در حال بارگذاری ...
 • فراهم شدن شرایط سفر زائرین به عتبات با خودروهای شخصی

  به منظور بهبود هرچه بهتر سفرهای اربعین از چند ماه گذشته جلسات در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد و کمیته‌های مختلف در حوزه‌های حمل نقل ریلی ، جاده‌ای و هوایی در سازمان‌های زیر مجموعه وزارت راه شکل گرفت تا برنامه‌ریزی‌ها انجام شده و سهم هر یک از بخش‌ها مشخص شود . بر این اساس ، در حوزه حمل و نقل ریلی حدود ۳۰۰ هزار نفر ، در بخش هوایی حدود ۶۰ هزار نفر و در بخش جاده‌ای نیز بیشترین حجم یعنی حدود ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار مسافر جابه جا خواهند شد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به فراهم شدن شرایط سفر زائرین به عتبات با خودروهای شخصی ، گفت : در صورتی که شرکت‌های هواپیمایی به فروش بلیت به صورت چارتری یا با قیمت بالاتر از نرخ مصوب اقدام کنند ،‌ اجازه پرواز برای آن‌ها صادر نخواهد شد .

  رستم قاسمی در حاشیه جلسه ستاد اربعین وزارت راه و شهرسازی با اشاره به پیش‌بینی جمعیت ۵ میلیون نفری مسافران اربعین و همزمانی آن با سفرهای تابستانی ، گفت : در حال آماده سازی شرایط مرزها برای زائرانی که با خودروهای شخصی خود سفر می‌کنند هستیم .

  این عضو کابینه سیزدهم خاطرنشان کرد : مرزهای متعددی برای این منظور در کشور باز شده و امکانات لازم در مرزها برای زائرین از جمله تامین وسایل سرمایشی ، ایجاد مه پاش و سایه‌بان و افزایش تعداد پارکینگ‌ها در مرزها از سوی سازمان راهداری کشور در حال اجراست تا شرایط برای سفر با خودروی شخصی نیز فراهم شود . به منظور ارتقاء‌ ایمنی جاده‌های کشور از مرز میرجاوه (برای ورود زائران) تا مرزهای مهران و شلمچه و ... به تعریض و روکش آسفالت پرداختیم و در مجموع حدود یک هزار میلیارد تومان به منظور اصلاح جاده‎ها برای ایام اربعین هزینه شد .

  وزیر راه و شهرسازی سفر به عتبات در اربعین حسینی را عملیات بزرگی دانست و افزود : به منظور بهبود هرچه بهتر سفرهای اربعین از چند ماه گذشته جلسات در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد و کمیته‌های مختلف در حوزه‌های حمل نقل ریلی ، جاده‌ای و هوایی در سازمان‌های زیر مجموعه وزارت راه شکل گرفت تا برنامه‌ریزی‌ها انجام شده و سهم هر یک از بخش‌ها مشخص شود . بر این اساس ، در حوزه حمل و نقل ریلی حدود ۳۰۰ هزار نفر ، در بخش هوایی حدود ۶۰ هزار نفر و در بخش جاده‌ای نیز بیشترین حجم یعنی حدود ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار مسافر جابه جا خواهند شد .

  وی درباره نرخ بلیت‌ها در شقوق مختلف حمل و نقل برای ایام اربعین گفت : فعلا نرخ مصوب برای پروازهای عتبات عالیات ۶ میلیون تومان است . برای قیمت‌گذاری نرخ بلیت اتوبوس نیز جلسات با اصناف ادامه دارد و نتیجه آن به زودی اعلام می‌شود اما اجازه نمی‌دهیم در هیچ حوزه‌ای اعم از حمل و نقل زمینی ، هوایی و ریلی قیمت بلیت طی ایام اربعین سال جاری افزایش یابد .

  وزیر راه و شهرسازی بر ممنوعیت فروش چارتی بلیت هواپیما برای سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین تاکید کرد و افزود : به سازمان هواپیمایی کشوری دستور داده شد که به هیج عنوان بلیت چارتری در ایام اربعین به فروش نرسد ، بنابراین تقاضا می‌کنم هیچکس بلیت چارتری نخرد و ایرلاین‌ها نیز بلیت چارتری نفروشند . آژانس‌های هواپیمایی که اقدام به فروش بلیت جارتری می‌کنند مطمئن باشند که اجازه پرواز نخواهیم داد.

  وزیر راه و شهرسازی ادامه داد : در حال حاضر با حدود ۵ ایرلاین از جمله ایران‌ایر ، آسمان ، کیش ایر ، قشم ایر و معراج می‌توان بیش از ۶۰ هزار نفر مسافر را انتقال داد.

  وی ضمن توصیه به ایرلاین‌ها برای همکاری با زائران در ایام اربعین گفت : حتی اگر شخصا در فرودگاه مستقر شوم اجازه تغییر قیمت‌ها را نخواهم داد تا آشفتگی‌های سال گذشته در فروش بلیت تکرار نشود .

  وی با اشاره به عدم افزایش نرخ بلیت هواپیما در سال جاری ، از تعیین مشوق‌هایی برای ایرلاین‌ها در فرودگاه‌های کشور برای جبران کاهش قیمت‌ آن‌ها در پروازهای نجف خبر داد .

  قاسمی همچنین فروش دلاری بلیت هواپیما را در حال حاضر ممنوع دانست و افزود : متخلفین در این حوزه به تعزیرات معرفی شده‌اند و ممکن است درباره فروش دلاری بلیت بعد از اربعین تصمیم جدیدی اتخاذ شود .

  وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره اختلاف قیمت پروازهای خارجی توضیح داد : هزینه سفرهای هوایی خارجی متفاوت است و دلیل این افزایش قیمت ، هزینه‌های فرودگاهی بخش خصوصی در فرودگاه نجف است که از ایرلاین‌ها دریافت می‌شود.

  قاسمی با بیان اینکه فرودگاه نجف به همین دلیل جزو گران‌ترین فرودگاه‌های دنیاست ، افزود : البته در حال مذاکره با عراق برای کاهش این هزینه‌ها هستیم . ستاد اربعین و هم سازمان‌های زیر مجموعه وزارت راه وشهرسازی همه توان خود را گذاشته‌اند تا خدمات خوبی برای سفر اربعین به زائران ارائه دهد .
  مطالب مرتبط

  در حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای ، انجام اقدامات موثر با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود و با کمک سایر دستگاه‌ها، به منظور افزایش تعداد ناوگان ضروری است . همچنین باید نسبت به افزایش ایمنی جاده‌ها و مسیرهای سفرهای اربعین اقدامات مورد نیاز انجام شود .

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، وزیر راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران از توسعه ناوگان هوایی ، ریلی و جاده‌ای تا سال آینده از طریق وارادت از سایر کشورها و ...

  |

  از آن‌جا که یکی از ارکان اصلی این نوع همکاری‌ها ، تبیین شراکت‌های ترانزیتی دو کشور با کشورهای ثالث و ائتلاف‌های ترانزیتی منطقه‌ای با حضور هر دو طرف می‌باشد ، همکاری سه‌جانبه با چین جهت ایجاد کریدور ترانزیتی ایران - افعانستان - چین مورد تأکید و پیگیری وزارت راه و شهرسازی ...

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، وزیر راه و شهرسازی از رشد ۷ درصدی پروازها و افزایش ۱۲ درصدی تعداد مسافران هوایی مشهد در ایام پایانی ماه صفر خبر داد و گفت : ...

  |

  در حوزه راه‌های مواصلاتی در سطح استان خراسان جنوبی ، حدود ۱۲۰ کیلومتر راه در حال اجراست که هم اکنون پیشرفت بیش از ۶۰ درصدی دارند و هم اینک حدود ۶ هزار میلیارد تومان پروژه در دستور کار است و به مرور افتتاح می شود .

  |

  نظرات کاربران