در حال بارگذاری ...
 • امضا تفاهم نامه گسترش روابط تجاری میان بندر آبادان و بندر واصلیه عراق

  با وجود ساخت بندر واصلیه و در فاصله ۷ دقیقه ای به بندر آبادان و البته با وجود ظرفیت بندر آبادان ، هیچگونه مانعی برای راه اندازی خط کشتیرانی مسافری و تجاری وجود ندارد و جهت فعال شدن آن به تفاهم رسیدیم .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیر بنادر و دریانوردی آبادان از امضای تفاهم نامه میان بنادر آبادان و بندر واصلیه سیبه عراق در راستای توسعه روابط متقابل تجاری و راه اندازی خط کشتیرانی تجاری و مسافری در آینده‌ای نزدیک خبر داد .

  مالکی زاده با اشاره به بازدید علی عابدی سرکنسولگر ایران در بصره عراق از بندر آبادان ، سید محمد مولوی نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی و سرمایه گذاران عراقی از ظرفیت های بندر آبادان گفت : پس از این بازدید و در نشستی اختصاصی ، طبق تفاهم نامه‌ای که بین بنادر آبادان و بندر واصلیه سیبه عراق امضا شد ، مقرر شد تا چهار ماه دیگر کار احداث بندر واصلیه عراق به پایان و به بهره برداری برسد .

  مدیر بنادر و دریانوردی آبادان افزود : بندر آبادان با وجود اسکله های تجاری و مسافری و همچنین وجود سالن مسافری مجهز ، از ظرفیت و امکانات کاملی برخوردار است و برای برقراری خط کشتیرانی بین ایران و عراق هیچگونه دغدغه‌ای وجود ندارد .

  علی عابدی سرکنسولگر ایران نیز در بصره در ادامه با اشاره به ساخت بندر واصلیه عراق گفت : با وجود ساخت بندر واصلیه و در فاصله ۷ دقیقه ای به بندر آبادان و البته با وجود ظرفیت بندر آبادان ، هیچگونه مانعی برای راه اندازی خط کشتیرانی مسافری و تجاری وجود ندارد و جهت فعال شدن آن به تفاهم رسیدیم .

  سرکنسولگر ایران در بصره با بیان اینکه اجرایی شدن تبادلات تجاری  پس از اتمام کار احداث بندر واصلیه عراق است ، گفت : با توجه به ظرفیت موجود در بنادر آبادان ، مسلمآ با ایجاد جاذبه های بیشتر ، رونق بیشتری به منطقه بخشیده خواهد شد .

  مولوی نماینده مردم آبادان هم در مجلس اظهار داشت : در برنامه ششم توسعه و پیش نویس برنامه هفتم توسعه ، گسترش روابط بین المللی ، خصوصا با کشورهای همسایه از جمله عراق که از حجم بالای تبادلات تجاری و مسافری و زیارتی با ایران برخوردار است ، این ظرفیت جدید را با همکاری وزارت امور خارجه ، سازمان بنادر و گمرکات جمهوری اسلامی ایران و طرف عراقی فعال می شود .

  به گفته مولوی ؛ ظرفیت های مناسبی از دو سوی ایران و عراق مهیا است ، چرا که امکانات زیربنایی بندر آبادان کامل است و همچنین در منطقه سیبه عراق و واصلیه ، تقریبا زیر ساخت های مشابه به این سوی مرز دارند و طبق قولی که سرمایه گذاران عراقی به ما داده‌اند ، در ماه‌های آینده ، کار عمرانی آن بندر که تا کنون حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است را تکمیل و خط ارتباطی دریایی با بندر واصلیه برقرار می شود .

  جاسم المحمداوی ، مدیر بندر واصلیه عراق گفت : کار بندر واصلیه مراحل پایانی خود را طی می‌کند و با توجه به فاصله بسیار نزدیک بندر آبادان به بندر واصلیه عراق در دو بخش تبادلات تجاری و تردد مسافران امکان رونق بخشی به فعالیت اقتصادی میان دو کشور ایران و عراق میسر می‌شود .
  مطالب مرتبط

  به دلیل نبود برخی تجهیزات تخصصی آزمایشگاهی ، نمونه های آزمایش کالاها گاهی به شهر اهواز و تهران ارسال و منجر به توقف و تاخیر تخلیه بار شناورها می شود که با توجه به این کمبود در شهرستان آبادان ، جهت تسریع در ترخیص کالا ، تامین تجهیزات و ایجاد فضای آزمایشگاهی بیشتری لازم است .

  |

  بندر آبادان آمادگی ارائه خدمات پهلودهی کشتی تانکر حامل مواد نفتی را دارد و همچنین بندر آبادان به عنوان متولی و راهبری اجرای کنوانسیون های دریایی ، تامین تجهیزات ایمنی دریایی و اقدامات مقابله با آلودگی را هماهنگی و به انجام خواهد رساند .

  |

  برخورداری از زیرساخت منحصر در حوزه مسافر دریایی به کشورهای عراق و کویت ، واقع شدن در منطقه آزاد تجاری اروند، برخورداری از قابلیت تجارت منطقه ای و محلی از طریق کالاهای ته لنجی و همراه ملوان و نیز وجود زیرساخت های مناسب برای صادرات آبزیان ، محصولات کشاورزی و مصالح ساختمانی از ...

  |

  بندر اروندکنار ، نزدیکترین بندر به خلیج فارس در دهانه اروند رود است و فاصله نزدیک این بندر تجاری به بنادر کشور های همجوار از جمله بندر فاو و ام القصر عراق و همچنین کشور کویت ، می‌تواند نقش تاثیرگذاری در توسعه و گسترش صادرات داشته باشد .

  |

         

  |

  نظرات کاربران