در حال بارگذاری ...
 • کنوانسیون گمرکی درباره دفترچه «آ ت آ» برای ورود موقت (ATA)

  موقعیت: کانادا
  سال تاسیس : ۱۹۶۱

  کنوانسیون گمرکی درباره دفترچه «آ ت آ»

  برای ورود موقت

  (ATA)

   

  در راستای برقراری تسهیلات در امر کالاهای مورد نیاز موقتی کشورها و اشخاص و متحدالشکل کردن سیستم‌های گمرکی و با اعتقاد به اینکه پذیرش قواعد عمومی مربوط به ورود موقت کالا با استفاده از معافیت دارای منافع اساسی برای فعالیت‌های بین‌المللی اعم از بازرگانی و فرهنگی است، حدود ۳۰ کشور جهان از جمله ایران، پاکستان ، ترکیه ، آلمان ، انگلستان ، ایتالیا ، اسپانیا ، دانمارک ، بلژیک ، استرالیا ، اتریش ، سوئد ، سوئیس ، هلند ، پرتقال ، فرانسه ، فنلاند ، نروژ ، لبنان و ... تحت توجه شورای همکاری گمرکی و طرف‌های متعاهد قرارداد گات و با همکاری سازمان یونسکو در ۶ دسامبر ۱۹۶۱ در بروکسل گرد آمده و نسبت به مفاد این قرارداد توافق و آن را امضا کردند و بدین طریق تسهیلات فراوانی را در امر ورود موقت کالاها در کشورهای متعاهد فراهم آوردند.

  برای برقرای از این تسهیلات دفترچه‌ای به نام «دفترچه ATA» توسط موسسه صادر کننده که از طرف مقامات گمرکی یکی از طرف‌های متعاهد برای صدور این دفترچه در خاک کشور آن متعاهد پذیرفته شده است صادر می‌شود.

  مدت اعتبار این دفترچه حداکثر یک سال است.

  از این دفترچه می‌ؤتوان برای ترانزیت کالا نیز استفاده کرد ، ولیکن جهت کالاهایی که به منظور تکمیل یا تعمیر ورود موقت می‌‌شوند، نمی‌توان از آن استفاده کرد.

  چنانچه سوء استفاده یا تخلف و یا قاچاقی انجام پذیرد ، طرف‌های متعاهد حق دارند با وجود مقررات این قرارداد اقدام به تعقیب اشخاصی که مرتکب اعمال مذکور با استفاده از دفترچه «آ ت آ» شده‌اند ، برای وصول حقوق ورودی و سایر وجوه قابل مطالبه و همچنین برای اجرای مجازاتی که اشخاص مذکور مستوجب آن هستند به عمل آورند.

  شایان ذکر است که کشور ما علی‌رغم اینکه از امضا کنندگان اولیه این قرارداد است، تاکنون مقدمات استفاده از تسهیلات این قرارداد را فراهم نکرده است.

   

   
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران