در حال بارگذاری ...
 • تجارت سه ماهه کشور به ۲۵.۵ میلیارد دلار رسید

  در سه ماه نخست امسال کشورهای چین با چهار میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار ، عراق با یک میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلار ، ترکیه با یک میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار ، امارات با یک میلیارد و ۶۴۵ میلیون دلار و هند با ۴۲۴ میلیون دلار ، پنج مقصد اول کالاهای صادراتی کشورمان بودند .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون وزیر اقتصاد از تجارت غیر نفتی ۲۵.۵ میلیارد دلاری کشور در سه ماهه نخست امسال خبر داد و گفت : با پیشتازی سه ماهه صادرات نسبت به واردات در سال جدید تراز تجاری کشور مثبت ۶۰۵ میلیون دلار شد .

  علیرضا مقدسی در خصوص کارنامه تجارت خارجی غیر نفتی کشور در فصل بهار اظهار داشت : در سه ماهه امسال نزدیک به ۳۶ میلیون تن کالا به ارزش ۲۵.۵ میلیارد دلار بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که شاهد رشد ۱۹.۵ درصدی تجارت خارجی کشور در بهار امسال بودیم . سهم صادرات کشورمان از این میزان تجارت ، ۲۷.۷ میلیون تن کالا به ارزش ۱۳ میلیارد و ۶۹ میلیون دلار بود که نسبت به بهار سال قبل با افزایش ۲۱ درصدی همراه بوده است .

  رئیس کل گمرک در خصوص میزان واردات سه ماهه کشور گفت : واردات کشورمان در این مدت نیز با هشت میلیون و ۱۵۴ هزار تن به ۱۲ میلیارد و ۴۶۴ میلیون دلار رسید که ۱۸ درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است . با پیشتازی صادرات نسبت به واردات در فصل بهار امسال ، تراز تجاری کشور مثبت ۶۰۵ میلیون دلار شد که این پیوستگی سه ماهه برای کشورمان بی سابقه بوده است .

  مقدسی در خصوص مقاصد صادرات کالاهای ایرانی در فصل بهار گفت : در سه ماه نخست امسال کشورهای چین با چهار میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار ، عراق با یک میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلار ، ترکیه با یک میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار ، امارات با یک میلیارد و ۶۴۵ میلیون دلار و هند با ۴۲۴ میلیون دلار ، پنج مقصد اول کالاهای صادراتی کشورمان بودند .

  رئیس کل گمرک ایران در خصوص کشورهای نخست طرف معامله با ایران در فصل بهار توضیح داد : کشورهای امارات با سه میلیارد و ۴۲۶ میلیون دلار ، چین با سه میلیارد و ۱۳۱ میلیون دلار ، ترکیه با یک میلیارد و ۲۷۳ میلیون دلار ، هند با ۵۱۲ میلیون دلار و آلمان با ۴۵۶ میلیون دلار ، پنج کشور نخست تامین کننده کالاهای مورد نیاز کشورمان در فصل بهار بودند .

  مقدسی در خصوص میزان ترانزیت خارجی در فصل بهار گفت : در سه ماه نخست امسال سه میلیون و ۶۷۴ هزار تن کالای خارجی از مسیر کشورمان عبور کرده که نسبت به بهار سال قبل ، با رشد ۳۲ درصدی همراه بوده است ، این روند رو به رشد ترانزیت خارجی ، یکی از دستاوردهای مهم کشور به شمار می آید .
  مطالب مرتبط

  فضای حاکم بر روابط بین الملل کشورمان از اصلی ترین عوامل مؤثر بر ترانزیت است به خصوص که ترانزیت تابعی از همکاری‌های کشورمان با منطقه و دنیاست ؛ هر چه فضای کلان روابط بین المللی کشورمان بهبود یابد ، ترانزیت هم به دلیل کاهش ریسک عبور از سرزمینی مان توسعه بیشتری می‌یابد .

  |

  خوشبختانه ترانزیت در سال ۱۴۰۰ مجددا به مسیر رشد خود برگشته و در ۱۰ ماهه امسال به بیش از ۱۰ میلیون و ۲۲۸ هزار تن رسیده و پیش بینی می شود تا پایان سال به ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برسد .

  |

  اشتراکات فراوان تاریخی ، فرهنگی و مذهبی بین دو ملت ایران و عراق و توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی دو کشور باعث شده است تا صادرات غیر نفتی ما از ۱۴۵ میلیون دلار در سال ۱۳۸۰ به ۹ میلیارد دلار در سال ۹۸ برسد و مجددا در سال گذشته با رکورد وزنی نزدیک به ۳۰ میلیون تن کالا ، به هشت ...

  |

  سابقه تلاش برای فعال شدن این کریدور به سال‌های ۱۹۹۰ بازمی‌گردد . در سال ۲۰۰۰ بحث مجددی برای عبور بار از این مسیر با صدور بارنامه سراسری انجام شد و آخرین بار در شهریور ۱۳۹۷ وزرای حمل‌ونقل سه کشور ایران ، هند و روسیه در سن پترزبورگ توافقاتی داشتند ، اما به دلیل کمبود ...

  |

  رشد ۶۸ درصدی تراتزیت در سال گذشته و رشد ۳۹ درصدی ترانزیت در دو ماهه امسال ، نوید بخش رسیدن به حد نصاب بالای ۱۵ میلیون تن کالای عبوری خارجی از کشور در سال ۱۴۰۱ است که تا کنون در کل تاریخ کشورمان بی سابقه بوده است .

  |

  نظرات کاربران