در حال بارگذاری ...
 • تشریح اهم اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

  هوشمندسازی فرآیندها و خدمات ارائه شده، کاهش مراجعات حضوری جامعه خدمت‌گیرندگان ، تبادل الکترونیکی اسناد و اطلاعات جامعه دریایی و بندری و پاسخگویی الکترونیکی به استعلام سایر دستگاه‌های اجرایی ، بخش مهمی از اقدامات صورت گرفته است . تولید سامانه‌های مورد نیاز واحدهای کسب و کار مختلف و ارتقاء پایداری زیرساخت‌های شبکه ستاد و بنادر از دیگر اقدامات انجام شده است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) سازمان بنادر و دریانوردی در تشریح مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته از سوی این سازمان طی ۱۴۰۲ در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت : ایجاد پنجره واحد خدمات هوشمند و اتصال به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته است .

  سعید خورسندی با اشاره به اقدمات صورت گرفته از سوی این سازمان در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات ، اظهار داشت : سازمان بنادر و دریانوردی در راستای الزامات دولت خدمتگذار ، برنامه‌های پنج ساله توسعه ، قوانین بودجه سالانه کشور و برآورده‌سازی نیازمندی‌های ذی‌نفعان اقدامات موثری را در سال ۱۴۰۲ در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات ، انجام داده است .

  وی افزود : هوشمندسازی فرآیندها و خدمات ارائه شده، کاهش مراجعات حضوری جامعه خدمت‌گیرندگان ، تبادل الکترونیکی اسناد و اطلاعات جامعه دریایی و بندری و پاسخگویی الکترونیکی به استعلام سایر دستگاه‌های اجرایی ، بخش مهمی از اقدامات صورت گرفته است . تولید سامانه‌های مورد نیاز واحدهای کسب و کار مختلف و ارتقاء پایداری زیرساخت‌های شبکه ستاد و بنادر از دیگر اقدامات انجام شده است .

  اهم اقدامات انجام شده در راستای راهبردها و ارزیابی‌های بالادستی

  خورسندی با اشاره به اهم اقدامات انجام شده در راستای راهبردها و ارزیابی‌های بالادستی ، عنوان کرد : ایجاد پنجره واحد خدمات هوشمند سازمان بنادر و دریانوردی و اتصال به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند ، تسهیل ارائه مجوزهای کسب و کار سازمان به صورت الکترونیک از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور از جمله مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد .

  وی افزود : تدقیق خدمات شناسه‌دار سازمان در راستای الزامات قانون بودجه و اخذ مصوبه سازمان اداری و استخدامی (در حوزه‌های تخلیه ، بارگیری و انبارش کالا و کانتینر ، ورود و خروج شناور ، ایمنی و حفظ محیط زیست دریایی ، مدیریت امور مناطق بندری ، صدور مجوزهای کسب و کار ، صدور گواهینامه‌های دریانوردی ، نظارت و پایش سواحل) دیگر مورد مهم انجام شده است .

  مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به بازمهندسی و بهینه‌سازی فرایندهای اختصاصی با رویکرد داده محوری ، اظهار داشت : هوشمندسازی و کاهش مداخله نیروی انسانی از جمله فرایندهای عملیات بندری ، مناطق ویژه ، سرمایه گذاری و سواحل و سازه‌های دریایی دیگر اقدام مهم انجام شده است .

  خورسندی همچنین به انجام اقدامات لازم برای ارائه خدمات تعیین شده از طریق دفاتر پیشخوان اشاره کرد و گفت : کسب رتبه اول در آخرین ارزیابی دوره‌ای سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات در بین دستگاه های خوشه خدمات حمل و نقل و در سطح وزارت راه و شهرسازی ، کسب رتبه برتر در آخرین ارزیابی عملکرد سالانه جشنواره شهید رجایی در محور دولت الکترونیک در سطح وزارت راه و شهرسازی از مهم‌ترین دستاورهای سال ۱۴۰۲ است .

  وی ادامه داد : تدوین برنامه عملیاتی بلندمدت فناوری اطلاعات و ارتباطات بر اساس تکالیف بالادستی و نیاز سازمانی، طراحی مدل تعرفه خدمات الکترونیکی حوزه ورود و خروج کالا و شناور و نیز طراحی و به‌روزرسانی میز خدمت پورتال سازمان بنادر و دریانوردی از دیگر اقدامات مهم انجام شده است .

   اقدامات حوزه هوشمندسازی خدمات

  مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به هوشمندسازی خدمات صدور گواهینامه‌های مهارت، شایستگی و شناسنامه دریانوردی بر اساس چارچوب دولت هوشمند و پیاده‌سازی APP موبایل دریانوردان ، اظهار داشت : هوشمندسازی خدمات ارایه مجوزهای کارگزاران دریایی و بندری بر اساس چارچوب دولت هوشمند ، هوشمندسازی تردد کامیون‌ها در بنادر بر بستر سامانه نرم‌افزاری تولیدشده توسط متخصصان داخلی سازمان بنادر و آغاز پروژه تولید سامانه یکپارچه عملیات بندری از دیگر موارد مهمی است که باید به آن اشاره کرد .

  خورسندی افزود : از دیگر اقدامات مهم انجام شده در سال ۱۴۰۲ ، راه‌اندازی خدمات مکانیزه اسنادی در مدیریت کالای کانتینری ، اتصال سامانه‌های ارائه خدمت به بسترهای دولت الکترونیک ، الکترونیکی کردن درخواست‌های مالکان شناور در سامانه جامع دریایی ، پیاده‌سازی فرایند صدور مجوز پروانه رادیویی در سامانه جامع دریای و پیاده‌سازی ثبت قایق‌های فاقد هویت است .

  وی با اشاره به نصب زیرساخت ماژول صدور گواهینامه کارگاه سازنده و  نصب زیرساخت صدور گواهینامه المثنی ثبت دائم حداقل خدمه ، عنوان کرد : تولید و عملیاتی‌سازی سامانه وجوه اداره شده در راستای شفافیت ارائه خدمات مالی،  عملیاتی سازی زیرسیستم تدارکات سامانه جامع مالی نماد ، پیاده‌سازی ، نصب و استقرار سامانه جدید صدور مجوزهای مرتبط با سواحل از دیگر موارد مهم انجام شده است .

  تبادل اطلاعات با سایر دستگاه‌های اجرایی

   مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه به فعالیت‌های صورت گرفته طی سال ۱۴۰۲ در راستای تبادل اطلاعات با سایر دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد و گفت : تعیین سرویس‌های الکترونیک و استعلامات بین دستگاهی مورد نیاز هر یک از سامانه‌های تخصصی ارایه خدمات ، تکمیل بخش عمده تکالیف سازمان مرتبط با ماده ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تکمیل تبادل اطلاعات برخط سامانه‌های عملیاتی سازمان بنادر با سامانه جامع تجارت از جمله موارد قابل اشاره است .

  خورسندی افزود : پیگیری و ثبت سرویس‌های مودیان مالیاتی و تبادل الکترونیکی اسناد و اطلاعات با سایر دستگاه‌ها، سامانه‌های ملی و ارگان‌های زنجیره حمل و نقل دریایی و بندری از مهم‌ترین اقدامات انجام شده در این بخش است .

  اقدامات در حوزه آمار

  وی در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه آمار ، بیان کرد : طراحی و عملیاتی‌سازی داشبورد کنترل پایش وضعیت ، تدقیق اطلاعات آماری بنادر در سامانه‌های عملیاتی، ایجاد گزارشات آماری در سامانه‌های عملیاتی در جهت حذف ثبت دستی آمار و ایجاد ماژول سفرهای نوروزی از جمله اقدامات مهم انجام شده است .

  اقدامات در بخش زیرساخت ، شبکه و امنیت سایبری

  مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به تدوین و عملیاتی‌سازی فرایند پاسخگویی به حوادث و افزایش پایداری ارائه خدمات الکترونیکی به ذی‌نفعان ، اظهار داشت : آماده‌سازی زیرساخت‌ها جهت استقرار سیستم مدیریت امنیت اطلاعات به صورت عملیاتی ، بهبود و ارتقاء خدمات در لایه زیرساخت و شبکه و همچنین بهره‌گیری از خدمات و محصولات بومی و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان بخش دیگری از اقدامات صورت گرفته توسط سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ، است .
  مطالب مرتبط

  مدل اقتصادی و بازرگانی مد نظر دولت تاجیکستان ، میزان و مدت قرارداد سرمایه‌گذاری این کشور در بندر اقیانوسی چابهار را تعیین خواهد کرد . سرمایه‌گذار تاجیکی این امکان را دارد با ساخت محوطه لجستیکی در بندر چابهار ، از آن برای ترانزیت کالاهای کشورش و کالاهای سایر کشورها استفاده ...

  |

  انبارداری و نگهداری کالا در بنادر بخش حساسی از خدمات لجستیک بندری محسوب می شود، لذا ضرورت دارد بر اساس برنامه زمانبندی پروژه و با کمترین تاخیر انجام شود تا بتوان در کنار سایر پروژه‌ها در قالب زنجیره لجستیک بندر چابهار مورد بهره گیری قرار گیرد .

  |

  تخلیه‌و‌بارگیری صورت گرفته در بخش عملیات کانتینری نیز طی فروردین ماه امسال ، معادل ۱۹۹ هزار و ۹۶۲ TEU بود که در قیاس با عملیات کانتینری طی مدت مشابه سال گذشته که معادل ۱۸۴ هزار و ۱۰۰ TEU بود، رشد ۹ درصدی را نشان می‌دهد .

  |

  در دیدار خدمه‌ هندی این کشتی انتظاراتی از جمله خدمات پزشکی در کشتی ، برقراری تماس با خانواده‌هایشان و بازگشت به وطن خود داشتند که به آنها اطمینان لازم مبنی بر تحقق انتظارات و خواسته‌های به حق آنان در کم‌ترین زمان ممکن و رعایت اصول ایمنی کشتی داده شد .

  |

  خوشبختانه فعالیت شرکت های خصوصی فعال در حوزه دریایی در بنادر سراسر کشور در سطح و تراز شرکت های بین المللی است .

  |

  نظرات کاربران