در حال بارگذاری ...
 • صدور ۱۷ هزار برگ معاینه فنی خودروهای سنگین در استان مازندران

  مازندران دارای شش مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین است ، که به منظور ارتقا ایمنی ترددجادهای و کاهش میزان آلودگی هوا ، این مراکز زیر نظر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تاسیس و راه اندازی شده اند تا به صورت مکانیزه و بدون دخالت کاربر ، نسبت به کنترل فنی خودروهای سنگین اقدام وبرای آن دسته از خودروهایی که فاقد نقص فنی می باشند برگه معاینه فنی صادر شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مازندران اظهار داشت : در راستای ارتقا ایمنی در تردد جاده‌ای ، حفظ محیط‌زیست از آلودگی ، کاهش ترافیک ناشی از نقص فنی خودرو در جاده‌های استان ۱۷ هزار برگ معاینه فنی خودروهای سنگین در سه ماهه سال جاری صادر شده است .

  حسن جهانیان خاطرنشان ساخت : در سه ماهه سال جاری از تعداد ۲۱ هزار خودرویی که به مراکز مذکور مراجعه کردند ، تعداد ۱۷هزارخودرو سنگین موفق به اخذ معاینه فنی شده و تعداد ۴هزارخودرو نیز مردود اعلام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ، تعداد مراجعه ۹ درصد افزایش داشته است . مازندران دارای شش مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین است ، که به منظور ارتقا ایمنی ترددجادهای و کاهش میزان آلودگی هوا ، این مراکز زیر نظر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تاسیس و راه اندازی شده اند تا به صورت مکانیزه و بدون دخالت کاربر ، نسبت به کنترل فنی خودروهای سنگین اقدام وبرای آن دسته از خودروهایی که فاقد نقص فنی می باشند برگه معاینه فنی صادر شود .

  جهانیان با بیان اینکه ۸۱ درصد از ناوگان های سنگین و نیمه سنگین استان در آزمون های معاینه فنی قبول شده و برگ معاینه فنی دریافت کرده‌اند ، اعلام کرد در مراکز فوق الذکر ، علاوه بر بازدید های ظاهری شامل کیفیت آج لاستیک ها ، شیشه ها و آینه ها ، چراغ ها ، کمربند ایمنی ، کپسول آتش نشانی ، باک ها ، درب ها و موارد ایمنی داخل خودرو ، آزمون های مکانیزه شامل تست ترمز ، لغزش جانبی چرخ ها ، تست آلاینده ها ، کیلومتر شمار و تست نور صورت می پذیرد .

  مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تصریح کرد : با توجه به متصل بودن تمامی مراکز به سامانه سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران) نتایج حاصل از تست خودروها رصد شده و در صورت عدم وجود مشکل گواهی معاینه فنی صادر می‌شود و با توجه به ارتباط سامانه معاینه فنی با سامانه صدور بارنامه و صورت وضعیت ، خودروهایی که فاقد معاینه فنی باشند ، قادر به دریافت بارنامه جهت حمل بار و صورت وضعیت جهت نقل و انتقال مسافر در محورهای مواصلاتی نخواهند بود .

   جهانیان اظهار داشت : امیدواریم با انجام صحیح معاینه فنی خودروها و کنترل سلامت فنی آنها گام موثری در افزایش ایمنی سفرهای جاده ای  و کاهش آلودگی های زیست محیطی برداشته شود .

  گفتنی است ، در حال حاضر استان مازندران دارای ۶ مرکز مکانیزه معاینه فنی سنگین فعال در شهرستان های نوشهر ، آمل ، قائمشهر ، ساری ، گلوگاه و نکاء هستند .
  مطالب مرتبط

  مازندران دارای شش مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین است ، که به منظور ارتقای ایمنی تردد جاده ای و کاهش میزان آلودگی هوا ، این مراکز زیرنظر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تاسیس و راه اندازی شده اند تا به صورت مکانیزه و بدون دخالت کاربر ، نسبت به کنترل فنی خودروهای سنگین اقدام ...

  |

  در مراجعه خودروها به مراکز معاینه فنی نیز افزایش چشمگیری را نسبت به مدت مشابه سال قبل که حدود ۱۳ هزار و ۷۵۶ خودرو بود شاهد هستیم .

  |

  بر اساس قانون هوای پاک دوره معافیت انجام معاینه فنی ، از زمان تولید برای وسایل نقلیه سنگین شخصی و دولتی چهار سال و برای وسایل نقلیه عمومی یک سال می باشد .

  |

  این تسهیلات از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و پیرو ابلاغ سازمانی تا پایان شهریورماه سال جاری برای بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی استان با عاملیت بانک ملی پرداخت شده است .

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان گفت : ایجاد میدان در راه های برون شهری با ضوابط ایمنی مغایرت دارد .

  |

  نظرات کاربران