در حال بارگذاری ...
 • تشریح فعالیت‌های سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه ساخت تجهیزات بومی

  استفاده از ظرفیت مجموعه‌های دانش بنیان و توجه به مقوله تولید داخل به ویژه در حوزه تجهیزات مخابرات و الکترونیک طی چند سال گذشته از سوی سازمان بنادر و دریانوردی با شتاب بیشتری دنبال شده است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ؛ مدیرکل تامین و مهندسی تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی با تشریح فعالیت‌های این سازمان در حوزه ساخت تجهیزات بومی ، ‌گفت : امکان ارسال پیام‌ های هواشناسی و هشدارهای دریای خزر با دستگاه کاملا ایرانی فراهم شد .

  آیت‌اله رضازاده درباره ساخت تجهیزات بومی که از سوی این سازمان مدنظر قرار گرفته است ، ‌اظهار داشت : در راستای سیاست‌ها و اهداف بالادستی در حوزه پشتیبانی و حمایت از تولید داخل ، رفع موانع ، مشکلات و تقویت توان شرکت‌ های دانش‌بنیان ، اداره تامین و مهندسی تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی نسبت به عقد قرارداد با شرکت‌های دانش‌بنیان و توانمند اقدام کرد .

  وی ادامه داد : از جمله مواردی که در راستای عقد قرارداد به نتیجه رسید و بنادر از تولیدات داخلی بهره‌ برده‌اند می‌توان به قرارداد ساخت ۲ دستگاه فرستنده ناوتکس و قرارداد منعقد شده مربوط به ساخت مدولاتور و مادربرد راهدارها اشاره کرد .

  ساخت ۲ دستگاه فرستنده ناوتکس

  مدیرکل تامین و مهندسی تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره قرارداد ساخت ۲ دستگاه فرستنده ناوتکس ، بیان کرد : این قرارداد به مبلغ ۴۰ میلیارد ریال که در حال حاضر یک دستگاه آن در بندر فریدون‌کنار نصب و راه‌اندازی شده است ، مدنظر قرار گرفت .

  وی افزود : دیگر قرارداد منعقد شده مربوط به ساخت مدولاتور و مادربرد راهدارها است که شامل ساخت ۱۰ دستگاه مدولاتور و ۱۰ دستگاه مادربرد رادارها برای استفاده در سامانه VTS (مدیریت تردد کشتی‌ها) در بنادر شهیدرجایی ، امام خمینی(ره) و بندر انزلی است و ساخت این بردها با صرفه‌جویی ارزی همراه است . مبلغ این قرارداد ۷۶ میلیارد ریال بعلاوه ۱۲۰ هزار دلار است .

  ساخت مدولاتور و مادربرد رادارها

  وی درباره فرستنده ناوتکس بندر فریدون‌کنار ، عنوان کرد : در حال حاضر فرستنده‌های قبلی خارج از سرویس بوده و با ساخت این دستگاه کاملا بومی ، امکان ارسال پیام‌های هواشناسی و هشدارهای دریای خزر فراهم شده است .

  مدیرکل تامین و مهندسی تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ساخت قطعات رادارها با توان سازندگان داخلی با موفقیت انجام شد ، اظهار داشت : باید خاطرنشان کرد که شرکت‌های فروشنده به دلایل تحریم از ارائه قطعات استراتژیک به سازمان بنادر و دریانوردی خودداری کردند اما خوشبختانه با تکیه بر توان داخلی ، ساخت قطعات رادارها با موفقت انجام شد و قطعات به بهره برداری رسید .

  استفاده از ظرفیت مجموعه‌های دانش بنیان و توجه به مقوله تولید داخل

  رضازاده ادامه داد : استفاده از ظرفیت مجموعه‌های دانش بنیان و توجه به مقوله تولید داخل به ویژه در حوزه تجهیزات مخابرات و الکترونیک طی چند سال گذشته از سوی سازمان بنادر و دریانوردی با شتاب بیشتری دنبال شده است .

  وی با با تأکید بر هدف این سازمان در راستای استفاده حداکثری از توان داخلی ، عنوان کرد : خوشبختانه سازندگان قطعات و تجهیزات دریایی و بندری وضعیت خوبی دارند و قبول مسئولیت و حمایت از سازندگان داخلی با توجه به تأکیدهای صورت گرفته در سطح کلان نظام ، در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی قرار گرفته است .

  مدیرکل تامین و مهندسی تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی افزود : علاوه بر قراردادهای فوق ،‌ طراحی و ساخت سامانه یکپارچه کنترل و نظارت بر عملکرد لایروب‌های دریایی ، طراحی و ساخت سامانه راداری جهت تحلیل رفتار امواج و راه‌اندازی آن در چابهار و ساخت ۴ دستگاه رادار ، ۴ دستگاه گیربکس و آنتی رادار توسط شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی در حال انجام است و بزودی شاهد افتتاح این تجهیزات خواهیم بود .
  مطالب مرتبط

  اقدامات پراکنده‌ای از جمله کاریابی‌های دریایی ، طی سال‌های گذشته مدنظر قرار گرفته است اما به دلیل عدم حمایت و نبود تمرکز کافی به نتایج مطلوب نرسیده‌ایم و با مشکلات عدیده‌ای در حوزه استخدام دریانوردان در شناورهای زیر ۳۰۰۰ تن روبرو بوده‌ایم . تعداد زیادی از دریانوردان ...

  |

  در جهت فرهنگ سازی ، ارتقاء ایمنی دریانوردی و لزوم حفظ علایم ، شماره تلفن های ۱۵۵۰ مرکز جستجو و نجات دریایی (MRCC) و مرکز کنترل دریایی (VTS) که به صورت شبانه روزی آماده خدمات رسانی به دریانوردان و صیادان می باشند بر روی این پلاک ها درج شده است . 

  |

  طبق مقرارت بین المللی مصوب آیمو در رابطه با ایمنی جان اشخاص و ایمنی دریانوردی ، تمامی کشورها موظف هستند به کشتی های مضطر در نزدیکی آب های خود تا زمان رفع خطر و در راستای حفظ جان افراد و ایمنی کشتی اجازه دهند در سواحل مربوطه حضور یابند و اگر نیازمند تعمیرات هستند ، امکانات مورد ...

  |

  این بندر از جمله بنادر کوچک با بازدهی بالاست که عملیات احداث و تعمیرات اسکله های آن از سال گذشته آغاز و درحال حاضر مراحل تکمیلی خود را سپری می‌کند . با توجه به دسترس بودن زیرساخت‌ها برای احداث انبارهای کالا و جهش در طرح‌های توسعه‌ای ، زمینه‌های مناسبی برای واگذاری این بندر ...

  |

  هدف اصلی و محوری در شرکت خدمات دریایی و مهندسی کشتیرانی قشم ، ثبات و پایداری تامین سوخت؛ افزایش پتانسیل انبارش و تدارک سوخت تولید داخل و سوخت های ترانزیتی است . افزایش سرعت تدارک سوخت و ایجاد چرخه کامل سوخت رسانی به همراه عدم وابستگی به تامین سوخت مورد نیاز ناوگان از خارج ، از ...

  |

  نظرات کاربران