در حال بارگذاری ...
 • اطلاعیه شماره دو کمیسیون عالی سوانح در خصوص سانحه قطار مشهد – یزد

  کمیسیون عالی سوانح پیشنهاد می نماید به منظور عدم تکرار سوانح و به حداقل رساندن خطای نیروی انسانی نسبت به استفاده از تجهیزات ایمنی و نظارتی هوشمند، اصلاح ساختار نظارت بر ایمنی شبکه ریلی ، تکمیل کادر نظارت مناطق ، ارتقاء سطح آموزش و اصلاح ساختار نظارت بر عملیات اجرایی با عنایت به برون سپاری فعالیت ها اقدام گردد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، پیرو اطلاعیه شماره یک مورخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ ضمن عرض تسلیت مجدد به خانواده های داغدیده و ابراز همدردی با آسیب دیدگان سانحه قطار مسافری مشهد – یزد به شماره ۸۶۱۱ ، گزارش تکمیلی به شرح ذیل اعلام می ‏گردد :

  به منظور بررسی میدانی ، جمع آوری اطلاعات و مشاهده آثار سانحه ، اعضاء کمیسیون عالی سوانح به محض اطلاع به محل سانحه عزیمت و مراحل و عملکرد عوامل دخیل در سانحه را در فرایند به هم پیوسته ای مورد بررسی قرار دادند.

  در این خصوص مستندات ایستگاهی ، شواهد میدانی ، اظهارات و مذاکرات با عوامل اجرایی ، موارد ثبت شده توسط سیستم های نظارتی از جمله گراف سرعت لکوموتیو (ایونت) و ثبت اطلاعات لاگ ATC ، مورد بررسی قرار گرفته و گزارش کامل آن به مسئولین ذیربط ارسال گردیده است .

  تجزیه و تحلیل مستندات و اطلاعات مذکور حاکی از عدم رعایت سرعت مجاز در سیر قطار مسافری در محل سانحه ، انسداد غیرمجاز مسیر حرکت قطار مسافری توسط بیل مکانیکی و عدم رعایت مقررات ایمنی در محل عملیات تعویض تراورس به عنوان عامل اصلی وقوع سانحه می باشد .

  همچنین در این خصوص عوامل دیگری که می توانست از وقوع سانحه جلوگیری نماید احصاء گردید که به شرح ذیل اعلام می گردد :

  · عدم رعایت سرعت مجاز توسط راهبران قطار مسافری .

  · انسداد غیر مجاز مسیر حرکت قطار مسافری توسط بیل مکانیکی .

  · واگذاری مسئولیت راهبری قطار به کمک لکوموتیوران بر خلاف مقررات عمومی سیر و حرکت توسط لکوموتیوران .

  · اعلام اتمام عملیات تعویض تراورس و برچیدن ایستگاه موقت قبل از جمع آوری ادوات و تجهیزات از روی خط آهن توسط سرپرست عملیات و مسئول ایستگاه موقت .

  · عدم توجه راهبران قطار به تابلوهای هشدار دهنده ( تابلوهای تقلیل سرعت ).  

  · عدم یاد آوری تقلیل سرعت ۱۵ کیلومتر بر ساعت از سوی مسئول ایستگاه عباس آباد  .

  کمیسیون عالی سوانح پیشنهاد می نماید به منظور عدم تکرار سوانح و به حداقل رساندن خطای نیروی انسانی نسبت به استفاده از تجهیزات ایمنی و نظارتی هوشمند، اصلاح ساختار نظارت بر ایمنی شبکه ریلی ، تکمیل کادر نظارت مناطق ، ارتقاء سطح آموزش و اصلاح ساختار نظارت بر عملیات اجرایی با عنایت به برون سپاری فعالیت ها اقدام گردد .   
  مطالب مرتبط

  اصلاح ساختار اداری و در راستای اجرای سیاست های کلی قانون اصل ۴۴ و سایر قوانین ، موظف هستیم که اصل ۴۴ را انجام دهیم که بخشی از کارها در گذشته انجام شده و بخشی دیگر را که نیاز است انجام خواهیم داد . از جمله اصلاح و به روزرسانی ساختار نظارت بر عملیات اجرایی با عنایت به برون سپاری ...

  |

  بر اساس بررسی های انجام گرفته تاکنون ، دو علت مهم در وقوع این سانحه ، انسداد مسیر حرکت قطار مسافری توسط بیل مکانیکی (پس از اتمام عملیات و اعلام آزادسازی مسیر تردد قطار از سوی سرپرست عملیات بهسازی) و همچنین تخطی از سرعت مقرره و تعیین شده مطابق حکم احتیاط می باشد .

  |

  گروه بهسازی خط ، در حال فعالیت بودند و تا ‌آن زمان کار می‌کردند راننده بیل از شب قبل تا صبح روی بیل مشغول فعالیت بوده است البته در این بین استراحت هم داشته است ضمن آنکه به دلیل شرایط منطقه چون عملیات عمرانی در شب انجام می‌شود معمولاً طول روز می‌خوابند اما اینکه دقیقاً چه ...

  |

  در پی این برخورد ۵ واگن از خط خارج شده و طبق اعلام اورژانس متاسفانه ۱۰ نفر فوت شدند و ۱۲ نفر هم مصدوم شده‌اند .

  |

  نظرات کاربران