در حال بارگذاری ...
 • معاینه فنی بیش از ۱۲ هزار ناوگان سنگین حمل و نقل جاده ای در سیستان و بلوچستان

  مراکز معاینه فنی خودروهای سنگین به منظور دستیابی به اهدافی مثل ارتقاء ایمنی در تردد جاده ای ، حفظ محیط زیست از آلودگی ، کاهش ترافیک ناشی از نقص فنی خودرو در جاده هادر بخش حمل و نقل عمومی فعالیت می نمایند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان از مراجعه ۱۲ هزار و ۳۳۰ وسیله نقلیه سنگین و نیمه سنگین جاده ای به مراکز معاینه فنی استان‌ طی چهار ماهه نخست سالجاری خبر داد .

  تیمور باقری اظهار داشت : از تعداد ناوگان های مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی استان ، ۹ هزار و ۲۳۲ دستگاه موفق به کسب گواهی معاینه فنی در مرتبه اول ، یک هزار و ۴۸۰ دستگاه پس از اصلاح عیب این گواهی را دریافت و تعداد یک هزار و ۶۱۸ دستگاه نیز موفق به اخذ برگه معاینه فنی نشدند .

  وی با اشاره به اهمیت و ارزش کار معاینه فنی خودرو در حفظ محیط زیست ، ایمنی و امنیت جاده ها گفت : مراکز معاینه فنی خودروهای سنگین به منظور دستیابی به اهدافی مثل ارتقاء ایمنی در تردد جاده ای ، حفظ محیط زیست از آلودگی ، کاهش ترافیک ناشی از نقص فنی خودرو در جاده هادر بخش حمل و نقل عمومی فعالیت می نمایند .

  معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان ادامه داد : در مراکز فوق الذکر ، علاوه بر بازدیدهای ظاهری شامل کیفیت آج لاستیک ها، شیشه ها و آینه ها ، چراغ ها ، کمربند ایمنی ، باک ها ، درب ها و موارد ایمنی داخل خودرو ، آزمون های مکانیزه شامل تست ترمز ، لغزش جانبی چرخ ها ، تست آلاینده هاصورت می پذیرد .

  باقری با اشاره به اعمال دوره ای کنترل های لازم توسط کارگروه نظارت بر معاینه فنی استان‌ شامل ادارات محیط زیست ، پلیس راهور واداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای ، خاطرنشان کرد : در استان سیستان و بلوچستان ۴ مرکز معاینه فنی سنگین ، دو مرکز در زاهدان و یک مرکز در هر یک از شهرستان های خاش و زابل فعالیت می کنند و کلیه عملیات مربوط به کنترل وضعیت ناوگان و صدور برگه معاینه فنی بصورت مکانیزه انجام می گیرد .

   
  مطالب مرتبط

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان از صدور بیش از ۵۰ هزار خودروی سنگین به مراکز معاینه فنی استان در هفت ماه سال جاری ...

  |

  بر اساس قانون هوای پاک دوره معافیت انجام معاینه فنی ، از زمان تولید برای وسایل نقلیه سنگین شخصی و دولتی چهار سال و برای وسایل نقلیه عمومی یک سال است .

  |

  بیشترین پذیرش وسایل نقلیه سنگین و نیمه سنگین جهت معاینه فنی به ترتیب در شهرستان های خوی با ۱۲۵۶۵ دستگاه ، ارومیه با ۱۲۱۸۳ دستگاه و مهاباد با ۶۵۲۹ دستگاه انجام گرفته است و بیشترین مراجعه وسائل نقلیه سنگین و نیمه سنگین برای انجام معاینات فنی نیز به ترتیب متعلق به کامیون ، ...

  |

  هدف از تاسیس مراکز معاینه فنی کاهش آلودگی هوای ناشی از تردد خودرو ها و افزایش ایمنی تردد خودروها می باشد .

  |

  در مراکز بازدیدهای ظاهری شامل کیفیت آج لاستیک ها ، شیشه ها و آینه ها ، چراغ ها ، کمربند ایمنی ، کپسول آتش نشانی ، باک ها ، درب ها و موارد ایمنی داخل خودرو ، آزمون های مکانیزه شامل تست ترمز ، لغزش جانبی چرخ ها ، تست آلاینده ها ، کیلومتر شمار و تست نور صورت می پذیرد .

  |

  نظرات کاربران