در حال بارگذاری ...
 • سند جامع حمل و نقلی میان ایران و ترکمنستان تدوین می‌شود

  پیشنهاد می شود در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان که ماه آینده در ترکمنستان برگزار می‌شود فاز اجرایی و عملیاتی موافقتنامه ترانزیتی عشق آباد با حضور کشورهای عضو پیگیری شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر فعال سازی توافقنامه ترانزیتی عشق آباد و تردد روزانه ۶۰۰ واگن در مرزهای سرخس و اینچه برون از تدوین سند جامع حمل و نقلی جامع بین ایران و ترکمنستان خبر داد .

  مهرداد بذرپاش با رئیس آژانس حمل و نقل و ارتباطات وابسته به کابینه وزرای ترکمنستان در ساختمان دادمان دیدار و گفت‌وگو کرد .

  بذرپاش در این دیدار با اشاره به اینکه دو کشور اشتراکات فراوانی در موضوعات حمل و نقلی دارند بر تقویت روابط دو کشور تاکید کرد . رویکرد ما در دولت، توسعه روابط با تمامی همسایگان و از جمله ترکمنستان است .

  بذرپاش ادامه داد : روزانه ۶۰۰ واگن در مرزهای سرخس و اینچه برون تردد دارند که با توجه به ظرفیت این مرزها در خصوص واگن‌ها باید به دنبال افزایش بیشتر باشیم .

  عضو کابینه دولت سیزدهم بر احیای موافقت‌نامه عشق آباد تاکید کرد و گفت : پیشنهاد می شود در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان که ماه آینده در ترکمنستان برگزار می‌شود فاز اجرایی و عملیاتی موافقتنامه ترانزیتی عشق آباد با حضور کشورهای عضو پیگیری شود .

  وی توضیح داد : به معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی ماموریت داده می‌شود تا تدوین سند جامع همکاری و حمل و نقلی دو کشور را نهایی کند . سند تدوین شده ظرف دو هفته آینده به منظور اخذ نظرات و پیشنهادات کشور ترکمنستان ارسال خواهد شد تا در کمیسیون مشترک اقتصادی که در ترکمنستان برگزار می‌شود طرح و مورد توافق قرار بگیرد .

  وزیر راه و شهرسازی گفت : مشارکت بیشتر ترکمنستان در تکمیل زنجیره کریدوری شمال - جنوب به ویژه در جنوب کشور و در حاشیه خلیج‌فارس مورد تاکید ماست . هم‌اکنون کشورهای عربی در حاشیه خلیج‌فارس سرمایه‌گذاری کرده‌اند که پیشنهاد می‌شود تا ترکمنستان نیز در این زنجیره کمک کننده باشد .

  بذرپاش افزود : در حوزه حمل‌ونقل دریایی ، دو کشور ایران و ترکمنستان مرزهای آبی فراوانی دارند که تسهیل در پهلوگیری کشتی‌های تجاری در بندر ترکمن‌باشی ، تقویت جستجو و نجات دریایی برای شناورهای تحت پرچم ایران و افزایش سطح خدمات درخواست جمهوری اسلامی ایران است . جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا پذیرای سرمایه‌گذاران ترکمستانی در بنادر شمال وجنوب ایران باشد .

  در این نشست همچنین تقویت همکاری هوایی بین دو کشور مورد تاکید قرار گرفت و بر رفع مشکلات روادید تاکید شد .
  مطالب مرتبط

  ترکمنستان آمادگی دارد تا تمامی موارد مطرح شده در خصوص افزایش مناسبات حمل و نقلی ایران و ترکمنستان را در حوزه‌های ریلی ، جاده‌ای ، دریایی و هوایی در کمیسیون اقتصادی مشترک که به زودی برگزار می‌شود مطرح کند و رفع موانع موجود در همکاری های حمل و نقلی دو طرف حل و فصل شوند .

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی پس از بازدید از غرفه‌های شرکت‌های حاضر در دهمین نمایشگاه حمل‌ونقل ریلی ، در جمع ...

  |

  اتصال همه بنادر به خطوط ریلی از سیاست‌های اصلی وزارت راه و شهرسازی است . در این خصوص انعقاد قرارداد بلندمدت بهره‌برداری از بندر چابهار با هندی‌ها به زودی انجام می‌شود . بندر چابهار جذابیت بسیاری برای سرمایه‌گذاری دارد و هر کشوری که برای سرمایه‌گذاری در این بندر اعلام ...

  |

  با وجود نگرانی‌هایی از جمله کمبود ظرفیت حمل‌ونقل عمومی ، زمان‌بندی بسیار خوب رعایت شد و با کنترل موجودی ناوگان حمل‌ونقل مرزها ، زائران با کمترین خستگی به مقاصد خود رسیدند که البته نافی وجود برخی مشکلات نیستیم .

  |

  قرارداد بلند مدت بهر‌ه‌برداری از بندر چابهار با هندی‌ها در آینده نزدیک به امضا می‌رسد . از همکاران خود خواسته ام هر بخشی از ظرفیت‌های بندری را با رعایت مقررات به بخش خصوصی واگذار کنیم چرا که باید از تصدی گری فاصله بگیریم و به سمت ایجاد بندرهای جدید در کنار ایجاد شهرهای ...

  |

  نظرات کاربران