در حال بارگذاری ...
 • اجرای چندین پروژه مهم و بزرگ در فرودگاه‌های استان زاهدان

  پروژه طراحی و نصب سخت افزار شبیه‌ساز سه بعدی فرودگاه بین المللی شهدای زاهدان ، به عنوان اولین شبیه‌ساز سه بعدی برج مراقبت در فرودگاه‌های کشور به اتمام رسیده و با اجرای پروژه طراحی و اجرای نرم افزار مربوطه تا پایان سال جاری ، آماده بهره‌برداری کامل خواهد بود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان از اجرای چندین پروژه مهم و بزرگ در فرودگاه‌های استان طی ماه‌های اخیر با وجود محدودیت‌های مالی و بحران کرونا خبر داد .

  علی جزینی‌زاده با اعلام اینکه شیوع بیماری کرونا مانع اجرای پروژه‌های فرودگاهی در استان نشده است ، اظهار داشت :‌ با وجود بحران‌های مالی وارد شده به صنعت هوانوردی کشور دلیل شیوع بیماری کرونا، طی ماه‎های اخیر با حمایت مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و همچنین مسئولان استان ، توانستیم پروژه‌های مهمی را در فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان اجرا کنیم .

  وی افزود : از جمله پروژه‌های اجرایی در فرودگاه زاهدان می‌توان به اتمام دیوار حفاظتی جدید و تخریب دیوار حفاظتی قدیم در ضلع شرق و شمال شرقی باند جدید جهت رفع موانع و محدودیت‌های عملیاتی برای بهره برداری از آن ، اجرای چراغ‌های تقرب دقیق باند ۳۵ راست ، تعویض سیستم‌های سرمایش با نصب دو دستگاه چیلر ۲۰۰ تن آب خنک ، بهسازی ترمینال ورودی پروازهای خارجی ، اصلاح و احیای خط کشی باند ۱۷ راست و ۳۵ چپ برابر استانداردهای سازمان هواپیمایی کشوری و مقررات ADR، اجرای پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا از جمله تب سنجی و پایش مستمر مسافران ، استقرار ناظران سلامت و نصب یک دستگاه اسکن ضدعفونی با اشعه (UVC) جهت بار خروجی مسافران ، گازکشی فرودگاه و نصب و عملیاتی کردن شش دستگاه راهبند دفنی اشاره کرد .

  جزینی‌زاده ار اتمام نصب شبیه ساز سه بعدی برج مراقبت در فرودگاه زاهدان خبر داد و گفت : پروژه طراحی و نصب سخت افزار شبیه‌ساز سه بعدی فرودگاه بین المللی شهدای زاهدان ، به عنوان اولین شبیه‌ساز سه بعدی برج مراقبت در فرودگاه‌های کشور به اتمام رسیده و با اجرای پروژه طراحی و اجرای نرم افزار مربوطه تا پایان سال جاری ، آماده بهره‌برداری کامل خواهد بود . از جمله اقدامات انجام شده در فرودگاه زابل می‌توان به نصب یک عدد چیلر۱۶۰ تن هوای خنک ، اجرای چراغ های تاکسی وی و آستانه باند ۳۴ و اختصاص یک دستگاه خودروی بیماربر و برنامه‌ریزی جهت جابه‌جایی جاده زابل- دوست محمد برای برطرف کردن مانع پروازی در فاینال باند ۳۵ و همچنین برقراری پرواز در مسیر گرگان – زابل و بالعکس اشاره کرد .

  نصب و راه اندازی سامانه کمک ناوبری NDB/DME فرودگاه سراوان

  این مدیر فرودگاهی با اشاره به اقدامات انجام شده در سایر فرودگاه‌های استان گفت : در فرودگاه ایرانشهر نیز می‌توان به ساماندهی گیت‌های بازرسی سالن ترانزیت ، ساماندهی کانترهای پذیرش بار مسافر و جابجایی تیرهای برق فاینال باند ۳۵ و برقراری پروازهای شرکت پارس ایر در روزهای دوشنبه و چهارشنبه ، اشاره کرد . سند مالکیت تک برگی فرودگاه خاش به مساحت حدود ۱۸۱ هکتار اخذ و پیگیری تخصیص اعتبار استانی جهت احداث دیوار حفاظتی و بهسازی باند در حال انجام است .

  مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان همچنین با اشاره به اتمام پروژه تطویل باند فرودگاه سراوان و اجرای سیویل ورک سیستم روشنایی باند ، گفت : خط کشی و رنگ زدایی باند فرودگاه سراوان، اجرای نمازخانه و پارتیشن‌های گیت‌های بازرسی و دفاتر شرکت‌های هواپیمایی در ترمینال انجام شده است و از دیگر اقدامات می‌توان به رفع موانع پروازی در راستای باندهای ۱۳ و ۳۱ با جابه‌جایی دیوار حفاظتی فاینال باند ۱۳ و نیز جابه‌جایی تیرهای برق فاینال باند ۳۱ آن فرودگاه و همچنین نصب دو عدد برج نوری جهت روشنایی اپرون و احداث ساختمان پست باند و برق در آن فرودگاه اشاره کرد .

  وی همچنین از نصب و راه اندازی سامانه کمک ناوبری NDB/DME فرودگاه سراوان و وارسی پروازی این سامانه خبر داد و افزود : اخیرا با حمایت اداره کل آتش‌نشانی و هدایت زمینی هواپیما چهار دستگاه خودروی کفساز به فرودگاه‌های استان اختصاص یافته و عملیاتی شده‌اند. همچنین برای جابه‌جایی آشیانه پروازهای هواناجا در فرودگاه زاهدان به اراضی تحویلی و تملک اراضی ضلع شمالی فرودگاه ایرانشهر برنامه‌ریزی شده است .

  جزینی‌زاده از انجام ممیزی گواهینامه‌های زیرساخت و عملیات فرودگاه زاهدان برای اولین بار در ایران بصورت ترکیبی از راه دور و حضوری خبر داد و گفت : نتایج اولیه اعلامی از طرف سازمان هواپیمایی کشوری حاکی از آن است که یافته‌ای دال بر عدم صدور گواهینامه‌ها در این فرودگاه وجود ندارد و بزودی گواهینامه زیرساخت و عملیات از سوی سازمان هواپیمایی کشوری بر اساس قوانین و  مقررات (ADR) صادر و تحویل خواهد شد . همچنین پیگیری های لازم برای صدور مجوز بهره‌برداری از فرودگاه سراوان و رفع محدودیت‌های عملیاتی باند جدید فرودگاه زاهدان از  سازمان هواپیمایی کشوری انجام شده است .

  مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان در پایان با اشاره به آمار نشت و برخاست پروازها و تعداد مسافر در فرودگاه‌های استان گفت : در ۸ ماهه نخست سال در فرودگاه بین المللی زاهدان و مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با تعداد ۳۱۸۶ سورتی پرواز رشد ۱۵.۲ درصدی و با تعداد ۲۶۲۴۵۸ نفر مسافر با کاهش منفی ۸.۴ درصدی و در فرودگاه زابل با تعداد پرواز ۲۵۸ سورتی افزایش ۳۳ درسدی و تعداد مسافر ۱۴۲۶۰ نفر با رشد ۳۳.۷ درصدی و فرودگاه ایرانشهر با تعداد پرواز ۱۹۲ سورتی رشد ۸۴.۶ درصد و تعداد مسافر۶۷۷۴ نفر رشد ۱۳۱.۶ درصد انجام شده است و در آینده‌ای نزدیک برقراری پرواز در مسیرهای داخلی و خارجی جدید از فرودگاه بین‌المللی زاهدان را در برنامه داریم .
  مطالب مرتبط

  در جریان این بازدید ، محمود امانی‌بنی مدیرکل فرودگاه‌‌های استان خراسان رضوی گزارش کاملی از وضعیت فعلی پروژه‌ها و طرح‌های در دست اجرای فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد ارائه داد .

  |

  تعداد پروازهای عبوری از فراز کشور در ۹ ماهه سال جاری ۱۱۵ هزار پرواز بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ( ۷۷ هزار فروند) ۴۹ درصد افزایش داشته است. برنامه وزارت راه و شهرسازی برای ۹ ماهه سال جاری ۱۱۰ هزار پرواز بوده که درصد انطباق با برنامه ۱۰۴ درصد است .

  |

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، در دو نشست جداگانه با حضور حسین اسفندیاری عضو هیات مدیره و راهبر عملیات فرودگاهی ، مصطفی صفایی معاون عملیات فرودگاهی ، ...

  |

  در آبان‌ماه ۱۴۰۰ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست‌های داخلی به ترتیب در ۱۰ فرودگاه مهرآباد ، مشهد ، کیش ، شیراز ، اهواز ، اصفهان ، بندرعباس ، تبریز ، خلیج فارس (عسلویه) و یزد انجام شده است. همچنین از فروردین ۱۴۰۰ به فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت ، هشت فرودگاه عسلویه ، خارک ، ماهشهر ، ...

  |

  هواپیمای فلایت چک به زودی وارد کشور و به محض ورود تجهیزات FIS بر روی آن نصب می‌شود . پیش از این تجهیزات مورد نیاز این هواپیما خریداری شده و آماده نصب هستند .

  |

  نظرات کاربران