در حال بارگذاری ...
 • ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه دریامحور از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل یکصد و دهم قانون اساسی و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام ، سیاست‌های کلی توسعه دریامحور را برای اقدام به روسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کردند .

  بر اساس این ابلاغیه قوه مجریه موظف است با کمک مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه و با بسیج دستگاه‌های مسئول ، برنامه جامع تحقق این سیاست‌ها را، شامل تقدیم لوایح ، تصویب مقررات و اقدامات اجرائی لازم در مهلت شش ماهه ارائه کند .

  متن سیاست‌های کلی توسعه دریا محور به این شرح است :

  دریاها و خصوصاً دریاهای آزاد و اقیانوس‌ها از مواهب الهی و ذخایر و منابع سرشاری برای زمینه‌سازی رشد علم و فناوری ، افزایش کار و ثروت ، تأمین نیازهای حیاتی و تولید اقتدار و بستر مناسبی برای تمدن‌سازی می‌باشند . ایران با موقعیت ممتاز جغرافیایی و قرارداشتن بین دو دریا و برخورداری از هزاران کیلومتر سواحل و نیز جزایر و ظرفیت‌های فراوان بر زمین مانده ، لازم است با حضور مؤثر در ساحل ، فراساحل ، دریا و اقیانوس و بهره‌گیری از آن به عنوان یک پیشران و محور توسعه کشور ، برای احراز جایگاه شایسته منطقه‌ای و جهانی در بهره‌گیری از دریا اقدام کند . از این رو سیاست‌های کلی توسعه دریا محور به شرح زیر تعیین می‌گردد :

  ۱- سیاست‌گذاری یکپارچه امور دریایی و تقسیم کار ملی و مدیریت چابک و کارآمد دریا به منظور بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های دریا ، برای احراز جایگاه شایسته جهانی و رتبه اول در منطقه .

  ۲- توسعه فعالیت‌های اقتصادی دریامحور و ایجاد قطب‌های توسعه دریایی پیشران در سواحل ، جزایر و پس‌کرانه‌ها به گونه‌ای که نرخ رشد اقتصادی در حوزه فعالیت‌های دریامحور (اقتصاد دریامحور) طی ده سال همواره حداقل دو برابر نرخ رشد اقتصادی کشور باشد .

  ۳-  تسهیل و توسعه سرمایه‌گذاری و مشارکت داخلی و خارجی با ایجاد زیرساخت‌های لازم نرم افزاری و سخت افزاری (حقوقی ، اقتصادی ، زیربنایی و امنیتی)

  ۴- تدوین طرح جامع توسعه دریامحور با پهنه‌بندی دریا، کرانه و پس‌کرانه و تعیین سهم و جغرافیای جمعیت ، تجارت ، صنعت ، کشاورزی و گردشگری ، خصوصاً در سواحل و جزایر جنوب و بالاخص سواحل مکران با تاکید بر هویت ایرانی - اسلامی طی حداکثر یک سال پس از ابلاغ سیاست .

  ۵- بهره‌برداری حداکثری و بهینه از ظرفیت‌ها ، منابع و ذخایر زیست بوم دریایی با ممانعت از تخریب محیط زیست دریایی بخصوص توسط کشورهای دیگر .

  ۶- تأمین و ارتقاء سرمایه انسانی و مدیریت متعهد و کارآمد و ایجاد پشتوانه علمی ، آموزشی و پژوهشی برای توسعه دریامحور و زیست بوم نوآوری و فناوری دریایی .

  ۷- توسعه همکاری‌های اقتصادی ، تجاری و سرمایه‌گذاری در طرح‌های بزرگ مقیاس و دانش بنیان زیرساختی ، تولیدی و خدماتی با کشورهای همسایه و سایر کشورها به منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های دریایی و حضور مؤثر در معابر بین‌المللی و دستیابی به موقعیت قطب‌های منطقه‌ای .

  ۸- افزایش سهم کشور در حمل و نقل دریایی و ترانزیت با ایجاد و تقویت شبکه حمل و نقل ترکیبی .

  ۹- حمایت از سرمایه‌گذاران بومی و محلی در طرح‌های توسعه‌ای و حمایت از فعالان اقتصادی و بنگاه‌های کوچک و متوسط جوامع محلی در حوزه‌های مختلف از جمله صیادی ، کشاورزی ، صنعتی و گردشگری .
  مطالب مرتبط

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ بندهایی از پیش‌نویس سیاست‌های کلی توسعه دریامحور در جلسه کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب و ...

  |

  بدون تردید همزمانی ابلاغ سیاست های کلی سند توسعه دریامحور با روند اجرا زیرساخت های مجتمع بندری نگین ، نویدبخش حمایت‌های ویژه از این پروژه و تحقق توسعه شتابان بندر بوشهر است .

  |

  در شش برنامه توسعه گذشته و حتی برنامه هفتم توسعه ، عمده مبنای توسعه کشور منابع حاصل از نفت ، گاز ، پتروشیمی ، مالیات ، معدن و ... بود اما در سیاست‌های کلی توسعه دریامحور ، دریا به عنوان یک فرصت مهم برای توسعه اقتصادی کشور مدنظر قرار گرفته و به صورت سند از سوی مقام معظم رهبری ، ...

  |

  باید نیاز مالی و پشتیبانی سازمان بنادر و دریانوردی در راستای تحقق سیاست‌های کلی توسعه دریامحور برطرف شود و هیچ گونه کمبودی در حوزه نیروی انسانی در حوزه دریایی نداشته باشد و از نیروهای دریایی متخصص در این زمینه بهره‌گیرد و به سمت آموزش تخصص در حوزه دریا حرکت کند .

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، رئیس جمهور به معاون اول دستور داد برنامه تحقق سیاست‌های کلی توسعه دریامحور را با همکاری مجلس و قوه قضائیه ، اعضای دولت و ...

  |

  نظرات کاربران