در حال بارگذاری ...
 • مقررات اروپایی راجع به کارکنان وسایل نقلیه شاغل در حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای (AETR)

  نام لاتین: EUROPEAN AGREEMENT CONCERNING THE WORK OF VEHICLES ENGAGED INTERNATIONAL ROAD TRANSPORT
  موقعیت: پاریس
  سال تاسیس : ۱۹۹۲

   

  مقررات اروپایی راجع به کارکنان وسایل نقلیه شاغل در حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای (AETR)

  EUROPEAN AGREEMENT CONCERNING THE WORK OF VEHICLES ENGAGED INTERNATIONAL ROAD TRANSPORT

   

   

  این قانون که یکی از قوانین بنیادین اتحادیه اروپا در زمینه حمل و نقل جاده‌ای است ، در سال ۱۹۹۲ تحت شماره ۸۸۱/۹۲ به تصویب اتحادیه مذکور رسید و در سال ۱۹۹۵ برای کلیه کشورهای عضو اتحادیه مذکور لازم‌الاجرا شده است.

  این مقررات شامل حداقل سن رانندگی ( که برای وسایط نقلیه باربری ۱۸ و ۲۱ سال تمام و برای رانندگی با وسایط نقلیه مسافربری حداقل ۲۱ سال تمام است ) ، زمان مجاز رانندگی، زمان استراحت ، کارت شناسایی راننده و مدت اعتبار آن ( پنج ساله ) ، استفاده از تاخوگراف ، چگونگی ساخت و صدور مجوز ساخت و نحوه پلمپ آن ، چگونگی استفاده از برگ‌های تشخیص وضعیت رانندگی و غیره است.

   

  بر اساس این مقررات دستگاه کنترل یا تاخوگراف عبارت از دستگاهی است که برای نصب در داخل وسیله نقلیه که به طور کامل ، خودکار و نیمه خودکار به منظور نشان دادن و ثبت داده‌ها پیرامون حرکت وسیله نقلیه و نیز راجع به ساعت کارکرد معین راننده به کار می‌رود.

   

  بر اساس یکی از مواد این موافقتنامه هر یک از کشورهای عضو مختارند از وسایط نقلیه کشورهای غیر هم‌پیمان به عوض دستگاه کنترل یا تاخوگراف خواستار اوراق کنترل روزانه که به صورت دستی از طرف راننده تکمیل می‌گردد، بشوند.

  این مقررات در سال ۱۹۹۸ (۲۴ سپتامبر) بر اساس دستورالعمل شماره ۲۱۳۵/۹۸ مورد بازنگری قرار گرفته و در راستای جلوگیری از سوءاستفاده‌های عادی در سیستم دستگاه‌های مکانیکی به جای آنها دستگاه‌های الکترونیکی پیش‌بینی می‌شود.

   

  شایان ذکر است که دستگاه تاخوگراف الکترونیکی مورد نظر اتحادیه اروپا هنوز وجود خارجی ندارد و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال مشخص کردن الزامات مربوط به ساخت ، آزمایش ، نصب و بازرسی این دستگاه هستند.

   

  بر اساس ماده ۲ این دستورالعمل ۲۴ ماه پس از انتشار این موضوع (تهیه شدن تاخوگراف الکترونیکی و الزامات مربوطه) در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا ، وسایل نقلیه جدیدی که در ناوگان حمل و نقل قرار می‌گیرند باید به این دستگاه مجهز شوند. مقررات سال ۱۹۹۲ استاندارد خاصی برای وزن کامیون‌هایی که مجاز به تردد در داخل قلمرو اتحادیه اروپا هستند، تعیین کرده و این استانداردها مقدار وزنی که بر روی هر محور کامیون وارد می‌آید را مشخص کرده است و محدودیتی از نظر تعداد محورها وجود ندارد ، ولیکن حجم و ابعاد کامیون‌ها دارای محدودیت است. مثلاً عرض نباید از ۲۵۵ سانتی‌متر بیشتر باشد.

   

  راجع به سوخت ، مقررات اتحادیه اروپا (EU) سقفی برای حمل و ورود سوخت مازاد بر مصرف کامیون‌های کشورهای ثالث تعیین کرده است ، یعنی این کامیون‌ها معمولاً تا ۲۰۰ لیتر سوخت را اضافه بر مصرف خود می‌توانند وارد قلمروEU کنند و علاوه بر آن هر مقدار وارد کنند باید مالیات (سوخت اضافه بر ۲۰۰ لیتر) را بپردازند. بعضی کشورها سقفی بیش از ۲۰۰ لیتر برای این کار قایل شده‌اند که این تصمیم در چارچوب مقررات ملی آنها گرفته شده است.

   

   

  کامیون‌ها ممکن است به طور تصادفی در قلمروEU بازرسی شوند ، هر چند بین کشورهای عضوEU پست‌های کنترل مرزی وجود ندارد. در هر صورت سوخت کامیون‌ها هنگام خروج از محدودهEU بازرسی می‌شود.

   

  در مورد دودزایی کامیون‌ها در ارتباط با کامیون‌های ثبت شده در خودEU قوانین زیادی وجود دارد ، ولی راجع به کامیون‌هایی که از کشورهای ثالث وارد اتحادیه اروپا می‌شوند ، اجرا نمی‌گردد. اگر این کامیون‌ها به شکلی عادی و قانونی در کشور خود ثبت شده باشند می‌توانند در قلمرو اتحادیه اروپا تردد کنند و از جهت دودزایی با مشکلی مواجه نمی‌شوند ، اتحادیه اروپا برای کنترل کردن دودزایی این قبیل کامیون‌ها پیشنهادهایی داده ، ولی هنوز به تصویب نرسیده است ، حتی در خصوص خوب عمل نکردن ترمز کامیون‌ها شرایطی برای بازبینی و متوقف ساختن آنها پیشنهاد شده ، ولی اینها هیچ یک به تصویب نرسیده است.

   

  از نظر سوخت مصرفی کامیون‌ها محدودیت و استاندارد خاصی وجود ندارد و همه گازوئیل مصرف می‌کنند.

   

  در خصوص صدازا بودن کامیون‌ها وضعیت مانند دودزایی است و کامیون‌هایی که قانونی ثبت شده‌اند بدون محدودیت می‌توانند با هر میزان صدازایی در اتحادیه اروپا تردد کنند، ولی یک استثنا وجود دارد و آن اینکه در بعضی از مناطق اروپا مانند منطقه آلپ فرانسه محدودیت‌هایی برای تردد وسایل صدازا در شب وجود دارد که باید رعایت شود. البته این یک نوع مقررات ملی است و ربطی به کمیسیون اروپا یا اتحادیه ندارد.

   

   
  مطالب مرتبط

  دیدار سفیر جمهوری قرقیزستان با رئیس سازمان راهداری

  دیدار سفیر جمهوری قرقیزستان با رئیس سازمان راهداری

  پتانسیل و ظرفیت های خوبی در زمینه توسعه روابط حمل و نقل جاده ای و ترانزیتی میان دو کشور وجود دارد که امید است با تلاش و همکاری های بیشتر ، از شرایط حال حاضر که به واسطه وجود برخی محدودیت ها در مسیرهای ارتباطی ، مشکلاتی برای تردد ناوگان دو کشور ایجاد شده است، با موفقیت و سلامت ...

  |

  برگزاری نشست هم اندیشی با فعالان بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل بین المللی و لجستیک

  برگزاری نشست هم اندیشی با فعالان بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل بین المللی و لجستیک

  این تعامل و همکاری در اتخاذ تصمیم مناسب و اقدامات هماهنگ در پایانه های مرزی نقش مؤثری داشته و در این راستا پیشنهاد می شود کمیته ای تشکیل و به طور ویژه به مسایل و مشکلات موجود در این زمینه رسیدگی نماید .

  |

  لزوم روان‌سازی ترانزیت و حمل و نقل بین المللی و تقویت نیروی انسانی مستقر در پایانه های مرزی

  لزوم روان‌سازی ترانزیت و حمل و نقل بین المللی و تقویت نیروی انسانی مستقر در پایانه های مرزی

  مدیران کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای رشد و اعتلای جایگاه ترانزیت باید به باوری فراتر از وضع موجود برسند زیرا توسعه ترانزیت و حمل ونقل بین المللی می‌تواند انتظارات و خواسته های مردم را برآورده کند .

  |

  نظرات کاربران