در حال بارگذاری ...
 • افزایش تردد روزانه ۶۰۰ واگن‌ها از مرز سرخس / توافق برای برگزاری نشست چهارجانبه تکمیل زنجیره کریدور شمال - جنوب

  توافق‌های انجام شده بر اساس موضوعات بررسی شده در ۶ کمیته کاری در هفدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور امضا و نهایی شد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، وزیر راه و شهرسازی پس از اختتامیه هفدهمین کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان از توافق یک میلیارد دلاری در حوزه انتقال برق و ساخت جاده ، افزایش تردد روزانه ۶۰۰ واگن‌ها از مرز سرخس ، کاهش تعرفه های تردد و توافق برای برگزاری نشست چهارجانبه تکمیل زنجیره کریدور شمال - جنوب خبر داد و گفت : طرف ترکمنستانی قول داد که میزان صادرات گاز به ایران را افزایش دهد .

  مهرداد بذرپاش روز شنبه پس از اختتامیه هفدهمین کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت : توافق‌های انجام شده  بر اساس موضوعات بررسی شده در  ۶ کمیته کاری در هفدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور امضا و نهایی شد .

  وی با بیان اینکه گاز یکی از موضوعات راهبردی دو کشور بود ، افزود : طرف ترکمنستانی قول داد که میزان صادرات گاز به ایران را افزایش دهد . مقرر شد برای توافق نهایی ، میزان افزایش صادرات و قیمت گاز در کمیته‌ای با حضور دو کشور بررسی شود ، اما موافقت اصولی آن انجام شد .

  بذرپاش با اشاره به اجرای پروژه‌های زیربنایی در ترکمنستان توسط شرکت‌های ایرانی گفت : مقرر شد برای انجام پروژه‌ها از طریق تهاتر با گاز با شرکت‌های ایرانی تسویه انجام شود .

  وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طرف ترکمنستانی داشتن طلب از ایران برای صادرات گاز را مطرح کرده بود ، گفت : این موضوع در کمیسیون مشترک حل و فصل و منتفی و تسویه کامل شد ، البته شرکت گاز بدهی از گذشته به ترکمنستان دارد، اما موضوع مطرح شده بدهی بود که طرف ایرانی آن را قبول نداشت که حل شد .

  صادرات ۱۴۰ میلیون دلار تجهیزات برق به ترکمنستان

  بذرپاش با بیان اینکه در حوزه احداث خط انتقال برق نیز توافق‌هایی داشتیم ، بیان کرد : احداث خط انتقال برق از طریق تهاتر با گاز به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار انجام می‌شود ؛ همچنین توافق اولیه برای صادرات ۱۴۰ میلیون دلار نیز تجهیزات برق به ترکمنستان انجام شد که سند آن بین شرکت توانیر و طرف ترکمنستانی به امضا رسید .

  وزیر راه و شهرسازی از توافق برای برگزاری رویدادهای فرهنگی و ورزشی با تمرکز بر مفاخر دو کشور خبر داد .

  افزایش تردد روزانه ۶۰۰ واگن‌ها از مرز سرخس

  وی اظهار کرد : در حوزه حمل و نقل نیز توافق شد تردد روزانه واگن‌ها از مرز سرخس به ۶۰۰ واگن و از اینچه‌برون به ۱۰۰ واگن افزایش یابد و با حضور مدیران دو کشور در مرز مشکلاتی تردد واگن‌ها مرتفع شود .

  کاهش تعرفه‌های ترانزیتی

  بذرپاش درخصوص تعرفه ترانزیت گفت : کاهش و یکسان سازی تعرفه بین دو کشور انجام و توافق شد این موضوع برای سایر بارهای ترانزیت ، از مبدا کشور ثالث به مقصد ایران هم انجام شود .

  برقراری خط پروازی به عشق‌آباد

  وزیر راه و شهرسازی از توافق برای برقرار خط پروازی با عشق‌آباد خبر داد و تاکید کرد: مقرر شد پرواز از مشهد به عشق آباد و یا از طریق کشور ثالت به مشهد و بعد به عشق‌آباد انجام شود و تقویم پروازی مسافری و باری تا دو ماه آینده تعیین و اعلام شود .

  امضای سند پیوند خواهر خواندگی بین بندر امیرآباد و بندر ترکمن باشی

  بذرپاش از امضای سند پیوند خواهر خواندگی بین بندر امیرآباد و بندر ترکمن باشی خبر داد و گفت: امیدواریم این موضوع تا سبب افزایش تردد کشتی‌ها و سرمایه‌گذاری در پس‌کرانه‌ها شود و هر دو طرف متقاضی آن هستند که مورد توافق طرفین قرار گرفت.

  برگزاری نشست چهارجانبه برای تکمیل زنجیره کریدور

  وی افزود: توافق شد نشست چهارجانبه‌ای بین قزاقستان ، ترکمنستان ، ایران و عمان تا دو ماه آینده با هدف کاهش تعرفه‌های ترانزیتی و جابجایی کالا بین کشورها برگزار شود که در راستای تکمیل زنجیره کریدور شمال - جنوب و شرق - غرب است.

  بذرپاش تاکید کرد: کریدور شمال - جنوب و شرق - غرب کاملاً مورد استقبال کشور ترکمنستانی قرار گرفته و در ۲ روز گذشته‌ چندین جلسه در مورد آن برگزار شد .

  احداث جاده در ترکمنستان به ارزش نیم میلیارد دلار

  وزیر راه و شهرسازی به احداث ۲۴۲ کیلومتر جاده به ارزش نیم میلیارد دلار در ترکمنستان اشاره کرد و گفت : توافقنامه این پروژه امضا شد و در آینده نزدیک قرار داد اجرایی آن هم امضا می‌شود .

  وی افزود : یادداشت تفاهمی در حوزه‌های دامپزشکی ، کشاورزی و علوم جوی آماده شده‌ بود که امضای آن به سفر چند ماه آینده طرف ترکمنستان به ایران موکول شد .

  فعال سازی بازارچه‌های مرزی بین ایران و ترکمنستان

  رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان گفت : بازارچه مرزی باجگیران بین دو کشور فعال است و طی ۲ ماه آینده کمیته مشترکی برای فعال سازی مرز اینچه‌برون تشکیل می‌شود . پیشنهاد طرف ایرانی راه‌اندازی سه بازارچه مرزی در استان‌های گلستان و خراسان شمالی بود که توسط طرف ترکمنستانی بررسی خواهد شد .

  وی با بیان اینکه سرخس برای ایران یک منطقه راهبردی است ، بیان کرد : راه‌اندازی پروژه خط ریلی چابهار - زاهدان - بیرجند - مشهد - سرخس برای تقویت این منطقه اهمیت زیادی دارد و یکی از شاهراه‌های انتقال اصلی کالا به جنوب است. مسئولان دو کشور با حضور در سرخس وضعیت آن را بررسی می‌کنند .

  صادرات مصالح ساختمانی ایرانی به ترکمنستان

  وزیر راه از توافق برای افزایش تعداد نمایشگاه‌ها ایران و ترکمنستان خبر داد و گفت: کالاهای صنعتی و معدنی و مصالح ساختمانی ایرانی در بازار ترکمنستان مشتری خوبی دارد و مقرر شد برای شرکت ایرانی د بازاریابی خوبی انجام شود . همه موارد فوق در یادداشت تفاهم همکاری کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان آمده و دو سند همکاری دیگر نیز در خصوص ساخت جاده و  در حوزه برق و صادرات تجهیزات برق با این کشور  امضا شد .
  مطالب مرتبط

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، استاندار خراسان رضوی در راس هیئتی در مسکو با رئیس مرکز توسعه صادرات فدراسیون روسیه دیدار و گفتگو کرد .

  |

  این پروژه در کریدور شمال - جنوب نیز قرار دارد و اگر دقیق تصمیم گرفته شود و تسلیم جوسازی ها نشویم خواهیم دید که شاهراه اصلی شمال و جنوب ، شرق و غرب ، ثروت ملی را به اندازه فروش نفت افزایش خواهد داد و امنیت و آرامش را به همراه خواهد داشت .

  |

  جمهوری ارمنستان یک فرصت بی‌نظیری در کریدور شمال - جنوب دارد که کمک‌کننده به این‌ کشور است و از ایروان به سمت شمال مسیر خوبی وجود دارد ، اما به سمت جنوب هرچه سریع‌تر مسیر باید روان‌تر شود که احداث و بهسازی ۶۰‌ کیلومتر جاده از مرز ایران به جمهوری ازمنستان ضروری است .

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، در گفت‌وگوی تلفنی وزیر راه و شهرسازی و وزیر حمل و نقل قطر ، ضمن تأکید بر اهمیت توسعه مناسبات همه‌جانبه میان دو کشور ...

  |

  پروژه احداث راه اصلی پاتاوه - دهدشت از منطقه کوهستانی زاگرس میانی عبور می‌کند و سبب کاهش مسیر حدود ۶۵ کیلومتر حدفاصل پاتاوه تا بهبهان نسبت به مسیر موجود خواهد شد .

  |

  نظرات کاربران