در حال بارگذاری ...
 • پسکرانه بنادر بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی/اتصال تمامی بنادر کشور به شبکه ریلی ضروری است

  کشور ما از این ظرفیت برخوردار است که واحدهای بزرگ تولیدی در پسکرانه بنادر ایجاد شود و به خوبی از ظرفیت دریایی کشور در این راستا، استفاده کنیم .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پسکرانه بنادر بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است ، گفت : باید شاهد ایجاد بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و تولیدی در پسکرانه بنادر باشیم .

  محمدرضا رضایی کوچی درباره ضرورت استفاده از ظرفیت پسکرانه بنادر به منظور تحقق رشد تولید و مهار تورم در سال جاری با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری ، اظهار داشت : به صورت فوق‌العاده می‌توانیم از ظرفیت پسکرانه بنادر به منظور تحقق شعار سال استفاده کنیم و با انجام فعالیت‌های ارزش افزوده‌ای در مسیر رشد تولید در کشور و مهار تورم گام برداریم . کشور ما از این ظرفیت برخوردار است که واحدهای بزرگ تولیدی در پسکرانه بنادر ایجاد شود و به خوبی از ظرفیت دریایی کشور در این راستا، استفاده کنیم .

  اهمیت بالای دسترسی به دریا برای صادرات کالاهای تولیدی

  رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه دسترسی به دریا برای صادرات کالاهای تولیدی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ، عنوان کرد : کشور ما از این مزیت ویژه برخوردار است و در عین حال حمل‌ونقل دریایی بسیار به صرفه‌تر از سایر شقوق حمل‌ونقل است .

  رضایی کوچی با تاکید بر اینکه حتما باید در پسکرانه بنادر شرایط مناسب را فراهم کنیم تا بتوانیم شاهد فعالیت بنگاه‌های اقتصادی در پسکرانه بنادر باشیم ، اظهار داشت : تحقق این هدف می‌تواند رشد اقتصادی کشور را در پی داشته باشد ؛ خوشبختانه بسیاری از بنادر کشور این رویکرد را در پیش گرفته‌اند و کار خود را آغاز کرده‌اند اما در راستای بهبود وضعیت خود نیازمند اتصال تمامی بنادر کشور به شبکه ریلی هستیم .

  باید واحدهای جدید تولیدی در نزدیکی دریا ایجاد شوند

  وی ادامه داد : در پسکرانه بنادر بهترین شرایط برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم است و باید بنگاه‌های بزرگ اقتصادی را در این مناطق متمرکز، سرمایه‌های بخش خصوصی را تجمیع و هدایت کنیم و نهایتا بتوانیم تولیدات خود را از طریق دریا صادر کرده و برای کشور زمینه‌ساز ارزآوری شویم .

  رییس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه حتما باید واحدهای جدید تولیدی در نزدیکی دریا ، ایجاد شوند ، گفت : باید طرح آمایش سرزمینی مدنظر قرار گیرد و اینگونه صنایع بزرگ آب‌بر در حاشیه دریا احداث شده و هزینه نهایی کالا را کاهش دهیم و شرایطی را رقم بزنیم که فعالیت بخش خصوصی ، مقرون به صرفه باشد .
  مطالب مرتبط

  از طریق دریا می‌توان در راستای رشد تولید و اقتصاد و نیز مهار تورم در کشور اقدام کرد و اواسط خرداد ماه سال جاری برنامه هفتم توسعه چکش‌کاری خواهد شد و مسائل دریایی و بندری مدنظر قرار گیرد و باید بیش از ۱۰ حکم دریایی و بندری در برنامه هفتم توسعه داشته باشیم که امیدواریم از طریق ...

  |

  سازمان بنادر و وزارت راه با توجه به تخصصی بودن حوزه دریایی و بندری باید برنامه‌ریزی مدونی داشته باشند و احکام و لوایح مورد نیاز طراحی شود و در این راستا ، کمیسیون عمران یار و یاور سازمان بنادر و دریانوردی ، خواهد بود .

  |

  اعتبارات خاصی برای کارکرد هرچه بهتر بنادر در قانون بودجه سال جاری در نظر گرفته شده است و امیدواریم وزارت راه و شهرسازی و سازمان بنادر و دریانوردی از این فرصت ویژه به نحوی مطلوب استفاده کنند و شاهد رونق هرچه بیشتر و بهتر بنادر کشور نسبت به گذشته باشیم .

  |

  توسعه فعالیت‌های صنعتی و ارزش افزوده‌‌ای در پسکرانه بنادر موجب رونق اشتغال و بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی در نوار ساحلی کشور می‌شود و نباید این ظرفیت اقتصادی کشور را نادیده گرفت .

  |

  فعالیت‌های صنعتی و تولیدی در پسکرانه بنادر موجب می‌شود با قیمت پایین‌تری صادرات محصولات را مدنظر قرار داد و مزیت‌های رقابتی در سطح منطقه و بین‌الملل ایجاد کرد و اینگونه شاهد ایجاد اقتصاد پایدار دوران‌گرا و صادرات محور بود .

  |

  نظرات کاربران