در حال بارگذاری ...
 • طرح جامع بنادر بازرگانی استان هرمزگان برای افق ۱۴۰۴ نهایی شده است

  مطالعات تهیه طرح جامع بنادر بازرگانی کشور با هدف ترسیم محورهای توسعه و تعیین ظرفیت بنادر کشور و با در نظر گرفتن چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۴۰۴ برای بنادر شهید رجایی ، لنگه ، شهید باهنر ، هنگام ، کندالو ، جاسک ، هرمز ، سیریک ، شیو و تیاب انجام شده است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت : مطالعات طرح جامع بنادر بازرگانی این استان برای توسعه آینده بنادر طبق مطالعات بازار و پیش‌بینی رشد اقتصادی برای افق ۱۴۰۴ انجام و نهایی شده است .

  حسین عباس‌نژاد در تشریح آخرین وضعیت مطالعات طرح جامع بنادر بازرگانی استان هرمزگان ، گفت : این طرح طبق مطالعات بازار و پیش‌بینی رشد اقتصادی برای افق ۱۴۰۴ انجام و نهایی شده و بر اساس آن قرار نیازمندی‌ها در سه سال آینده از نظر زیربنا و روبنای بنادر و تجهیزات امکان‌سنجی شود .

  وی با تاکید بر اینکه در مطالعات طرح جامع باید نیازسنجی توسعه آتی در بخش خشکی و دریایی نیز با جدیت مدنظر قرار گیرد ، ادامه داد : با بررسی و تدوین طرح‌های جامع، مسائل و مشکلات بنادر به حداقل می‌رسد و نیازهای هر بندر با توجه به مولفه‌های منطقه‌ای بنادر تامین می‌شود .

  مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان بیان کرد : مطالعات تهیه طرح جامع بنادر بازرگانی کشور با هدف ترسیم محورهای توسعه و تعیین ظرفیت بنادر کشور و با در نظر گرفتن چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۴۰۴ برای بنادر شهید رجایی ، لنگه ، شهید باهنر ، هنگام ، کندالو ، جاسک ، هرمز ، سیریک ، شیو و تیاب انجام شده است .

  عباس‌نژاد گفت : این طرح در مجموع شامل مطالعه وضعیت کلان اقتصادی کشور و تجارت خارجی ، بررسی وضعیت موجود بنادر ، جزایر ، پسکرانه‌ها ، مگاپورت‌های منطقه و تکنولوژی حمل‌ونقل دریایی برای برنامه‌ریزی در سطح ملی و منطقه‌ای ، سیاست‌گذاری به منظور افزایش مشارکت بخش خصوصی و طراحی سیستم اطلاعات پایش به انجام رسیده است .

  وی از مهم‌ترین موارد مورد مطالعه در این طرح مطالعاتی به پیش‌بینی دراز مدت بازرگانی خارجی ، برآورد حجم کالا مشتمل بر صادرات ، واردات ، ترانزیت و تجارت ساحلی ، مطالعات طرح جامع توسعه فیزیکی و غیرفیزیکی ، بررسی وضعیت موجود بنادر اعم از تاسیسات ، تجهیزات ، مدیریت و عملیات بندر ، سیستم بندری موجود و مورد و تعیین نیازمندی‌های فوری و درازمدت سرمایه‌گذاری نیاز اشاره کرد .

  مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی ، مطالعه شبکه حمل‌ونقل داخلی و خارجی ، تدوین برنامه توسعه و گسترش بنادر برای پاسخ‌گویی به نیازها و تهیه طرح جامع برای توسعه فیزیکی بنادر اصلی همراه با بررسی‌های اقتصادی و فنی را از دیگر محورهای مورد نیاز در این طرح عنوان کرد .
  مطالب مرتبط

  بندر شهید رجایی با بهره مندی از پیشرفته‌ترین پایانه‌های کانتینری و برخورداری از تجهیزات روز دنیا به عنوان بزرگترین و پیشرفته‌ترین بندر کانتینری ایران محسوب می‌شود که تخلیه و بارگیری بیش از ۸۰ درصد کالاهای کانتینری درسطح بنادر کشور را پشتیبانی می‌کند .

  |

  طی این مدت یک فروند لایروب موسوم به منصور ، چهار فروند یدک‌کش با نامهای دادمان یک و دو ، هدایت یک و عاشورا داکینگ و به آب‌اندازی شد .

  |

  نوسازی این انبار با متراژی حدود ۱۰ هزار متر مربع و با برخورداری از ۹۰۰ متر مربع سکوی بارانداز تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید .

  |

  سرمایه گذاری برای احداث پایانه نفتی در ۲۲هزار متر مربع از اراضی بندر خلیج فارس اجراشده است که این پایانه ۳۶ هزار متر مکعب به ظرفیت کنونی بندر (۵۳۰ هزار تن )اضافه خواهد کرد . با بهره برداری از این پایانه افزایش ۳۶۶هزار تن عملکرد تخلیه و بارگیری سالیانه مواد نفتی و اشتغال مستقیم ...

  |

  از ابتدای سال جاری تاکنون ، یک میلیون و ۶۰۱ هزار و ۷۱۲ تن کالای اساسی در بندر شهید رجایی تخلیه شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷,۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد .

  |

  نظرات کاربران