در حال بارگذاری ...
 • کولاک علت اصلی انسداد راه‌های مواصلاتی استان اردبیل

  با توجه به این که میانگین عمر تجهیزات راهداری استان ۲۳ سال است اما مجبور هستیم برای حل مشکلات موجود از این دستگاه‌ها استفاده کنیم که طبق پیش‌بینی به عمل آمده در فصل‌های گرم سال نسبت به بازسازی این دستگاه‌ها اقدام شد . خوشبختانه تمامی راه‌های اصلی و فرعی استان باز است به جز خلخال - اسالم که به دلیل کاهش دید افقی و خطرخیز بودن منطقه مسدود شده بود که در اسرع وقت بازگشایی می‌شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل گفت : در برخی مناطق استان بالای ۸۰ سانتی‌متر برف گزارش شده که در کنار خوشحالی از این نعمت الهی از طرفی قضیه برای تردد مردم و فعالیت‌های راهداران با اختلالاتی مواجه شده است .

  کلیم اله وثوقی در بازدید از عملیات برف روبی بزرگراه اردبیل - نیر افزود : از نظر شدت کاهش دما و کوهستانی بودن منطقه راهداری استان با توجه به گردنه‌های متعدد در استان وظایف خاصی بر عهده دارد که به همین منظور ۲۳۰ دستگاه ماشین‌آلات راهداری در زمستان پیش‌بینی شده که ۴۳۰ نفر نیروهای راهداری در ۲۲ راهدارخانه مرکزی و بین راهی مستقر و در حال ارائه خدمات به مردم هستند .

  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل تصریح کرد : در حالی که بارش برف از روز پنجشنبه آغاز شد و به ترتیب در تمامی شهرستان‌های استان شاهد بارش بودیم و حتی در شهرستان‌های شمالی استان نیز بارش باران ادامه داشت که از آن روز فعالیت راهداران تعطیل نشده است . با توجه به این که بخش اعظمی از جاده‌های استانی در مناطق کوهستانی قرار گرفته ما هم با آماده باش ۱۰۰ درصدی وارد موضوع شده و در نتیجه توانستیم اقداماتی را انجام دهیم که در استان اتفاق غیرمعمولی رخ ندهد .

  وی تصریح کرد : با توجه به این که میانگین عمر تجهیزات راهداری استان ۲۳ سال است اما مجبور هستیم برای حل مشکلات موجود از این دستگاه‌ها استفاده کنیم که طبق پیش‌بینی به عمل آمده در فصل‌های گرم سال نسبت به بازسازی این دستگاه‌ها اقدام شد . خوشبختانه تمامی راه‌های اصلی و فرعی استان باز است به جز خلخال - اسالم که به دلیل کاهش دید افقی و خطرخیز بودن منطقه مسدود شده بود که در اسرع وقت بازگشایی می‌شود .

  وثوقی افزود : اعتبارات پیش‌بینی شده تامین ۵۰ میلیارد تومان برای تجهیز ناوگان حمل و نقل و هزینه‌های جاری و مصرفی هزینه نگهداری زمستانی است که در شرایط سخت و طاقت‌فرسای استان با توجه به کمبود نیروهای راهداری از لحاظ کمی و کیفی با مشکلات اساسی مواجه می‌شویم که این موضوع نیز وجود دارد . بازسازی ماشین‌آلات فرسوده و نیز حل مشکلات موجود در این زمینه با برنامه‌ریزی‌های لازم در حال انجام است تا بتوانیم تعداد تجهیزات مورد نیاز را نیز افزایش دهیم و در این راستا استان‌های همجوار نیز کمک‌رسانی کرده است .

  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل تصریح کرد : آمادگی کامل برای کنترل شرایط داریم اما به هر حال نیازمند حمایت و کمک‌های مالی برای مجهزسازی تجهیزات راهداری هستیم و انتظار داریم در این زمینه با مشارکت‌های همگانی برای ارائه خدمات اقدام شود . مشکل ما حجم بارشی نیست اما کولاک سبب مستهلک شدن نیروها و تجهیزات راهداری در این مسیرها می‌شود چرا که حتی ساعت‌ها برای بازگشایی مسیرها اقدام می‌شود و کولاک دوباره راه را می‌بندد .

  وی در پایان ضمن اشاره به آخرین وضعیت روستایی استان نیز گفت : شب گذشته ۵۰۰ روستا نیاز به پاکسازی داشتند که ۲۲۰ مسیر راه روستایی استان بازگشایی شده و ۳۲۵ راه روستایی نیز مسدود باقی مانده است که در حال بازگشایی این مسیرها نیز هستیم .
  مطالب مرتبط

  استان قزوین دارای ۸۷ گردنه برف‌گیر است و هفت درصد عملیات برف روبی راه‌های کشور در این استان انجام می‌شود .

  |

  استان اردبیل ۶ هزار و ۳۷۲ کیلومتر راه و ۲۲ راهدارخانه فعال دارد .

  |

  با تلاش نیروهای راهداری استان همدان تمام محورهای مواصلاتی استان باز بوده و مشکلی خاصی وجود ندارد . مردم می‌توانند پیش از سفر و تردد در محورهای مواصلاتی استان همدان با سامانه ۱۴۱ مرکز مدیریت راه‌ها تماس گرفته و از آخرین وضعیت راه‌ها با خبر شوند .

  |

  برای عملیات برف روبی و بازگشایی محورهای برف گیر ۴۷ نیرو راهداری با ۳۶ دستگاه ماشین آلات فعالیت دارند .

  |

  طی ۲۴ ساعت گذشته در محورهای برف گیر استان کرمانشاه مجموعاً ۶۰ کیلومتر باند عملیات برف روبی و ۳۳ هزار تن عملیات نمک باشی برای پیشگیری از یخ زدگی جاده‌ها توسط اکیپ‌های راهداری انجام گرفته است .

  |

  نظرات کاربران