در حال بارگذاری ...
 • کشتی لایروب

  نام لاتین: Dredging Vessels
  موقعیت: تهران

  لایروب ها شناورهایی هستند که به منظور لایروبی کانال های دسترسی ، پای اسکله ها ، رودخانه ها ، حوضچه ها و آب های ساحلی به کار گرفته می شوند. لایروب ها برحسب نیاز و کارایی ، انواع گوناگونی دارند که در زیر به شرح برخی از آنها می پردازیم.

   

   

  لایروب سطلی

   

  اینگونه کشتی های لایروب بیشتر از سایر سیستم های لایروبی متداول بوده و برای لایروبی محل هایی مانند کناره های اسکله مورد استفاده قرار می گیرند و در اکثر بنادر جهان از اینگونه کشتی ها وجود دارد.

   

   

  طرز عمل آن به این صورت است که در اطراف یک گردونه بزرگ تعداد زیادی از سطل های مخصوص حملِ گل و لای نصب گردیده است؛ پس از انتقال این گردونه در عمق مورد نیاز ، با نیروی مکانیکی ، گردونه به حرکت درآمده و سطل های اطراف آن گل و لای موجود را از کف دریا کنده و به انبارهای مخصوص لایروب و یا به ساحل در صورت موجود بودن امکانات ، تخلیه می نماید.

   

   

  لایروب چنگکی

   

  این نوع لایروب ها مجهز به چنگک های بزرگ و قوی بوده که پس از انتقال آنها به عمق مورد نظر گل و لای یا وسایل زائد کف دریا را با خود بالا آورده و به ساحل تخلیه می نمایند.

   

   

  این سیستم لایروبی بیشتر در اطراف اسکله ها به کار می رود و اگر عمل لایروبی دور از ساحل انجام پذیرد مواد زائد کنده شده به وسیله چنگک به انبارهای خود لایروب یا دوبه همراه ، منتقل و سپس به محل های مناسبی حمل می گردد.

   

   

  لایروب مکنده

   

  این نوع لایروب عموما برای بسترهای شنی و گلی و به طور کلی بسترهای نرم دریا مورد استفاده قرار می گیرد.

   

   

  لایروب مکنده تیغه دار

   

  این نوع لایروب عموما برای لایروبی بستر سنگی یا مرجانی از یک سر تیغه دار دوار استفاده می کند.

   

   

  از مزایای اینگونه لایروب ها بازده بالا ، قابلیت لایروبی انواع بسترها و استفاده برای عملیات احیای زمین می باشد و از معایب آن می توان به عدم استفاده از آن در دریای طوفانی اشاره نمود.

   
  مطالب مرتبط

  طبق الزامات کنوانسیون مدیریت آب توازن ، از نیمه دوم سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ می بایست دستگاه پردازش آب توازن بر روی کشتی های فعال ناوگان نصب گردد که بر اساس بررسی های صورت گرفته و با توجه به در نظر گرفتن فاکتور هایی از قبیل نوع کشتی ، میزان مصرف برق ، میزان تغییرات و اصلاحات در شناور و ...

  |

  هر گونه آینده نگاری و تصمیم اجرایی باید بر اساس آینده‌نگری و نظارت درست و دقیق بر آن صورت گیرد ؛ چرا که نمی‌شود در خلا تصمیم گرفت و در خلا حرکت کرد .

  |

  از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به ۱۸ میلیون تن کالاهای اساسی در بنادر کشور تخلیه شده است . هم اکنون مجموع کالاهای اساسی موجود در بنادر ، در کشتی‌های در حال تخلیه و در کشتی‌ های در لنگرگاه ، ۸ میلیون و ۴۵۰ هزار تن است که نشان می‌دهد در این خصوص هیچ نگرانی در کشور وجود ندارد .

  |

  این پروژه در طول ۱۳ سال گذشته یکی از مهمترین کارهای اجرایی بوده که این امر توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به سرانجام رسیده است .

  |

  همه ساله با انجام فعالیت‌های پیشگیرانه و حفاظتی از جمله لایروبی و تنقیه پل‌ها تلاش می ‌شود تا در زمان بارندگی و سیلاب‌ از هرگونه انسداد مسیرهای ارتباطی جلوگیری کرده و زمینه تردد روان برای کاربران جاده‌ای فراهم شود .

  |

  نظرات کاربران