در حال بارگذاری ...
 • برگزاری نخستین کنفرانس بین‌المللی هوش مصنوعی و خودروی هوشمند با مشارکت سازمان راهداری و دانشگاه امیرکبیر

  با توجه به این‌که وزارت راه و شهرسازی ، حمل و نقل برون شهری و بین‌المللی را بر عهده دارد ، توجه به برنامه‌ها و ابزارهایی که مسیر فناوری و هوشمندسازی را تسریع و تسهیل کنند در دستور کار این وزارتخانه قرار دارند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ اولین کنفرانس بین‌المللی هوش مصنوعی و خودروی هوشمند با تمرکز بر ابزارهای نوآورانه هوش مصنوعی ، یادگیری ماشین ، داده کاوی ، بینایی ماشین ، پردازش تصویر ، سامانه‌های تصمیم یار و کاربرد آنها در هوشمندسازی راه و وسایل نقلیه برگزار شد .

   

   

   

   

  ضرورت تدوین نقشه راه برای توسعه هوش مصنوعی

  در این کنفرانس که با حضور وزیر کشور ، معاون وزیر راه و شهرسازی و اساتید برجسته دانشگاه امیرکبیر برگزار شد ، احمد وحیدی وزیر کشور گفت : لازمه تحقق اهداف ترسیم شده در حوزه هوش مصنوعی آن است که نقشه راه و زیست بوم محصول محور در حوزه فناوری و مبتنی بر اهداف اقتصادی ترسیم شود .

  وی با تاکید بر این مطلب که باید در حوزه هوش مصنوعی با تهیه و تنظیم نقشه راه ، تقسیم کار ملی شامل تبیین وظایف دانشگاه‌ها ، مراکز رشد ، شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری به‌ موقع برنامه‌ریزی و عمل کنیم ، افزود : اگرچه هوش مصنوعی فناوری شالوده‌شکن و بنیان برافکنی قلمداد می‌شود ، اما می‌تواند حوزه مهمی از ترکیب دانش‌های مختلف را تلفیق کند .

   

   

  تمرکز وزارت راه و شهرسازی بر برنامه‌ها و ابزارهای تسریع و تسهیل کننده هوشمندسازی

  شهریار افندی‌زاده معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که توجه به برنامه‌ها و ابزارهایی که مسیر فناوری و هوشمندسازی را تسریع و تسهیل کنند ، در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارند ، اظهار کرد : با توجه به این‌که وزارت راه و شهرسازی ، حمل و نقل برون شهری و بین‌المللی را بر عهده دارد ، توجه به برنامه‌ها و ابزارهایی که مسیر فناوری و هوشمندسازی را تسریع و تسهیل کنند در دستور کار این وزارتخانه قرار دارند .

  معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که باید با توسعه قابلیت‌ها اعم از دانش ، ابزارها و تخصیص منابع ، روند هوشمندسازی را سرعت ببخشیم ، افزود : وزارت راه و شهرسازی هوشمندسازی مدیریت اطلاعات و داده‌های حمل و نقلی ، مدیریت حمل و نقل بار و ناوگان تجاری ، تجهیزات ایمنی حمل و نقل و مدیریت و راهبری سوانح و حوادث را در دستور کار دارد ، همچنین توسعه طرح پایش ناوگان حمل و نقل بین‌المللی با استفاده از ابزار دوربین و ابزارهای نصبی روی ناوگان ، سامانه نظارت جاده‌ای بر کنترل و جریمه متخلفان ، سامانه اطلاعات و داده‌های حمل و نقل عمومی مسافری و باری در اولویت این وزارتخانه قرار دارد .

   

   

  ایجاد زمینه‌های همکاری مشترک بین محققان و متخصصان هوش مصنوعی و نیز فناوری سیستم‌های حمل‌ونقل هوشمند از مهمترین اهداف این رویداد بین‌المللی است

  داریوش امانی معاون وزیر و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در پیامی خطاب به شرکت‌کنندگان در این کنفرانس گفت : ایجاد زمینه‌های همکاری مشترک بین محققان و متخصصان هوش مصنوعی و نیز فناوری سیستم‌های حمل‌ونقل هوشمند از مهمترین اهداف این رویداد بین‌المللی است و از مهمترین محورها و نیازمندی‌های فناوری در حمل و نقل جاده‌ای می‌توان به راه هوشمند ، ایمنی وسایل نقلیه، تجزیه و تحلیل تصادفات ، سامانه‌های حمل و نقل هوشمند ، حمل و نقل عمومی و مواد خطرناک و برنامه‌های هوشمند برای ارزیابی رانندگان اشاره کرد .

  وی در این پیام ابراز امیدواری کرد هم‌افزایی جامعه علمی و نخبه کشور با صنعت بزرگ حمل و نقل جاده‌ای ، ثمرات مثبت و موثری برای این حوزه به جای بگذارد .

   

   

  تشریح برنامه‌های آتی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در حوزه هوشمندسازی

  حمزه ذاکری رئیس مرکز توسعه آموزش ، مطالعات و نوآوری سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌‌ای در بخش سخنرانان کلیدی ، در خصوص آینده راه‌های هوشمند ، فناوری‌های پیشرفته و دستاوردهای اخیر این سازمان در زمینه هوشمندسازی ، توانمندی‌های مرکز مدیریت راه‌های کشور ، نرم‌افزارهای جدید و پیشرفته در خصوص مدیریت حوزه حمل و نقل ، پایش زیرساخت‌های راه‌های کشور ، سامانه‌های هوشمند حوزه راهداری ، سامانه جامع راهداری و استفاده از ابزارهای هوشمند در امور تخصصی سازمان سخنانی ایراد کرد .

  وی با ارائه روش‌های نوین در خصوص توسعه زیرساخت‌ها و هوشمندسازی و فناوری‌های جدید در حوزه راه هوشمند ، برنامه‌های آتی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای و حوزه راه و شهرسازی را بیان کرد .
  مطالب مرتبط

  امسال تلاش بسیار زیادی از سوی وزارت راه و شهرسازی برای حمل‌ و نقل زائران انجام شده است و در این راستا برای موج برگشت از تمامی توان و ظرفیت‌ها و امکانات موجود را خود استفاده خواهیم کرد .

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، طبق ابلاغیه معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی ، فروش چارتری بلیت هواپیما در ایام طرح سفرهای نوروزی ۱۴۰۳ ممنوع است . ...

  |

  در حال حاضر تنها برخی راه‌های روستایی به‌دلیل این‌ که امکانات محدود است مسدود مانده که همکاران در حال تیغ‌زدن ، اصلاح و تسطیح راه‌های روستایی خصوصاً راه‌های خاکی هستند .

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی افزود : باید در حوزه حمل و نقل هوایی ، خدمات توسعه یابد و در بخش‌های مختلف و خدمات ...

  |

  باید در حوزه حمل و نقل هوایی ، خدمات توسعه یابد و در بخش‌های مختلف و خدمات فرودگاهی و پروازی ، برای قائده پذیری این موضوع فرهنگ‌سازی شود تا هر کس بداند ، برای حمل و نقل چه قدر هزینه پرداخت کند ، ما نیز باید با ارائه خدمات مطلوب در این حوزه گام برداریم .

  |

  نظرات کاربران