریا به وسیله برقراری اصول و مقررات یکنواخت و با عنایت به امکان دستیابی بهتر به این هدف و با در نظر گرفتن پیشرفت‌های حاصله از زمان برقراری کنوانسیون بین‌المللی ایمنی جان اشخاص در دریا مصوب  ۱۹۶۰، کنوانسیونی تحت عنوان «کنوانسیون بین‌المللی ایمنی جان اشخاص در دریا» مشتمل بر یک مقدمه و ۱۳ ماده و یک ضمیمه در نوامبر ۱۹۷۴ میلادی مطابق با ۱۰ آبان ۱۳۵۳ هجری شمسی در لندن تهیه و امضا شد.

   

  کشور ما نیز بر اساس ماده واحده مصوب ۷۳/۲/۲۷ به آن ملحق شده است. بر اساس این کنوانسیون کشورهای متعاهد متعهد می‌شوند که مفاد کنوانسیون مذکور و ضمیمه آن را که جزء لاینفک آن است، به موقع اجرا بگذارند و هرگونه استناد به کنوانسیون حاضر در عین حال استناد به ضمیمه آن نیز خواهد بود و کشورهای متعاهد ملزم هستند که نسبت به وضع کلیه قوانین ، مصوبات ، دستورالعمل‌ها و مقررات و انجام سایر اقداماتی که به منظور اجرای تمام و کمال کنوانسیون می‌تواند ضرورت داشته باشد ، اقدام کنند. به طوری که اطمینان حاصل نمایند که از طریق نقطه نظر ایمنی جان اشخاص، یک کشتی برای خدمات در نظر گرفته شده مناسب باشد.

   

  بر اساس این کنوانسیون کشورهای متعاهد می‌بایست اسناد زیر را به دبیر کل سازمان بین‌المللی دریانوردی ارسال و تسلیم نمایند:

   

  ۱- لیستی از نمایندگی‌های غیر دولتی که به نیابت از طرف آنها مجاز به فعالیت در زمینه اداره امور ایمنی جان اشخاص در دریا هستند، جهت ارسال به کشورهای متعاهد به منظور اطلاع مأمورین آنها

   

  ۲- متن قوانین، مصوبات، دستورالعمل‌ها و مقرراتی که راجع به موضوعات مختلف در محدوده کنوانسیون حاضر می‌بایستی وضع شده باشد.

   

  ۳- تعداد کافی از نمونه‌های گواهینامه‌هایی که به موجب مقررات این کنوانسیون صادر می‌شوند، جهت ارسال به کشورهای متعاهد به منظور اطلاع مأمورین آنها.

   

  فی مابین کشورهای متعاهده کنوانسیون حاضر جایگزین و ملغی‌کننده کنوانسیون بین‌المللی ایمن جان اشخاص در دریا که در ۱۷ ژوئن ۱۹۶۰ در لندن به امضا رسده است، می‌باشد.

   

  اسناد تصویب، پذیرش، تأیید یا الحاق به این کنوانسیون در سازمان بین‌المللی دریانوردی نگهداری می‌شود و دبیر کل آن سازمان کلیه دول کشورهای امضاکننده و ملحق شده به آن را مطلع می‌کند.

   

   
  مطالب مرتبط

  برگزاری اجلاس مرزی مشترک حمل و نقل بین المللی میان ایران و آذربایجان در پایانه مرزی جلفا

  برگزاری اجلاس مرزی مشترک حمل و نقل بین المللی میان ایران و آذربایجان در پایانه مرزی جلفا

  در این اجلاس طرفین ضمن ابراز خشنودی از روند روبه رشد همکاری های حمل ونقل بین المللی جاده ای فی مابین و برای توسعه مناسبات حمل ونقل جاده ای اقدام به مبادله آمار تردد ناوگان حمل و نقل جاده ای کالا و مسافر بین دو کشور در سال ۲۰۱۹ نموده و همچنین برای اتخاذ تدابیر لازم در راستای ...

  |

  اختصاص حدود ۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای تامین تجهیزات پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان

  اختصاص حدود ۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای تامین تجهیزات پایانه های مرزی سیستان و بلوچستان

  از مجموع اعتبارات سال جاری ۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال آن به پایانه مرزی میرجاوه ، ۲۴ میلیارد ریال به پایانه مرزی میلک و افزون بر ۳۱ میلیارد ریال به پایانه مرزی ریمدان اختصاص دارد که صرف اقداماتی نظیر تکمیل ساختمان نمازخانه ، محوطه سازی ، احداث سردرب ، ساختمان پیش ساخته و ...

  |

  نظرات کاربران