در حال بارگذاری ...
 • حضور فعال گمرک ایران در بزرگترین نشست مشترک اعضای اتحادیه اوراسیا ، شانگهای و بریکس

  گمرک ایران آمادگی دارد با امضای سند همکاری فعالان اقتصادی مجاز نسبت به ارائه تسهیلات و خدمات ویژه به ذینفعان در راستای تسهیل و تسریع در تجارت بین این کشورها نقش موثر خود را ایفا نماید .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ بزرگترین نشست مشترک اعضای اتحادیه اوراسیا ، شانگهای و بریکس با هدف تسهیل و توسعه همکاری های گمرکی و افزایش مبادلات تجاری بین اعضای این کشورها با حضور فعال گمرک ایران برگزار شد .

  در این نشست که با حضور مقامات بلند پایه اعضای اتحادیه اوراسیا ، شانگهای و بریکس امروز در مسکو برگزار شد ، امید گلزاری سرپرست دفتر همکاری های بین الملل گمرک ایران به عنوان یکی از سخنرانان این نشست گفت : توسعه همکاری های گمرکی و تجاری و افزایش حجم مبادلات تجاری با کشورهای عضو این اتحادیه از برنامه های اولویت دار گمرک ایران است .

  گلزاری با اشاره به اینکه برنامه ریزی و اراده ایران بر افزایش و توسعه مبادلات تجاری با کشورهای همسایه و عضو این اتحادیه ها است ، بیان‌ نمود : گمرک ایران آمادگی دارد با امضای سند همکاری فعالان اقتصادی مجاز نسبت به ارائه تسهیلات و خدمات ویژه به ذینفعان در راستای تسهیل و تسریع در تجارت بین این کشورها نقش موثر خود را ایفا نماید .

  سرپرست دفتر همکاری های بین الملل گمرک با اشاره به عملیاتی شدن کریدور سبز گمرکی بین ایران و فدراسیون روسیه گفت : از زمان اجرای این کریدور ، حجم‌ مبادلات تجاری بین دو کشور افزایش یافت و این تجربه می تواند بین دیگر کشورهای عضو اتحادیه نیز عملیاتی گردد .

  بر اساس این گزارش در این نشست ، عضو هیئت مدیره و وزیر اقتصاد کلان روسیه ، وزیر امور خارجه جمهوری بلاروس ، عضو شورای فدراسیون مجلس فدرال فدراسیون روسیه ، رئیس هیئت مدیره کمیسیون اقتصادی اوراسیا ، معاون دبیرکل سازمان همکاری شانگهای ، معاون وزیر توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه ، دبیرکل کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا ، سفیر آسیا در گروه بریکس ، وزیر مختار سفارت جمهوری خلق چین در فدراسیون روسیه ، معاون اول مدیر کل راه آهن روسیه و مدیر همکاری های بین المللی گروه رسانه ای روسیه حضور داشتند .

  براساس این گزارش ، مسئولان اوراسیا ، سازمان همکاری های شانگهای و گروه بریکس در این نشست با توجه به اینکه بیش از ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را این اتحادیه ها تشکیل می دهند ، بر ضرورت همکاری های بین المللی و بین اتحادیه برای تسهیل تجارت، سهولت در تبادلات بانکی و سرعت بخشیدن به حمل و نقل در تجارت تاکید کردند .

  بنابر این گزارش، ایجاد مشارکت جدی و فعال سه جانبه ، اجرای یک پروژه بزرگ حمل و نقل در اوراسیا ، چشم انداز همکاری های پولی و مالی بین کشورهای اتحادیه شانگهای، اوراسیا و گروه بریکس و تلاش و مهیا کردن فرصت برای رشد اقتصاد ملی و ثبات اقتصادی از جمله مواردی بود که در این نشست مطرح شد .

  این گزارش حاکیست ، استفاده از فرصت ها برای ارتقای همکاری در سطح خارج از اوراسیا از جمله بریکس (BRICS) شامل ۵ کشور اقتصادی برزیل ، روسیه ، هند ، چین و آفریقای جنوبی ، بهره مندی از ظرفیت های یکسان سازی سیستم های پرداخت ، استفاده از ارزهای ملی در تسویه حساب های متقابل و همچنین تبادل بهترین شیوه ها در زمینه ی مقررات تجاری ، گمرک ، حمل و نقل ، لجستیک و ترویج نوآوری و توسعه پایدار از دیگر مواردی بود که در این نشست بر اهمیت ویژه آن تاکید شد .
  مطالب مرتبط

  چین ، عراق ، ترکیه ، امارات متحده عربی و هند ۵ کشور اول مقصد کالاهای صادراتی بوده است که به ترتیب ۲ میلیارد و ۴۱۸ میلیون دلار ، یک میلیارد و ۲۲۸ میلیون دلار ، ۸۳۵ میلیون دلار ، ۷۴۹ میلیون دلار و ۳۳۱ میلیون دلار به این ۵ کشور صادر شد .

  |

  طرح مثلث اتحادیه اقتصادی اوراسیا ، سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس می تواند تحول بزرگی را در اقتصاد جهانی امروز ایجاد کند و به ویژه همکاری نزدیک گمرکات این گروه ها در شتاب دادن توسعه مناسبات تجاری کشورهای عضو اثربخش است . در این طرح ویژه ، جمهوری اسلامی ایران می تواند به ...

  |

  براساس مفاد این سند و با توجه به دریافت مجوز آموزش منطقه ای آسیا و اقیانوسیه از سازمان جهانی گمرک توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران ، همکاری های آموزشی بین گمرکات دو کشور بیش از پیش افزایش خواهد یافت .

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، دستورالعمل جامع نحوه اخذ ضمانت نامه بانکی در تمام رویه های گمرکی در سال ۱۴۰۲ ابلاغ شد . * نحوه اخذ ضمانت نامه حقوق ...

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ سرپرست معاونت حقوقی و نظارت گمرک ایران از تأیید ترجمه ضمائم کنوانسیون تیر از طرف دولت خبر داد و گفت : به‌زودی دولت این ...

  |

  نظرات کاربران