در حال بارگذاری ...
 • اقتصاد دریاپایه به راحتی می‌تواند جایگزین اقتصاد نفتی شود

  اجرای راهبرد اقتصاد دریامحور به یک سازمان یا یک وزارتخانه برنمی‌گردد . از این رو فراکسیون اقتصاد دریامحور با برپایی جلسات متعدد و رایزنی با کلیه دستگاهای ذی‌ربط در اقتصاد کلان کشور ، در نظر دارد توجه همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها را به موضوع اقتصاد دریامحور جلب کند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، رئیس فراکسیون اقتصاد دریامحور و‌عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ، در میزگرد بررسی راهبرد استفاده از ظرفیت‌های اقتصاد دریاپایه ، تاکید کرد: یکی از رویکرد جدی در کشورهای صاحب دریا ، ساحل و کشتیرانی ، ارتقای سهم دریا در تولید ناخالص داخلی آن کشور است .

  منصور آرامی اظهار داشت : دریا به عنوان یکی از  نعمت‌های تجدید پذیر ، بخش‌ها و شقوق مختلفی دارد که با پیشرفته‌های صورت گرفته تکنولوژی ، نحوه استفاده از ظرفیت‌های متنوع دریایی نیز متنوع‌تر و گسترده‌تر شده است‌ .

  آرامی با بیان اینکه هم‌اکنون تنها از ۴۰ درصد ظرفیت سواحل طولانی کشور استفاده می‌شود ، خاطرنشان کرد : برای اجرای درست راهبرد اقتصاد دریامحور، ابتدا باید دریا و ظرفیت‌های دریایی را به درستی بشناسیم .

  رئیس فراکسیون اقتصاد دریامحور مجلس با بیان اینکه دریا و اقتصاد دریاپایه به راحتی می‌تواند جایگزین اقتصاد وابسته به نفت باشد ، افزود : یقینا یکی از آلترناینوهای جدی در مفهوم اقتصاد غیرنفتی پایدار ، اقتصاد دریامحور است .

  آرامی افزود : اجرای راهبرد اقتصاد دریامحور به یک سازمان یا یک وزارتخانه برنمی‌گردد . از این رو فراکسیون اقتصاد دریامحور با برپایی جلسات متعدد و رایزنی با کلیه دستگاهای ذی‌ربط در اقتصاد کلان کشور ، در نظر دارد توجه همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها را به موضوع اقتصاد دریامحور جلب کند .

  این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از رویکرد جدی در اجرایی سازی اقتصاد دریاپایه در برنامه هفتم توسعه، توسعه زیرساخت ها است ، گفت : برای استفاده بهینه و پایدار از ظرفیت‌های دریا و منابع آبی ، توسعه زیربناها در تمام حوزه وابسته به دریا باید به طور جد پیگیری و انجام شود .




  مطالب مرتبط

  تمهیدات لازم برای توسعه عمرانی و تجهیزاتی سواحل ، بنادر و پسکرانه های بندری و دریایی کشور اندیشیده شده است و این سازمان برای پروژه های مردمی و رونق اشتغال مردم ساحل نشین برنامه ویژه دارد .

  |

  اقتصاد در دولت سیزدهم اقتصاد مردمی است و در هر منطقه از سواحل کشور که دولت بخواهد ورود پیدا کند ، خود مردم به شکل جدی تر در جهت کمک به اقتصاد جامعه محلی و برطرف شدن مشکلات پیش قدم هستند .

  |

  به واسطه اقدامات انجام شده در مجتمع بندری امام خمینی(ره)، در راستای انجام تعهدات جمهوری اسلامی نسبت به کنوانسیون‌های بین المللی دریایی ، پروژه تأسیسات و تجهیزات دریافت و بازیافت ضایعات شناورها در این بندر به بهره‌برداری رسیده است .

  |

  با توجه به اینکه ۴۵ درصد شناورهای ورودی به این بندر تانکرهای سوخت و شناورهای حامل کالاهای خطرناک و نفتی هستند ، تأمین تجهیزات و زیرساخت‌های به‌روز برای ارتقاء شاخص‌های ایمنی ویژه مجتمع بندری امام خمینی(ره) در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی است .

  |

  توسعه و نگهداری زیرساخت‌های بندری و همچنین تسهیل جریان حمل و انتقال کالا به مراکز مصرف اهمیت بسیار بالایی دارد ؛ لذا توجه به موضوع اقتصاد دریامحور جزو اولویت‌های دولت در برنامه توسعه‌ آتی خواهد بود .

  |

  نظرات کاربران