در حال بارگذاری ...
 • بکارگیری امضای الکترونیکی در سامانه‏ های عملیاتی و اسناد تجاری در بنادر کشور

  برخلاف امضای دستی که همیشه ثابت است امضای دیجیتال هر سند برای آن سند منحصر به فرد است . در واقع امضای دیجیتال هر سند ادامه محتوای آن سند است و امکان جداسازی امضای دیجیتال از سند به منظور استفاده مجدد روی سندی دیگر یا جایگزین کردن آن با امضای دیگر وجود ندارد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی از اجرایی شدن امضای الکترونیکی ، از آغاز سال جدید در سامانه‏های عملیاتی و اسناد تجاری خبر داد و آن را گام بزرگی در راستای اجرای قانون تجارت الکترونیک و توسعه دولت الکترونیک برشمرد .

  علیرضا قربانی با بیان اینکه امضای الکترونیکی ، امضای دیجیتال و یا گواهی الکترونیکی ، همان شناسه دیجیتال یک موجودیت مانند فرد ، نرم افزار ، سازمان و غیره در تعاملات الکترونیکی است ، افزود : همانگونه که در تعاملات غیر الکترونیکی ، کارت ملی یا شناسنامه ، شناسه یک فرد محسوب می شود ، در گواهی تعاملات الکترونیکی ، گواهی الکترونیکی شناسه فرد قلمداد می شود .

  به گفته مدیرکل فنآوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی ، این سازمان در راستای اجرای تکالیف قانونی در حوزه تجارت و دولت الکترونیک ، با اجرای امضای الکترونیکی ، تبادل اسناد الکترونیکی و ارتقای سطح امنیت و اصالت سنجی داده و اسناد،  نسبت به کاهش و حذف جعل مدارک و هویت اقدام کرده است . به منظور جلوگیری از نفوذ به سامانه ها و پیشگیری از جعل هویت ، اسناد و مدارک در فضای مجازی ، امضای دیجیتال یکی از امن‏ترین راهکارها به شمار می ‏آید .

  وی توضیح داد : برخلاف امضای دستی که همیشه ثابت است امضای دیجیتال هر سند برای آن سند منحصر به فرد است . در واقع امضای دیجیتال هر سند ادامه محتوای آن سند است و امکان جداسازی امضای دیجیتال از سند به منظور استفاده مجدد روی سندی دیگر یا جایگزین کردن آن با امضای دیگر وجود ندارد .

  قربانی با اشاره به کاهش هزینه ها ناشی از  به کارگیری امضای الکترونیکی ، اظهار داشت : سازمان بنادر و دریانوردی علاوه بر فراهم کردن زیرساخت و تجهیزات سخت افزاری لازم نسبت به دریافت مجوز مرکز صدور امضای دیجیتال از مرکز توسعه تجارت وزارت صمت اقدام کرده و مرکز  یادشده را در ساختمان ستاد مرکزی راه اندازی کرده است . در  مرکز صدور امضای دیجیتال علاوه بر مدیران سازمان و بنادر ، گواهی الکترونیکی فعالان حوزه دریایی و بندری از جمله شرکت های حمل و نقل دریایی ثبت و مورد تایید قرار می گیرد .

  در حال حاضر اسناد تجاری که در سامانه‏ های این سازمان از جمله سامانه جامع دریایی ، سامانه مدیریت عملیات کالای متفرقه و سامانه کنترل کالای کانتینری ثبت و با امضای دیجیتال تبادل می شود ، شامل اعلامیه ورود شناور و بارنامه دریایی (مانیفست) می ‏شود . همچنین توسعه امضای دیجیتال در خصوص دیگر اسناد و سامانه ها نیز در دست اقدام است .
  مطالب مرتبط

  اقدامات پراکنده‌ای از جمله کاریابی‌های دریایی ، طی سال‌های گذشته مدنظر قرار گرفته است اما به دلیل عدم حمایت و نبود تمرکز کافی به نتایج مطلوب نرسیده‌ایم و با مشکلات عدیده‌ای در حوزه استخدام دریانوردان در شناورهای زیر ۳۰۰۰ تن روبرو بوده‌ایم . تعداد زیادی از دریانوردان ...

  |

  در جهت فرهنگ سازی ، ارتقاء ایمنی دریانوردی و لزوم حفظ علایم ، شماره تلفن های ۱۵۵۰ مرکز جستجو و نجات دریایی (MRCC) و مرکز کنترل دریایی (VTS) که به صورت شبانه روزی آماده خدمات رسانی به دریانوردان و صیادان می باشند بر روی این پلاک ها درج شده است . 

  |

  طبق مقرارت بین المللی مصوب آیمو در رابطه با ایمنی جان اشخاص و ایمنی دریانوردی ، تمامی کشورها موظف هستند به کشتی های مضطر در نزدیکی آب های خود تا زمان رفع خطر و در راستای حفظ جان افراد و ایمنی کشتی اجازه دهند در سواحل مربوطه حضور یابند و اگر نیازمند تعمیرات هستند ، امکانات مورد ...

  |

  این بندر از جمله بنادر کوچک با بازدهی بالاست که عملیات احداث و تعمیرات اسکله های آن از سال گذشته آغاز و درحال حاضر مراحل تکمیلی خود را سپری می‌کند . با توجه به دسترس بودن زیرساخت‌ها برای احداث انبارهای کالا و جهش در طرح‌های توسعه‌ای ، زمینه‌های مناسبی برای واگذاری این بندر ...

  |

  هدف اصلی و محوری در شرکت خدمات دریایی و مهندسی کشتیرانی قشم ، ثبات و پایداری تامین سوخت؛ افزایش پتانسیل انبارش و تدارک سوخت تولید داخل و سوخت های ترانزیتی است . افزایش سرعت تدارک سوخت و ایجاد چرخه کامل سوخت رسانی به همراه عدم وابستگی به تامین سوخت مورد نیاز ناوگان از خارج ، از ...

  |

  نظرات کاربران