در حال بارگذاری ...
 • قرارداد بین‌المللی یکنواخت کردن بعضی از مقررات مربوط به حقوق ممتاز و رهن دریایی

  موقعیت: فرانسه
  سال تاسیس : ۱۹۲۶

   

   

  قرارداد بین‌المللی یکنواخت کردن بعضی از مقررات مربوط به حقوق ممتاز و رهن دریایی

   

   

  با توجه به اختلاف پیش آمده بر سر دریافت مطالبات اشخاص از محل فروش کشتی‌های رهنی توقیف شده مشمول فروش و به منظور روشن شدن این وضعیت قراردادی تحت عنوان « قرارداد بین‌المللی یکنواخت کردن بعضی از مقررات مربوط به حقوق ممتاز و رهن دریایی» مشتمل بر ۲۲ ماده و یک مقاوله‌نامه در ۱۰ آوریل ۱۹۲۶ در بروکسل تهیه و امضا شد و کشور ما نیز بر اساس ماده واحده مصوب ۱۳۴۵/۴/۲۸ به آن ملحق شد. بر اساس این کنوانسیون چنانچه رهن کشتی‌هایی که دارای تابعیت دولت متعاهد هستند مطابق قوانین آن دولت صورت گیرد و در دفتر عمومی ثبت کشتی‌ها خواه در حوزه بندر ثبت کشتی و یا در یک حوزه مرکزی به ثبت برسد، این عمل در تمام کشورهای متعاهد معتبر شناخته خواهد شد.

   

  مطابق این قرارداد بین‌المللی حقوق ذیل نسبت به کشتی و نسبت به کرایه حمل و همچنین ملحقات کشتی و ملحقات کرایه حمل «حقوق ممتاز» تلقی می‌شود.

   

  ۱- هزینه‌های قانونی و مخارجی که برای حفظ منافع مشترک طلبکاران و حفاظت کشتی و فروش آن و تقسیم حاصل فروش به عمل آمده و همچنین حقوق و عوارض متعلقه به کشتی ، عوارض چراغ‌های دریایی، عوارض بندری و سایر حقوق و عوارض عمومی مشابه عوارض راهنایی کشتی و هزینه حفاظت آن پس از ورود به آخرین بندر

   

  ۲- مطالبات ناشی از قرارداد استخدام فرمانده، ملوانان و سایر کارکنان کشتی

   

  ۳- اجرت و هرگونه پرداخت مربوط به نجات و معاضدت در دریا و آن قسمت از خسارات مشترک دریایی که به عهده کشتی است.

   

  ۴- جبران خسارات ناشی از تصادم سایر سوانح کشتیرانی، همچنین خسارات وارده به تاسیسات بندری، کارگاه‌های تعمیر کشتی و راه‌های آبی قابل کشتیرانی و خسارات ناشی از صدمات جسمی وارده به مسافرین و کارکنان کشتی و خسارات فقدان یا آسیب‌دیدن کالای کشتی و اثاث مسافرین.

   

  ۵- مطالبات ناشی از قراردادها و عملیاتی که فرمانده در خارج از بندر وابسته طبق اختیارات قانونی خود برای تأمین احتیاجات واقعی جهت حفظ کشتی یا امکان ادامه مسافرت انجام می‌دهد، خواه فرمانده مالک کشتی باشد یا نبشد و خواه طلبکار فرمانده و یا تدارک‌کننده مایحتاج کشتی یا تعمیرکننده کشتی یا وام‌دهنده و یا پیمانکار دیگری باشد.

   

  حقوق ناشی از رهن کشتی مؤخر بر حقوق ممتاز فوق‌الذکر است و بلافاصله پس از پرداخت حقوق مذکور می‌بایست پرداخت شود و پرداخت آن نسبت به سایر مطالبات ارجحیت دارد.

   

  ملحقات کرایه یا مال‌الاجاره و ملحقات کشتی به معنای ذیل است:

   

  الف ـ غرامت پرداختی به صاحب کشتی بابت خسارت وارده به کشتی که جبران شده و همچنین خسارات از دست دادن کرایه حمل که به کشتی تعلق می‌گیرد.

   

  ب ـ سهم صاحب کشتی بابت خسارات مشترک دریایی ناشی از زیان‌های وارده به کشتی که جبران نشده یا ناشی از خسارات از دست دادن کرایه حمل

   

  ج ـ حق الزحمه مالک کشتی بابت معاضدت یا نجات در دریا تا پایان مسافرت پس از کسر وجوهی که باید در این مورد به فرمانده و سایر اشخاصی که در خدمت کشتی هستند پرداخت شود.

  صرفنظر از سایر موارد پیش‌بینی شده در قوانین ملی بر اساس این کنوانسیون «حقوق ممتاز» در انقضای یک سال از بین می‌رود و مدت مرور زمان در مورد مطالبات ناشی از مایحتاج کشتی از شش ماه تجاوز نمی‌کند و زمان شروع آن به شرح زیر است:

   

   

  - حق‌الزحمه مربوط به معاضدت و نجات از روز خاتمه علمیات.

   

  - خسارت ناشی از تصادم و سایر سوانح و آسیب جسمانی از روزی است که خسارت وارد شده است.

   

  - در مورد فقدان یا خسارت وارده به محمولات و اثاثیه از روزی که محمولات و اثاثیه تحویل داده شده یا می‌بایست تحویل داده شود.

   

  - در مورد تعمیر و تهیه مایحتاج کشتی از روزی است که طلب ایجاد شده است.

   

  - در سایر موارد مرور زمان از روزی حساب می‌شود که دین از لحاظ مدت و جهات دیگر قابل وصول باشد.

   

  این قرارداد شامل کشتی‌های جنگی و کشتی‌های دولتی که به خدمات عمومی اختصاص دارند، نمی‌شوند.

   

  اسناد تصویبی و الحاق به این کنوانسیون در بایگانی دولت بلژیک نگهداری می‌شود و دولت بلژیک از طریق مجاری سیاسی وصول اسناد مذکور را به کلیه دول امضاکننده و ملحق شده به آن اعلام می‌دارد.

   

   

   
  مطالب مرتبط

  دادگاه‌های تخصصی با محوریت حمل و نقل دریایی تشکیل می شود

  دادگاه‌های تخصصی با محوریت حمل و نقل دریایی تشکیل می شود

  حه تشکیل دادگاه های دریایی ۹ فصل دارد ، قلمرو فعالیت این دادگاه دعاوی ناشی از فعالیت شرکت های کشتیرانی با محوریت حمل و نقل دریایی است و مباحثی نظیر ابلاغ ، چگونگی رسیدگی به دعاوی دریایی ، توقیف کشتی ، نحوه اعتراض به آرای صادره و سایر موارد در آن مدنظر قرار می گیرد .

  |

  دیدار سفیر جمهوری قرقیزستان با رئیس سازمان راهداری

  دیدار سفیر جمهوری قرقیزستان با رئیس سازمان راهداری

  پتانسیل و ظرفیت های خوبی در زمینه توسعه روابط حمل و نقل جاده ای و ترانزیتی میان دو کشور وجود دارد که امید است با تلاش و همکاری های بیشتر ، از شرایط حال حاضر که به واسطه وجود برخی محدودیت ها در مسیرهای ارتباطی ، مشکلاتی برای تردد ناوگان دو کشور ایجاد شده است، با موفقیت و سلامت ...

  |

  برگزاری نشست مقامات حمل و نقل دریایی و جاده‌ای ایران و قزاقستان به صورت ویدئو کنفرانس

  برگزاری نشست مقامات حمل و نقل دریایی و جاده‌ای ایران و قزاقستان به صورت ویدئو کنفرانس

  در این نشست دو طرف بر لزوم تداوم سفرهای دریایی کشتی های رو-رو بین بنادر ایران و قزاقستان تاکید و بر عزم خود برای افزایش اعطای تسهیلات متقابل برای ارائه تخفیف های بندری ، افزایش حجم بار ، تسهیل صدور روادید برای رانندگان و کاهش زمان تخلیه و بارگیری کشتی تفاهم کردند .

  |

  برگزاری نشست هم اندیشی با فعالان بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل بین المللی و لجستیک

  برگزاری نشست هم اندیشی با فعالان بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل بین المللی و لجستیک

  این تعامل و همکاری در اتخاذ تصمیم مناسب و اقدامات هماهنگ در پایانه های مرزی نقش مؤثری داشته و در این راستا پیشنهاد می شود کمیته ای تشکیل و به طور ویژه به مسایل و مشکلات موجود در این زمینه رسیدگی نماید .

  |

  نظرات کاربران