در حال بارگذاری ...
 • پروژه راه آهن رشت ـ کاسپین در مراحل نهایی است

  هم‌اکنون این پروژه پیشرفت خوبی دارد و تلاش بر آن است در زمان بندی پیش بینی شده ، تکمیل و با حضور رئیس جمهور بهره‌برداری شود . این پروژه یکی از مهمترین و اساسی‌ترین پروژه‌های ریلی کشور است که کریدور شمال - جنوب را در شاخه میانی دریا خزر به دریای عمان و خلیج فارس متصل می‌کند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، استاندار گیلان به صورت مشترک با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از پروژه راه آهن رشت ـ کاسپین در محدوده منطقه آزاد انزلی بازدید کرد .

  اسدالله عباسی در حاشیه بازدید از این پروژه با اشاره به تاکید رئیس جمهور در خصوص سرعت بخشیدن به روند تکمیل این پروژه ، گفت : قطعه آخر خط آهن رشت ـ کاسپین از نظر فنی و زمانبندی مورد بررسی قرار گرفت و افتتاح آن عیدی دولت به مردم گیلان و ایران خواهد بود .

  عباسی افزود : این پروژه تکمیل کننده کریدور شمال ـ جنوب و شرق به غرب بوده و نقش مهم و حیاتی در ترانزیت کالا و تجارت خواهد داشت .

  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز بهره‌برداری از این پروژه‌ را از آن جهت بسیار مهم دانست که امکان حمل و نقل ترکیبی را در فضای تجارت ، در کریدور شمال - جنوب فراهم می‌کند .

  محمد سجاد سیاهکارزاده تصریح کرد : حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد نقل و انتقال کالا از بندر می تواند توسط ریل انجام شود و یکی از اساسی ترین بخش ها در توسعه بندر به شمار می‌رود . با تکمیل فاز اول این پروژه که به زودی افتتاح خواهد شد حمل و نقل ترکیبی محقق شده و فضای توسعه‌ای نیز در فازهای بعدی پیش بینی و برنامه ریزی شده است .

  معاون ساخت و توسعه راه آهن ، بنادر و فرودگاه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور نیز با اشاره به پیشرفت ۹۴ درصدی پروژه راه آهن رشت ـ کاسپین گفت : این‌ پروژه در بخش‌های ایستگاهی ، زیرساختی و روسازی با سرعت در حال تکمیل است .  

  عباس خطیبی ادامه داد : هم‌اکنون این پروژه پیشرفت خوبی دارد و تلاش بر آن است در زمان بندی پیش بینی شده ، تکمیل و با حضور رئیس جمهور بهره‌برداری شود . این پروژه یکی از مهمترین و اساسی‌ترین پروژه‌های ریلی کشور است که کریدور شمال - جنوب را در شاخه میانی دریا خزر به دریای عمان و خلیج فارس متصل می‌کند .

   
  مطالب مرتبط

  ایستگاه با مساحت ۱.۰۹۷ متر مربع در زمینی به مساحت ۵.۵ هکتار احداث شده که ترمینال مسافری آن ۴۰۰ متر مربع است و در آن حدود ۵۵ هزار متر مربع محوطه سازی صورت گرفته است .

  |

  در مجموع با توجه به توپوگرافی خاص منطقه بهره برداری از این بزرگراه علاوه بر افزایش ایمنی ، موجب ساماندهی ترافیک در منطقه نیز می شود . تسهیل تردد ، افزایش ایمنی ، رونق اقتصادی منطقه ، اتصال منطقه عسلویه به شمال استان فارس و مرکز ایران ، کاهش میزان مصرف سوخت ، زمان و هزینه به ...

  |

  برای اتمام کل محور ، بررسی لازم را انجام داده و کارهای باقیمانده را مانند اجرای ابنیه‌ها ، نقشه برداری ، معارضین ، تقاطع‌های موجود و … برای برنامه ریزی و اتمام عملیات اجرایی این محور انجام شود .

  |

  دولت روسیه یک شرکت برای اجرای پروژه معرفی معرفی کرده و ایران نیز برای نهایی کردن مباحث طراحی و فنی و همچنین برآورد قیمت‌ها و به توافق رسیدن دو کشور در خصوص آن‌ها ، ۶ ماه به روسیه فرصت داده است .

  |

  این استان دارای بیش از پنج هزار و ۶۰۰ کیلومتر راه است که شامل ۲۰۰ کیلومتر آزادراه ، ۱۳۰ کیلومتر بزرگراه ، ۳۵۰ کیلومتر راه اصلی ، ۷۵۰ کیلومتر راه فرعی و بیش از چهار هزار و ۲۰۰ کیلومتر طول راه روستایی است .

  |

  نظرات کاربران