در حال بارگذاری ...
 • همه چیز درباره ترمزهای ای بی اس (ABS)

  توقف خودرو در شتاب بر روی جاده لغزنده می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. سیستم های ترمز ضد قفل ای بی اس (ABS) که از ابتدای کلمات (Anti-lock braking systems) ...

  توقف خودرو در شتاب بر روی جاده لغزنده می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. سیستم های ترمز ضد قفل ای بی اس (ABS) که از ابتدای کلمات (Anti-lock braking systems) می آید این چالش را برطرف کرده اند. در حقیقت در روی سطوح لغزنده حتی رانندگان حرفه ای نیز نمی توانند بدون ترمز ای بی اس (ABS) به سرعت واکنش نشان دهند.

   

   

  چرا به سیسستم های ای بی اس (ABS) نیاز دارید ، چه چیزی در آن ها وجود دارد ، چگونه آن ها کار می کنند ، بعضی از انواع معمول چیست و بعضی مشکلات مربوطه به آن ها چیست.

   

   

   

  سیستم ای بی اس (ABS)

   

  تئوری پشت ترمزهای ضد قفل ساده است. چرخ که ترمز گرفته شده است (جایی که تماس قسمت تایر به طور نسبی در حال تماس با جاده است) کشش کمتری نسبت به چرخی دارد که ترمز نگرفته است. اگر بر روی یخ گیر افتاده باشید می دانید اگر چرخ های شما بچرخند هیچ کششی برقرار نمی شود. چون تماسی نسبت به یخ وجود ندارد. با نگه داشتن چرخ ها در حال سرخوردن موقعی که دارید سرعت خود را کم می کنید ترمزهای ضد قفل به دو صورت به شما سود می رسانند : شما چرخ را سریعتر متوقف می کنید و خواهید توانست در حالی که توقف کرده اید آن را اداره کنید.

   

   

  چهار جز اصلی هر سیستم ای بی اس (ABS) :

   

  - سنسورهای سرعت

  - پمپ

  - والو

  - کنترل کننده

   

   

   

  سنسورهای سرعت

   

  سیستم ترمز ضد قفل نیاز به روشی دارد تا بداند که یک چرخ قفل شده است. سنسورهای سرعت که در هر چرخی قرار گرفته اند یا در بعضی مواقع در دیفرانسیل اطلاعاتی را فراهم می آورند.

   

   

   

  والو

   

  والوی در سیم ترمز هر ترمزی است که توسط ای بی اس (ABS) کنترل می شود.

   

  در بعضی سیستم ها والو سه موقعیت دارد :

   

  - در موقعیت یک ، والو باز است : فشار از سیلندر اصلی درست از ترمز عبور می کند.

  - در موقعیت دوم ، والو سیم را می بندد که آن، ترمز را از سیلندر اصلی جدا می کند. این از افزایش فشاری جلوگیری می کند که بیشتر راننده مجبور بود  پدال را سخت تر فشار دهد.

  - در موقعیت سوم ، والو مقداری فشار را از ترمز آزاد می کند.

   

   

   

  پمپ

   

  چون والو می تواند فشار را از ترمزها آزاد کند باید روشی یاشد تا آن فشار را به عقب برگرداند. چه چیزی را پمپ انجام می دهد : هنگامی که والو فشار را در سیم کاهش می دهد پمپ ، فشار را به عقب برمی گرداند.

   

   

   

  کنترل کننده

   

  کنترل کننده کامپیوتری در خودرو است. کنترل کننده بر سنسورهای سرعت نظارت می کند و والو را کنترل می کند.

   

   

   

  ای بی اس (ABS) در کار

   

  تغییرپذیری بسیار متفاوتی دارد و الگوریتم ها را برای سیستم های ای بی اس (ABS) کنترل می کند.

   

   

  کنترل کننده بر سنسورهای سرعت در هر زمانی نظارت می کند. به دنبال کاهش سرعت در چرخ بیش از حد معمول هستید. درست پیش از اینکه چرخ قفل شود آن کاهش سریعی در سرعت را تجربه خواهد کرد. اگر سمت چپ کنترل شده نباشد ، چرخ می تواند بسیار سریع نسبت به هر خودرویی توقف کند. ممکن است متوقف شدن یک خودرو از سرعت ۹۶٫۶ کیلومتر در ساعت ۵ ثانیه تحت شرایط ایده آل زمان ببرد اما چرخی که ای بی اس (ABS) دارد می تواند چرخاندن را در کمتر از یک ثانیه متوقف کند.

   

  کنترل کننده ای بی اس (ABS) می داند که این کاهش سریع سرعت غیرممکن است پس آن فشار را کاهش می دهد تا ترمز آن سرعتی را ببیند سپس آن فشار را تا آن جایی که کاهش سرعت رخ می دهد افزایش می دهد. این منتهی به این می شود که تایر با سرعت مشابه خودرو آهسته شود با ترمزهایی که تایرها را خیلی نزدیک نقطه ای حفظ می کنند که آن ها شروع به توقف می کنند. همین امر به سیستم حداکثر قدرت ترمز را می دهد.

   

  هنگامی که سیستم ای بی اس (ABS) در کار است احساس می کنید که پدال ترمز می تپد. این از باز شدن و بسته شدن والوهاست. بعضی سیستم های ای بی اس (ABS) می توانند این سیکل را ۱۵ بار در هر ثانیه انجام دهند.

   

   

   

  انواع ترمز ضد قفل

   

  سیستم های ترمز ضد قفل از طرح های مختلفی بسته به نوع ترمزهایی که در حال کار هستند ، استفاده می کنند. به آن ها با توجه به تعداد کانال ها اشاره خواهیم کرد. که چه تعداد والو به طور مستقل و تعداد سنسورهای سرعت کنترل می شوند.

   

   

  ای بی اس (ABS) چهار کانالی ، چهار سنسوری

   

  این بهترین طرح است. سنسور سرعت روی چهار چرخ است و والو جدایی برای هر چرخی وجود دارد. با این تنظیمات ، کنترل کننده بر هر چرخ به طور مستقل از هم نظارت می کند و مطمئن می سازد تا بیشترین نیروی ترمز به دست می آید.

   

   

  ای بی اس (ABS) سه کانالی ، سه سنسوری

   

  این طرح به طور معمول بر وی پیک آپ هایی با ای بی اس (ABS) چهار چرخ وجود داشت که سنسور سرعت و والوی برای هر دو چرخ جلویی دارد در حالی که یک والو و یک سنسور برای چرخ های عقبی دارد. سنسور سرعت برای چرخ های عقبی در محور عقب قرار گرفته است.

   

  این سیستم کنترل مستقلی را برای چرخ های جلویی فراهم می آورند پس آن ها می توانند حداکثر نیروی ترمز را به دست آورند. با این سیستم ممکن است چرخ های عقبی درطی توقف قفل شوند که کارایی ترمز را کاهش می دهند.

   

   

  ای بی اس (ABS) تک کاناله ، تک سنسوری

   

  این سیستم به طور معمول روی پیک آپ با ای بی اس (ABS) چرخ عقبی قرار دارد. یک والو دارد که هر دو چرخ عقبی را کنترل می کند و سنسور سرعتی که در محور عقبی قرار گرفته است.

   

   

   

  آیا پدال ترمز را هنگامی که در شرایط لغزنده متوقف است پمپ دهم؟

   

  به طور قطع نباید پدال ترمز خودرو را با ای بی اس (ABS) پمپ کنید. پمپ کردن ترمزها تکنیکی است که گاهی اوقات در بعضی شرایط استاندارد استفاده شود تا به چرخ ها این امکان داده شود تا قفل شان باز شود به منظور اینکه وسیله در طی توقف به طور مستقیم باقی بماند. در خودرویی با ای بی اس (ABS) چرخ ها هرگز نباید در این مکان قفل شوند پس پمپ کردن ترمز فقط زمان توقف را طولانی تر می کند.

   

  در توقف فوری در خودرویی با سیستم  ای بی اس (ABS) ، باید از پدال ترمزی به طور ثابت استفاده کنید و آن را در حالی که ای بی اس (ABS) همه کار را انجام می دهد نگه دارید. احساس ضربانی را در پدال احساس خواهید کرد که ممکن است به طور نسبی شدید باشد اما این عادی است.

   

   

   

   

  آیا ترمزهای ضد قفل به طور واقعی کار می کنند؟

   

  ترمزهای ضد قفل به طور واقعی کمک می کنند تا بهتر توقف کنید. آن ها از قفل شدن چرخ ها جلوگیری می کنند و کوتاه ترین فاصله توقف را روی سطوح لغزنده فراهم می آورند. اما آیا به طور واقعی آن ها از وقوع تصادفات جلوگیری می کنند؟ این معیاری درست برای کارایی سیستم های ای بی اس (ABS) است.

   

  موسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه ها چندین مطالعه انجام داده است جهت تلاش برای تعیین اینکه آیا وسایل نقلیه به ای بی اس (ABS) تجهیز شوند دچار حوادث مرگبار بیشتر یا کمتر می شوند. در مطالعه ای که در سال ۱۹۹۶ صورت گرفته بود ، وسایل نقیله تجهیز شده با سیستم ای بی اس (ABS) هیچ کاهش احتمالی را در حوادث مرگبار نسبت به وسایل نقلیه نشان ندادند.

   

  تفکر و تعمق بیشتری درباره دلیل آن انجام شد. بعضی افراد فکر می کنند که رانندگان از خودروهای مجهز به سیستم ترمز ای بی اس (ABS) به طور صحیح استفاده نمی کنند. بعضی افراد نیز اظهار می کنند که چون سیستم های ای بی اس (ABS) امکان می دهند تا آن را در موقعیت توقف خطرناک تحت کنترل داشته باشند افراد بیشتری با احساس اطمینانی که دارند از جاده خارج می شوند و دچار تصادف می کنند.

   

   

  بعضی داده های اخیر حتی ممکن است نشان دهد که میزان تصادف خودروهای ای بی اس (ABS) دار در حال افزایش است ولی هیچ مدرکی دال بر این وجود ندارد که ای بی اس (ABS) ایمنی کل را بهبود داده است.

   

   

  حال این اجازه را بدهید تا به چگونگی اینکه ترمزهای ضد قفل در کار بطور کلی هستند نگاهی بیندازیم. این شکل دیدی نزدیک تر از این سیستم می دهد و مثالی است از اینکه ترمزها در خودروی شما کجا قرار گرفته اند.

   

  نویسندگان/گردآورندگان:
  سیدناصر سعیدی
  امیرسعید نورامین
  منصور جوادپور
  امیرحسین مطهری
  فرشته کمیجانی
  آرش بختیاری
  محمدرضا اللهیار
  محمود توکلی
  سعید مدیحی
  عبدالرضا شیخ الاسلامی
  نظرات کاربران (3)