در حال بارگذاری ...
 • امضاء یادداشت تفاهم نامه همکاری در زمینه جستجو و نجات دریایی میان ایران و پاکستان

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، یادداشت تفاهم‌نامه همکاری بین ایران و پاکستان با حضور مسعود حسین مدیر کل در وزارت دفاع پاکستان و جلیل اسلامی عضو هیئت عامل و معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید .

  قاسم عسکری نسب مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ضمن اظهار این مطلب که با توجه به مرز آبی مشترک با کشور پاکستان ، این اداره کل در سال های اخیر مکاتبات و پیگیری های متعددی انجام داد که خوشبختانه این تلاش ها نتیجه داد ، اعلام داشت : بر اساس این یادداشت تفاهم قرار است همکاری دو کشور در زمینه‌ جستجو و نجات دریایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و پاکستان ارتقاء یابد .

  وی در تشریح این خبر افزود : مطابق این تفاهم نامه ، دو طرف بر پشتیبانی از یکدیگر و تشریک مساعی به نحو مقتضی ، بررسی و پاسخگویی به تقاضاهای واصله در زمینه همکاری عملیاتی بین مراکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی (RCC & MRCC & MRSC) با توجه به قابلیت های موجود ، بهبود و توسعه روش ها و ارتباطات مناسب به منظور همکاری بین مراکز هر دو طرف جهت پاسخگویی به سوانح اضطراری و انجام و هماهنگی عملیات های مشترک در ارتباط با ورود انواع مختلف تسهیلات جستجو و نجات به قلمرو طرف دیگر تاکید دارند .

  عسکری نسب با اشاره به اینکه ایران و پاکستان دو کشور دوست و همسایه هستند گفت :‌ در گذشته همکاری های خوبی در این زمینه انجام گرفته و این تفاهم نامه در راستای این همکاری صورت گرفته است .

  وی در تکمیل اظهارات خود اعلام داشت : انجام بازدیدهای متقابل توسط پرسنل مراکز جستجو و نجات طرف ها ، برگزاری برنامه ها و دوره های آموزشی و مانورهای مشترک ، همکاری در خصوص توسعه روش های جستجو و نجات دریایی ، استفاده از فنون ، تجهیزات و سایر امکانات ، تبادل اطلاعات مرتبط با جستجو و نجات و ارائه کمک فنی به منظور انتقال افراد و شناور سانحه دیده در قلمرو طرف ها از مفاد این تفاهم نامه می باشد که می تواند ایمنی آبراه های منطقه را ارتقاء ببخشد .

  مدیر کل بنادر و دریانوردی در پایان اظهار امیدواری کرد که  بر اساس این تفاهم‌نامه همکاری خوبی با کشور پاکستان داشته باشیم .
  مطالب مرتبط

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در سفر به عمان با مدیران گروه لجستیکی اسیاد ASYAD کشور عمان دیدار و از بنادر عمان ...

  |

  به گزاشر پرتال حمل و نقل ، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان با حضور در کشور عمان با سفیر ایران در عمان دیدار و در نشستی راه های توسعه ...

  |

  با هماهنگی مرکز جستجو و نجات دریایی بندر نوشهر (MRCC) به عنوان مرکز اصلی جستجو و نجات دریایی استان مازندران ، تیم‌های عملیاتی به همراه شناور ناجی ، یدک‌کش‌های آتش‌خوار و بارج مقابله با آلودگی به محل سانحه اعزام و نسبت به امدادرسانی و انجام عملیات جستجو و نجات ، اطفاء حریق و ...

  |

  تجهیز شناورهای ناجی و مراکز MRCC به تلفن ماهواره‌ای دیگر اقدامی است که محقق شده چرا که استفاده از تکنولوژی‌های نوین در حوزه جستجو و نجات دریایی سازمان بنادر و دریانوردی را بر آن داشت که از قابلیت‌‌های پهباد در حوزه پایش و شناسایی موقعیت افراد مضطر و لکه‌های نفتی استفاده کند .

  |

  از تمام ظرفیت‌های موجود برای تسریع در تخلیه و ارائه خدمات مطلوب دریایی و بندری برای این نوع شناورها استفاده خواهد شد .

  |

  نظرات کاربران