در حال بارگذاری ...
 • توافق ایران و روسیه برای احداث راه‌آهن رشت – آستارا گامی مهم و راهبردی در جهت همکاری‌ های دو کشور

  امروز با اراده‌ای که بین مسئولان عالی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و روسیه وجود دارد ، این رویداد بزرگ میان دو کشور در حال انجام است و قطعاً نقش و تأثیر بسزایی در تقویت تجارت ، اقتصاد و ترانزیت منطقه خواهد داشت .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، رئیس جمهور توافق ایران و روسیه در احداث راه‌آهن رشت - آستارا را گامی مهم و راهبردی در جهت همکاری‌های دو کشور دانست و تاکید کرد : طرح‌های دولت برای ارتقای نقش‌آفرینی ایران در اقتصاد منطقه با جدیت دنبال خواهد شد .

  سید ابراهیم رئیسی در مراسم امضای توافقنامه احداث راه‌آهن رشت – آستارا که به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برگزار شد ، این توافق را گامی مهم و راهبردی در جهت همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه عنوان کرد و گفت : همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه‌های مختلف توسعه یافته و این توافق نیز یکی از جلوه‌های مهم ارتقای سطح همکاری‌ها است که امروز میان دو کشور رقم خورد .

  رئیس جمهور در توضیح طرح‌های دولت برای ارتقای نقش‌آفرینی ایران در اقتصاد منطقه گفت : تقویت مسیر پاکستان، ایران و ترکیه، مسیر ریلی شلمچه – بصره و همچنین راه‌آهن چابهار – زاهدان و اتصال دریای عمان و خلیج فارس به اروپا و نیز تکمیل کریدور شمال - جنوب از جمله بسته‌های تعریف شده برای تقویت جایگاه ترانزیتی ایران است که با جدیت پیگیری خواهد شد .

  رئیسی با بیان اینکه امضای این توافقنامه محدود به همکاری ایران و روسیه نیست و کشورهایی که در مسیر گذرگاه ریلی شمال – جنوب قرار دارند ، از آن بهره‌مند خواهند شد ، اظهار کرد : کریدور شمال – جنوب نه تنها برای ایران و روسیه، بلکه برای همه کشورهایی که در مسیر آن قرار دارند، فواید فراوانی خواهد داشت . این مسیر از آسیای شرقی و جنوبی گرفته تا قفقاز و شمال اروپا را بهم متصل کرده و جلوه‌ای از همکاری و همگرایی تجاری و اقتصادی بین همه این کشورها خواهد بود و این همکاری‌ها بیش از پیش توسعه خواهد یافت .

  رئیس جمهور با اشاره به اینکه مذاکرات اولیه این توافق مربوط به دو دهه پیش است که باید در زمان خود اجرا می‌شد، اما به دلایلی به تعویق افتاد ، اظهار کرد : امروز با اراده‌ای که بین مسئولان عالی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و روسیه وجود دارد ، این رویداد بزرگ میان دو کشور در حال انجام است و قطعاً نقش و تأثیر بسزایی در تقویت تجارت ، اقتصاد و ترانزیت منطقه خواهد داشت .

  رئیسی فعال کردن ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران از مسیر سیاست تقویت همسایگی با هدف تثبیت جایگاه شایسته ایران در نظام بین‌الملل را وظیفه ملی ، تاریخی و الهی دولت مردمی عنوان کرد و افزود : روسیه و همه کشورهایی که در این مسیر قرار دارند به‌خوبی می‌دانند که مسیر ایران ، ارزان‌ترین ، باصرفه‌ترین و نزدیک‌ترین مسیر برای فعالیت‌های تجاری ، اقتصادی و ترانزیتی در منطقه است .

  رئیس جمهور با بیان اینکه جایگاه و موقعیت ممتاز ایران در منطقه به نحوی است که می‌تواند ظرفیت‌های شرق آسیا را به اروپا متصل کند و امروز امضای توافق نشان می‌دهد که مسیر شمال – جنوب مورد توجه شایسته قرار گرفته است ، تصریح کرد : با جدیتی که همکاران بنده در دولت خواهند داشت احداث این مسیر ریلی سریعاً آغاز و همه کشورهای منطقه از منافع آن بهره‌مند خواهند شد .

  رئیسی با قدردانی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در راستای احیای ظرفیت‌های اقتصادی و ترانزیتی منطقه افزود : این توافق حتماً در جهت توسعه بیشتر روابط میان دو کشور و کشورهای منطقه مؤثر خواهد بود و گام بعدی که در اورآسیا و به زودی رقم خواهد خورد ، حذف تعرفه میان ۶ کشور است که اقدام مهمی بین ایران ، روسیه و کشورهای عضو اتحادیه اورآسیا محسوب می‌شود .

  رئیس جمهور در تشریح وضعیت کریدور شمال - جنوب ، گفت : در این کریدور ریلی ۳ بخش مورد توجه است ، بخش نخست بخش شرقی این مسیر شامل روسیه ، قزاقستان ، ترکمنستان و ایران است که با تلاش‌هایی که انجام شده ، مورد بهره‌برداری قرار گرفته است . بخش مرکزی نیز شامل دریای خزر است که باید در جهت تقویت بنادر و ناوگان دریایی در آن اقدامات جدی صورت گیرد و نقصان بخش غربی این مسیر بین رشت و آستارا نیز با این توافق برطرف می‌شود و کریدور شمال – جنوب می‌تواند به صورت همه‌جانبه مورد استفاده قرار گیرد .

  رئیسی در ادامه در توضیح برخی از طرح‌های دولت برای ارتقای نقش‌آفرینی ایران در اقتصاد منطقه گفت : تقویت مسیر پاکستان ، ایران و ترکیه ، مسیر ریلی شلمچه – بصره و همچنین راه‌آهن چابهار – زاهدان و اتصال دریای عمان و خلیج فارس به اروپا از جمله مسیرها و بسته‌های تعریف شده برای تقویت جایگاه ترانزیتی جمهوری اسلامی است که با قوت و جدیت پیگیری خواهد شد .

  رئیس جمهور ضمن ابراز امیدواری نسبت به احیای سهم و جایگاه ایران در منطقه و روابط اقتصادی دو جانبه و چندجانبه در نظام بین‌الملل با اجرای این طرح‌ها تأکید کرد : جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه ظرفیت‌های اقتصادی بالایی برای همکاری دارند و اراده دو کشور بر همکاری و تبادل این ظرفیت‌هاست و امیدواریم با همکاری‌ها و پیگیری‌هایی که از سوی مسئولان عالی دو کشور وجود دارد ، این توافقنامه هر چه زودتر به اجرا و بهره‌برداری برسد .
  مطالب مرتبط

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، در آستانه سفر رئیس جمهور و هیات دولت به استان فارس ، جلسه‌ای با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس و مدیرکل ...

  |

  هدف گذاری شده تا ۳ هزار کیلومتر از محورهای استان روکش آسفالت و لکه گیری شود تا میانگین کیفیت راه‌های خراسان رضوی رشد قابل توجهی داشته باشد .

  |

  راه‌آهن زاهدان - زابل - بیرجند تا مشهد در مجموع ۹۱۰ کیلومتر طول دارد که ۴۳۰ کیلومتر آن در استان خراسان جنوبی قرار دارد . این پروژه در ۲۳ قطعه با اعتباری بالغ بر ۱.۷ میلیارد یورو اجرا خواهد شد و در مجموع دارای ۳۹ ایستگاه است . در مسیر آن ۱۱۲ پل بزرگ به طول ۱۱ هزار ۶۵۵ متر و ۲۵ تونل ...

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم گفت : کمیسیون در برنامه هفتم توسعه تصمیم گرفت که اولاً ستادی تحت عنوان ستاد ملی ترانزیت به ...

  |

  این جاده راهبردی برای منطقه مزیت های زیادی دارد چرا که ارتباط با مرکز کشور و اتصال به دریا از ویژگی های این جاده است . میزان تونل های این راه ارتباطی ۱۰ کیلومتر است و احداث پل ها و تونل های زیاد در این مسیر نشان از سخت بودن فعالیت ها دارد .

  |

  نظرات کاربران