در حال بارگذاری ...
 • شناسایی بیش از ۱۰۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در حریم راه های خراسان شمالی

  به استناد ماده ۶ و ۱۷ قانون ایمنی راه ها و راه آهن مصوب ۱۳۴۹۴۷ و آخرین اصلاحات سال های ۵۱ ، ۵۴ ، ۶۷ و ۷۹ اقدام به هرگونه عملیاتی که موجب خرابی جاده شود همچنین ایجاد هرگونه مستحدثات یا درختکاری یا زراعت یا اقدام به حفاری در حریم قانونی آزادراه ها و راه های اصلی و فرعی و راه آهن که میزان هریک به طریق و وسایل متناسب مشخص و از طرف وزارتخانه آگهی می شود بدون اجازه وزارتخانه ممنوع است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی از شناسایی بیش از ۱۰۰ مورد ساخت و ساز غیر مجاز در حریم راه های استان طی ۴ ماه نخست امسال خبر داد .

  جعفر شهامت گفت : از ۱۰۰ مورد تخلف شناسایی شده در حریم راه ها توسط راهداران ، ۳۰ مورد تخریب و آثار تجاوز قلع و قمع شده و باقی موارد از طریق مجاری قانونی در دست پیگیری است . بیش از ۹۰ مجوز به منظور ساخت و ساز و فعالیت در حاشیه راه های استان با رعایت حریم و موارد قانونی صادر شده است .

  وی با بیان این که ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم ، ایمنی راه ها را به خطر می اندازد ، بر لزوم اجرای قوانین و مقررات ایمنی راه ها تاکید و اظهار کرد : هم استانی ها باید قبل از هرگونه فعالیتی در خصوص ساخت و ساز در حریم راه مجوز لازم را از این اداره کل دریافت کنند .

  وی ادامه داد : به استناد ماده ۶ و ۱۷ قانون ایمنی راه ها و راه آهن مصوب ۱۳۴۹/۴/۷ و آخرین اصلاحات سال های ۵۱ ، ۵۴ ، ۶۷ و ۷۹ اقدام به هرگونه عملیاتی که موجب خرابی جاده شود همچنین ایجاد هرگونه مستحدثات یا درختکاری یا زراعت یا اقدام به حفاری در حریم قانونی آزادراه ها و راه های اصلی و فرعی و راه آهن که میزان هریک به طریق و وسایل متناسب مشخص و از طرف وزارتخانه آگهی می شود بدون اجازه وزارتخانه ممنوع است .

  وی خاطرنشان کرد : همچنین ایجاد هرگونه ساختمان ، دیوارکشی و تاسیسات به شعاع ۱۰۰ متر از انتهای حریم راه ها بدون کسب مجوز از وزارتخانه ممنوع است . حفظ ، نگهداری و پاکسازی حریم راه ها نیازمند عزم ملی است و همه دستگاه های مربوطه باید در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند .
  مطالب مرتبط

  سازه های غیرمجاز در حریم راه های مازندران شناسایی و در سال گذشته ۵۳۰ مورد ثبت صدور مجوز جهت احداث، ۱۳۶۲ مورد اخطار و ۸۳۰ مورد حکم تخریب برای این گونه ساخت و سازها ۱۸ مورد تجمع دسترسی ها صادر و با همکاری نیروی انتظامی و دادگستری اعمال قانون گردید .

  |

  حفظ و حراست و پاکسازی از حریم راه ها نیازمند یک همت و عزم ملی بوده که می بایست تمامی دستگاه های ذیربط خود را ملزم به اجرا آن بدانند .

  |

  با تلاش راهداران ۲۷۵ مورد تابلوهای تبلیغاتی و علائم فرسوده و معیوب برچیده و ۳۶ مورد دکه های غیرمجاز نیز جمع آوری شده است .

  |

  حفاظت و صیانت از راه و حریم آن خط قرمز راهداری است و در این راستا با متخلفان به شدت برخوردهای قانونی انجام می شود .

  |

  برابر ماده ۱۷ قانون ایمنی راه ها و راه آهن ، هرگونه ساختمان ، دیوارکشی و تاسیسات به شعاع ۱۰۰ متر از انتهای حریم راه نیاز به اخذ مجوز از وزارت راه و شهرسازی و در استان ها از ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان دارد .

  |

  نظرات کاربران