در حال بارگذاری ...
 • آخرین اخبار

   
 • مقررات اروپایی راجع به کارکنان وسایل نقلیه شاغل در حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای (AETR)

  نام لاتین: EUROPEAN AGREEMENT CONCERNING THE WORK OF VEHICLES ENGAGED INTERNATIONAL ROAD TRANSPORT
  موقعیت: پاریس
  سال تاسیس : ۱۹۹۲

   

  مقررات اروپایی راجع به کارکنان وسایل نقلیه شاغل در حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای (AETR)

  EUROPEAN AGREEMENT CONCERNING THE WORK OF VEHICLES ENGAGED INTERNATIONAL ROAD TRANSPORT

   

   

  این قانون که یکی از قوانین بنیادین اتحادیه اروپا در زمینه حمل و نقل جاده‌ای است ، در سال ۱۹۹۲ تحت شماره ۸۸۱/۹۲ به تصویب اتحادیه مذکور رسید و در سال ۱۹۹۵ برای کلیه کشورهای عضو اتحادیه مذکور لازم‌الاجرا شده است.

  این مقررات شامل حداقل سن رانندگی ( که برای وسایط نقلیه باربری ۱۸ و ۲۱ سال تمام و برای رانندگی با وسایط نقلیه مسافربری حداقل ۲۱ سال تمام است ) ، زمان مجاز رانندگی، زمان استراحت ، کارت شناسایی راننده و مدت اعتبار آن ( پنج ساله ) ، استفاده از تاخوگراف ، چگونگی ساخت و صدور مجوز ساخت و نحوه پلمپ آن ، چگونگی استفاده از برگ‌های تشخیص وضعیت رانندگی و غیره است.

   

  بر اساس این مقررات دستگاه کنترل یا تاخوگراف عبارت از دستگاهی است که برای نصب در داخل وسیله نقلیه که به طور کامل ، خودکار و نیمه خودکار به منظور نشان دادن و ثبت داده‌ها پیرامون حرکت وسیله نقلیه و نیز راجع به ساعت کارکرد معین راننده به کار می‌رود.

   

  بر اساس یکی از مواد این موافقتنامه هر یک از کشورهای عضو مختارند از وسایط نقلیه کشورهای غیر هم‌پیمان به عوض دستگاه کنترل یا تاخوگراف خواستار اوراق کنترل روزانه که به صورت دستی از طرف راننده تکمیل می‌گردد، بشوند.

  این مقررات در سال ۱۹۹۸ (۲۴ سپتامبر) بر اساس دستورالعمل شماره ۲۱۳۵/۹۸ مورد بازنگری قرار گرفته و در راستای جلوگیری از سوءاستفاده‌های عادی در سیستم دستگاه‌های مکانیکی به جای آنها دستگاه‌های الکترونیکی پیش‌بینی می‌شود.

   

  شایان ذکر است که دستگاه تاخوگراف الکترونیکی مورد نظر اتحادیه اروپا هنوز وجود خارجی ندارد و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال مشخص کردن الزامات مربوط به ساخت ، آزمایش ، نصب و بازرسی این دستگاه هستند.

   

  بر اساس ماده ۲ این دستورالعمل ۲۴ ماه پس از انتشار این موضوع (تهیه شدن تاخوگراف الکترونیکی و الزامات مربوطه) در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا ، وسایل نقلیه جدیدی که در ناوگان حمل و نقل قرار می‌گیرند باید به این دستگاه مجهز شوند. مقررات سال ۱۹۹۲ استاندارد خاصی برای وزن کامیون‌هایی که مجاز به تردد در داخل قلمرو اتحادیه اروپا هستند، تعیین کرده و این استانداردها مقدار وزنی که بر روی هر محور کامیون وارد می‌آید را مشخص کرده است و محدودیتی از نظر تعداد محورها وجود ندارد ، ولیکن حجم و ابعاد کامیون‌ها دارای محدودیت است. مثلاً عرض نباید از ۲۵۵ سانتی‌متر بیشتر باشد.

   

  راجع به سوخت ، مقررات اتحادیه اروپا (EU) سقفی برای حمل و ورود سوخت مازاد بر مصرف کامیون‌های کشورهای ثالث تعیین کرده است ، یعنی این کامیون‌ها معمولاً تا ۲۰۰ لیتر سوخت را اضافه بر مصرف خود می‌توانند وارد قلمروEU کنند و علاوه بر آن هر مقدار وارد کنند باید مالیات (سوخت اضافه بر ۲۰۰ لیتر) را بپردازند. بعضی کشورها سقفی بیش از ۲۰۰ لیتر برای این کار قایل شده‌اند که این تصمیم در چارچوب مقررات ملی آنها گرفته شده است.

   

   

  کامیون‌ها ممکن است به طور تصادفی در قلمروEU بازرسی شوند ، هر چند بین کشورهای عضوEU پست‌های کنترل مرزی وجود ندارد. در هر صورت سوخت کامیون‌ها هنگام خروج از محدودهEU بازرسی می‌شود.

   

  در مورد دودزایی کامیون‌ها در ارتباط با کامیون‌های ثبت شده در خودEU قوانین زیادی وجود دارد ، ولی راجع به کامیون‌هایی که از کشورهای ثالث وارد اتحادیه اروپا می‌شوند ، اجرا نمی‌گردد. اگر این کامیون‌ها به شکلی عادی و قانونی در کشور خود ثبت شده باشند می‌توانند در قلمرو اتحادیه اروپا تردد کنند و از جهت دودزایی با مشکلی مواجه نمی‌شوند ، اتحادیه اروپا برای کنترل کردن دودزایی این قبیل کامیون‌ها پیشنهادهایی داده ، ولی هنوز به تصویب نرسیده است ، حتی در خصوص خوب عمل نکردن ترمز کامیون‌ها شرایطی برای بازبینی و متوقف ساختن آنها پیشنهاد شده ، ولی اینها هیچ یک به تصویب نرسیده است.

   

  از نظر سوخت مصرفی کامیون‌ها محدودیت و استاندارد خاصی وجود ندارد و همه گازوئیل مصرف می‌کنند.

   

  در خصوص صدازا بودن کامیون‌ها وضعیت مانند دودزایی است و کامیون‌هایی که قانونی ثبت شده‌اند بدون محدودیت می‌توانند با هر میزان صدازایی در اتحادیه اروپا تردد کنند، ولی یک استثنا وجود دارد و آن اینکه در بعضی از مناطق اروپا مانند منطقه آلپ فرانسه محدودیت‌هایی برای تردد وسایل صدازا در شب وجود دارد که باید رعایت شود. البته این یک نوع مقررات ملی است و ربطی به کمیسیون اروپا یا اتحادیه ندارد.

   

   
  مطالب مرتبط

  بازدید مشاور معاون اول رئیس جمهوری از پایانه‌های مرزی استان خوزستان

  بازدید مشاور معاون اول رئیس جمهوری از پایانه‌های مرزی استان خوزستان

  پس از بازدیدهای مربوطه جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی در استانداری خوزستان با حضور معاون استاندار برگزار و ضمن جمع بندی گزارش بازدید میدانی از مرزهای استان و چگونگی رفع مشکلات مربوطه و قول همکاری های لازم از سوی نمایندگان کلیه دستگاهها اظهار امیدواری کرد تا با همدلی ...

  |

  به دنبال مفهوم اقتصاد مقاومتی در بحث حمل و نقل کشور

  به دنبال مفهوم اقتصاد مقاومتی در بحث حمل و نقل کشور

  ما نمی توانیم حمل و نقل هوایی را به عنوان مثال بدون ارتباط با جهان تعریف کنیم و این مساله در حوزه حمل و نقل جاده‌ای ، ریلی و دریایی هم صدق می کند . وقتی می گوییم ایران یک موقعیت مهم در حوزه حمل و نقل ریلی و جاده ای دارد مفهوم آن یک پیوستگی است که باید داشته باشیم .

  |

  راه اندازی سامانه بارنامه بین الملل راه آهن در نمایشگاه حمل و نقل

  راه اندازی سامانه بارنامه بین الملل راه آهن در نمایشگاه حمل و نقل

  با تخصیص کد رهگیری در بارنامه های بین الملل و مبادلات ورود و خروج ، کنترل و مانیتورینگ واگن‌های بین الملل در داخل کشور به صورت آنلاین مهیا شده و با اتصال به سیستم سیر و حرکت با استفاده از کد مذکور مجوز سیر صادر خواهد شد .

  |

  نظرات کاربران