در حال بارگذاری ...
 • حمل و نقل کالا بدون اخذ بارنامه مصداق جرم مستمر است

  از آنجا که بعضی رانندگان پس از اعمال قانون و جریمه بابت تردد بدون اخذ بارنامه به مسیر خود ادامه می دهند باید راهکاری اساسی صورت پذیرد و صرف جریمه های پایین نمی توان از فرار رانندگان بابت اخذ بارنامه جلوگیری بعمل آورد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان سمنان با بیان اینکه حمل و نقل کالا بدون اخذ بارنامه مصداق جرم مستمر است گفت : جریمه بار فاقد بارنامه دلیلی برای ادامه مسیر و تردد ناوگان حمل و نقل در جاده‌ها نیست .

  غلامرضا طحان در جلسه بررسی مشکلات حمل و نقل کالا که با حضور جانشین فرمانده پلیس راه استان سمنان برگزار شد اظهار کرد : برخی از رانندگان اقدام به حمل بار بدون اخذ بارنامه می‌کنند که نتیجه انجام این تخلف قانونی ، توقف موقت کامیون توسط پلیس و اعمال جریمه است در صورتیکه نباید پس از صدور بارنامه اجازه تردد به کامیون داده شود و رانندگان نتوانند به صرف جریمه اقدام به طی ادامه مسیر کنند . از آنجا که بعضی رانندگان پس از اعمال قانون و جریمه بابت تردد بدون اخذ بارنامه به مسیر خود ادامه می دهند باید راهکاری اساسی صورت پذیرد و صرف جریمه های پایین نمی توان از فرار رانندگان بابت اخذ بارنامه جلوگیری بعمل آورد .

  معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان سمنان با تاکید بر اینکه حمل و نقل هرگونه کالا بدون اخذ بارنامه تخلف محسوب می شود و مصداق جرم مستمر است گفت : چنانچه راننده طی مسیری کالا را بدون بارنامه حمل کرده باشد مرتکب تخلف شده و این تخلف موجب طرح در کمیسیون تخلفات خواهد بود .

  طحان با بیان اینکه حمل بار با صدور بارنامه علاوه بر حصول آمار دقیق حمل و نقل کالا به مناطق مختلف ، موجب افزایش درآمد شرکت ها و همچنین تقسیم حمل بار بین رانندگان خواهد شد خواستار مشارکت در نظارت بر چگونگی حمل کالا و همکاری در برقراری گشت های نامحسوس کنترل بارنامه به شکل اتفاقی در مسیرها شد .

  وی در ادامه جلسه با اشاره به اهمیت نصب و بهره‌برداری از سامانه‌های توزین در حال حرکت (WIM) یادآور شد : هیچ عاملی مانند اضافه تناژ جاده ها را تخریب نمی‌کند و اضافه تناژ محوری یکی از مهم‌ترین علل تخریب جاده است که با استفاده از سامانه‌های توزین در حال حرکت در کامیون‌های دارای اضافه تناژ محوری به آسانی قابل تشخیص است .

  معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان سمنان با تأکید براینکه با متخلفان اضافه تناژ به شدت برخورد می‌شود ، تصریح کرد : برخورد با متخلفان و ممانعت از تردد ناوگان دارای اضافه بار توسط پلیس راه، راه‌اندازی گشت‌های نامحسوس ، شناسایی مراکز فرار بار و برگزاری کلاس‌های آموزشی برای رانندگان می تواند از جمله عوامل مؤثر در کاهش تخلفات اضافه تناژ باشد .

  طحان  همچنین به ساماندهی حمل بار با ناوگان وانت بارها پرداخت و اذعان داشت : اهداف این طرح قانونمند کردن فعالیت در این حوزه، کاهش تصادفات ، جلوگیری از قاچاق کالا و حمایت از فعالیت رانندگان قانونمند وانت بار در این بخش است که امیدواریم با ساماندهی و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان که مهم ترین اولویت برنامه های ماست ، زمینه رضایتمندی شهروندان را فراهم نماییم .

  شایان ذکر است در ادامه دیگر حاضرین جلسه به بیان راهکارهایی در این زمینه پرداختند .
  مطالب مرتبط

  با توجه به اجرای طرح مذکور تعداد ۱۵۲ شرکت حمل و نقل مورد نظارت و کنترل قرار گرفته و مدارک و اسناد حمل ۶۷ نفر از رانندگان و ناوگان مربوطه خارج شده از پایانه مورد کنترل قرار گرفته و چک لیست های آنان تکمیل گردیده و وضعیت غرفه ها و ورودی و خروجی پایانه بار ساماندهی شده است .

  |

  در قالب این طرح اقداماتی از جمله ؛ کنترل اسناد حمل (بارنامه) ، بررسی فرار بار ، کنترل تجهیزات ایمنی ، کنترل مندرجات بارنامه ، کنترل مدارک هویتی راننده و ناوگان ، کنترل کالاهای بدون بارنامه و کنترل تناژ بار و کرایه حمل انجام می شود .

  |

  برای جلوگیری از فرار بار(حمل بار بدون) ، به طور مرتب عملکرد ناوگان توسط گشت‌های کنترل نامحسوس ، دوربین‌های کنترل جاده‌ای و سیستم‌های هوشمند رصد می‌شوند و در صورت بروز تخلف در کمیسیون‌های ماده ۱۴ و ماده ۱۱ بررسی و به تخلفات رسیدگی و متناسب با نوع تخلف رأی صادر می شود .

  |

  حمل بار بیش از ظرفیت مجاز علاوه بر تخریب جاده ها موجب افزایش میزان تصادفات می شود و استقرار بازرسان و تقویت کنترل و نظارت میزان حمل بار در راه ها و زیرساخت های نوین از جمله باسکول های پیشرفته از راه‌های کاهش میزان تخلفات اضافه تناژ است .

  |

  اعزام هزار و ۱۴۵ دستگاه در سال ۱۳۹۹ ، هشت هزار و ۷۷۳ دستگاه در سال ۱۴۰۰ و هزار و ۳۰۴ دستگاه در سال جاری صورت گرفته است .

  |

  نظرات کاربران