در حال بارگذاری ...
 • دود پشت سر هواپیما چیست ؟

  دود دنباله هواپیما چیست ؟ (بیشتر مردم فکر می کنند دود موتور هواپیماست)   این دود مخلوط هوای خروجی از موتور هواپیما در بردارنده بخار آب و ...

  دود دنباله هواپیما چیست ؟ (بیشتر مردم فکر می کنند دود موتور هواپیماست)

   

  این دود مخلوط هوای خروجی از موتور هواپیما در بردارنده بخار آب و چندین گاز دیگر به همراه ذرات دوده و فلز است. وقتی این مخلوط از انتهای موتور خارج می شود ، با هوای سرد ترکیب شده ، بخار آب داخل آن متراکم می گردد و به قطرات آب تبدیل می شود. این قطرات نیز با قرار گرفتن در محیط سرد بیرون منجمد شده و به ذرات یخ تبدیل می شوند. در واقع ، آنچه شما از روی زمین می بینید ، یک دنباله سفید متراکم از قطعات کریستالی همین یخ هاست که در پشت هواپیما تشکیل می شود.

   

  اما چرا گاهی اوقات هواپیماها هیچ دنباله ای از خود به جای نمی گذارند یا دنباله آنها خیلی کوتاه است ؟

  دلیل این امر نیز بسیار ساده است :

  اگر در ارتفاع پروازی هواپیما ، هوای خشک و یا رطوبت کم باشد ، دنباله تشکیل نخواهد شد. در واقع برای تشکیل دنباله ، میزان رطوبت نسبی باید ۱۰۰ درصد یا بیشتر باشد. در هوای خشک ، ذرات کریستالی یخ به محض تشکیل شدن ، بخار خواهند شد. البته گاهی نیز هوا به اندازه کافی مرطوب است ولی به آن حد سرد نیست. در ارتفاعاتی که معمولا دنباله یا رد هواپیما شکل می گیرد (۲۸۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ پا) ، دمای هوا باید بین ۳۶-  تا ۷۶- درجه فارنهایت باشد.

   

   

  اگر هواپیمایی دنباله یا رد بلندی از خود به جای بگذارد ، می توان حدس زد که هوا در آن بالا نه تنها سرد است بلکه بسیار مرطوب است و در نتیجه ذرات کریستالی یخ همچنان پایدار هستند. اگر دنباله متوقف شده و دوباره شروع می گردد و یک خط منقطع در آسمان ایجاد می نماید ، احتمالا هواپیما در یک قطعه خشک پرواز کرده و دوباره وارد ناحیه مرطوب می شود. اگر در سمت پشت هواپیما ، بین دم و سر دنباله ، یک امتداد ۱۰۰ پایی از هوای خالص وجود داشته باشد که نشان می دهد زمان تشکیل یخ از مخلوط گاز داغ خروجی و هوای اطراف کوتاه بوده است. گاهی ممکن است ابتدا چهار خط سفید و سپس دو خط سفید ببینید. در این صورت می توانید به این نتیجه برسید که هواپیمای در حال پرواز چهار موتوره است که هر موتور دنباله خود را ایجاد می کند و پس از مدتی به دلیل جریان هوا ، دنباله های موتور سمت راست با هم و موتورهای سمت چپ نیز با هم ترکیب می شوند و تنها دو دنباله از هواپیما باقی می ماند.

   

   

  پس از تشکیل دنباله ، امکان دارد اتفاقات زیادی برای آن بیفتد. ممکن است باد آن را با خود برده ، عریض تر نماید و لبه های تیز و مشخص آن را از بین ببرد. اگر دنباله ها به اندازه کافی بزرگ شوند ، کریستال های یخ به لایه پایینی که خشک تر است می افتند و بخار می شوند و یا در یک لایه اشباع شده افتاده و ترک بر می دارند. اگر پدیده قیچی باد وجود داشته باشد ، کریسال های لایه پایینی با سرعتی متفاوت از کریستال های بالایی حرکت می کنند. در این حالت ، یک دنباله رو به گسترش به صورت افقی یا عمودی تشکیل می شود. البته تا کنون چندین بار گزارش هایی در مورد فرو ریختن قطعات یخ بر روی زمین نیز اعلام شده است.

   

  باید توجه داشت که تشکیل دنباله تنها مختص هواپیماهای جت نیست ، بلکه در هواپیماهای پیستونی ، راکت ها و حتی پرندگان نیز امکان تشکیل دنباله وجود دارد. گای مورچی در کتاب مشهور خود به نام آهنگ آسمان می نویسد :

  من در مورد غازهای وحشی که دنباله های بخار را بر فراز کوه های راکی از خود بر جای می گذارند ، شنیده ام.

   

  یکی از کارشناسان ناسا در این مورد می گوید :

  بله! امکان چنین چیزی وجود دارد. یک قو در هنگام پرواز ، با نمناک کردن هوای ۳۶- درجه فارنهایتی اطراف خود ، می‌ تواند باعث تشکیل یک دنباله شود ، اگرچه این دنباله تقریبا کوچک است.

   

   

  نخستین گزارش ثبت شده در مورد دیده شدن دنباله در آسمان در سال ۱۹۱۵ و بر فراز کوه های آلپ ایتالیا باز می‌ گردد. اما این موضوع تا زمان جنگ جهانی دوم چندان مورد توجه قرار نگرفت. نیروهای هوایی شرکت کننده در این جنگ و دنباله هواپیماهای آنها که رفته رفته به نمادی برای این نیروها به شمار می‌ آمدند ، توجه بسیاری از افراد را به خود جمع کردند. حتی برخی خلبانان از وجود این دنباله ها به عنوان ترفندی برای انجام پروازهای جمع ، یافتن اهداف و ایجاد پوشش برای حملات استفاده می‌ نمودند. در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی ، وقتی طراحی بمب افکن پنهان کار B-2 از سوی ایالات متحده ارایه شد ، موضوع دنباله ها باز هم بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

   

  استیو ویور ، از کارشناسان ارشد هواشناسی در پایگاه هوایی رایت پترسون در این مورد می‌ گوید :

  آنها هزینه گزافی صرف تکمیل یک بمب افکن پنهان کار چند میلیارد دلاری کرده بودند که از دید رادارها پنهان بود ، اما می‌ شد دنباله آن را از روی زمین و با چشم غیر مسلح دید.

   

  نمونه اصلی B-2 یک مخزن در خارج از ارابه فرود اصلی داشت که مواد شیمیایی خاصی را در خود جای می‌ داد و از طریق مخلوط شدن با گازهای خروجی ، از تشکیل دنباله جلوگیری می‌ نمود. اما شایعات گوناگونی مبنی بر عدم کارکرد صحیح این راهکار به گوش می‌ رسید. در نهایت ، شرکت اوفید ، از سازندگان حسگرهای اپتیکی در کلورادو راه حل کارآمدتری پیدا کرد. این شرکت ، سامانه‌ ای با نام رد‌یابی و بردیابی نوری (LIDAR Light Detection And Raging) را ارایه داد که دنباله‌ را از ابرها تشخیص می‌ داد و در صورت پیدایش دنباله ، به خلبان هشدار تغییر ارتفاع می‌ داد.

   

   

  در مورد دنباله‌ها می‌ گویند :

  شما با دیدن آنها متوجه می‌ شوید که هواپیماهای جلوتر از شما پرواز آرامی داشته (در صورتی که دنباله ها موج‌ دار نبوده و به سرعت پراکنده نشوند) یا خیر. در ضمن با مشاهده چندین دنباله می‌ توان به این نتیجه رسید که مسیر پروازی کنونی پرتلاطم است و تصمیم صحیح را برای افزایش یا کاهش ارتفاع اتخاذ نمود.

   

  اما برخی کارشناسان هوانوردی هرآنچه که ما تا کنون گفتیم را نفی نمی‌ کنند. آنها اعتقاد دارند دنباله‌ های کوتاه تر در اثر ذرات یخ تشکیل می‌ شوند ، اما دنباله‌ های پهن‌ تر و بزرگتر در واقع به دلیل تشعشعات حاصل از پرواز هواپیماها به وجود می‌ آیند که برای سلامتی مردم نیز مضرند. البته این ادعای آنهاهیچ گاه به طور علمی ثابت نشده است.

  نویسندگان/گردآورندگان:
  سیدناصر سعیدی
  امیرسعید نورامین
  منصور جوادپور
  امیرحسین مطهری
  فرشته کمیجانی
  آرش بختیاری
  محمدرضا اللهیار
  محمود توکلی
  سعید مدیحی
  عبدالرضا شیخ الاسلامی
  مجید گتمیری
  محسن سلطان پور
  عباس حق شناس
  آرام کهنه پوشی
  عباس گیاه پرور
  سعید خورسندی
  مجید شکوهی


  | شناسه مطلب: 29576
  هوایی  نظرات کاربران