در حال بارگذاری ...
 • تسریع در عملیات اجرایی راه آهن رشت - آستارا با روش های نوین مهندسی

  به منظور تکمیل هر چه سریعتر راه آهن رشت - آستارا باید راهکارهای استملاک اراضی طرح که نیازمند اعتبار هنگفتی است بررسی شود تا تملک اراضی مسیر پروژه به ویژه در زمین های زراعی و مسکونی در تعامل کامل با مردم صورت گیرد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر دستور وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تسریع در عملیات اجرایی راه آهن رشت - آستارا گفت : به منظور تسریع در عملیات اجرایی این پروژه به عنوان آخرین حلقه واسط کل شبکه ریلی کشور به مسیرهای ریلی بین المللی و تکمیل کریدور شمال - جنوب باید از روش های نوین و فناوری های روز دنیا بهره مند شویم تا هرچه سریع تر این خط آهن استراتژیک کشور آماده بهره برداری شود .

  خیراله خادمی در جلسه جمع بندی راهکارهای تسریع عملیات اجرایی راه آهن رشت - آستارا با حضور نمایندگان شرکت مهندسین مشاور و پیمانکار این ابر پروژه ریلی گفت : با توجه به دستور وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تسریع در عملیات اجرایی راه آهن رشت - آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال - جنوب کشور و حلقه واسط کل شبکه راه آهن ایران به کشورهای حوزه قفقاز ، روسیه و در نهایت اروپا است که نه تنها بخش مهمی از شبکه ریلی داخلی کشور که نیاز بین المللی است .

  وی مهمترین علت برگزاری این نشست را بررسی راهکارهای موجود در تسریع عملیات اجرایی و جمع بندی فنی این پروژه عنوان کرد و اظهار داشت : به منظور تکمیل هر چه سریعتر راه آهن رشت - آستارا باید راهکارهای استملاک اراضی طرح که نیازمند اعتبار هنگفتی است بررسی شود تا تملک اراضی مسیر پروژه به ویژه در زمین های زراعی و مسکونی در تعامل کامل با مردم صورت گیرد .

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برگزاری جلسه ای در خصوص راه آهن رشت - آستارا و تاکید وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تکمیل هرچه سریعتر این پروژه اعلام کرد : به منظوراتمام این ابر پروژه راه آهن کشور که از نظر عملیات ریلی و اعتبار مورد نیازدر نوع خود مثال زدنی است نیازمند بهره مندی از روش های نوین و فناوری های روز دنیا هستیم و در حوزه طراحی ، مهندسی و تملک اراضی با روش های نوین امکان تکمیل عملیات اجرایی این طرح در کوتاه ترین زمان ممکن میسر می شود .

  وی ادامه داد : لازم است در خصوص تجهیز کارگاه های مورد نیاز و ساخت بخشی از ابنیه فنی نظیر تعداد و طول پل ها و نحوه اجرای آنها با روش های مهندسی نوین و به روز دنیا تصمیماتی اتخاذ شود و لازم است در اولین فرصت نسبت به بررسی و نحوه اجرای راهکارها اقدام شود.

  مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه در خصوص مزایای بهره برداری از راه آهن رشت - آستارا توضیح داد و بیان داشت : با بهره برداری از این مسیر ریلی انتقال بار از مبدا هلسینکی فندلاند تا بنادر جنوبی کشور بیش از ۲۰ روز کاهش پیدا می کند و این اقدام با توجه به موقعیت خاص ژئوپلیتیکی ایران درآمد ارزی بالایی برای کشور به همراه دارد .

  در حال حاضر عملیات زیرسازی ۱۰ کیلومتر ابتدایی پروژه از مبدا رشت تکمیل شده است و آماده عملیات ریل گذاری است . زیرسازی ۱۱.۵ کیلومتر انتهایی از شهرستان آستارا نیز اغاز شده است . اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه به ارزش روز معادل ۱۸۰ هزار میلیارد ریال و با احتساب هزینه های تملک اراضی حدود ۲۰۰ هزار میلیارد ریال برآورد می شود .
  مطالب مرتبط

  ‌طرح هایی که از نظر حمل و نقل بین‌المللی حائز اهمیت بالایی هستند از نظر منافع راهبردی ملی ، روابط بین‌المللی و تسهیل مبادلات و مراورات و همبستگی کشورها نیز قابل توجه اند و به دنبال خود ارتقاء امنیت ملی ، ارتقاء منافع کشورهای منطقه ، ارتقاء علم و فناوری را به همراه دارند .

  |

  در این موافقتنامه مدت زمان پروژه ، قوانین و شرایط اجرایی پروژه ، ضمانت‌نامه‌ها و ... مشخص شده است و با اجرای آن ، گروه‌هایی از ایران و روسیه در پروژه مستقر می‌شوند .

  |

  این پروژه به صورت وام صادراتی بوده و بر اساس موافقتنامه دو جانبه میان وزرای راه دو کشور ، حداکثر مبلغ پروژه یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو خواهد بود که شامل ساخت و حوزه ناوگان می‌شود.

  |

  ۱۹.۱ میلیون متر مکعب خاکبرداری ، ۱۱.۸ میلیون متر مکعب خاکریزی ، بیش از ۱.۷ میلیون متر مکعب بتن ریز ی بخشی از احجام عملیات اجرایی در بخش راه و بزرگراه ، آزادراه و راه آهن کشور است . در سال گذشته ۲۰ هزار و ۳۰۷ متر حفاری تونل و ۱۴ هزار و ۹۱۵ متر لاینیگ در تونل ها صورت گرفته است که از ...

  |

  مذاکرات جدی با کشور روسیه برای مشارکت در دو بخش مالی و فنی راه‌آهن رشت - آستارا و به دنبال آن تکمیل کریدور شمال - جنوب در حال انجام است . باید بتوانیم از منابع خط اعتباری که روس‌ها تعیین کرده اند در قالب وام برای تکمیل راه آهن رشت به آستارا بهره‌مند شویم .

  |

  نظرات کاربران