در حال بارگذاری ...
 • اجرای طرح استقرار نیوجرسی‌های مفصلی در تقاطع قلعه سنگی در محور قم – جعفرآباد

  با توجه به موقعیت این محور که به عنوان یکی از راه های دسترسی به استان مرکزی نقش کریدوری مهمی را ایفا می نماید ، ایمن سازی حداکثری آن در اولویت برنامه های عمران جاده ای این اداره کل قرار دارد .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، رئیس اداره ایمنی راه و حریم اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قم گفت : با اعتباری افزون بر ۲۰ میلیارد ریال ، طرح استقرار قریب یک کیلومتر نیوجرسی مفصلی (حفاظ بتنی مفصلی) در تقاطع قلعه سنگی ، محور قم – جعفرآباد عملیاتی شد .

  سید حسن خلیلی نیا رئیس اداره ایمنی راه وحریم اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان قم  با اعلام این مطلب اظهار داشت : درقالب اجرای این طرح که به منظور ایمن سازی تقاطع قلعه سنگی محور قم – جعفرآباد اجرا می شود افزون بر یکصد و هفتاد قطعه نیوجرسی بتنی مفصلی درطول یک کیلومتر از محل پروژه نصب می شود .

  وی با یادآوری این مهم که تقاطع مذکور یکی از نقاط پرحادثه استان است تصریح کرد : با توجه به موقعیت این محور که به عنوان یکی از راه های دسترسی به استان مرکزی نقش کریدوری مهمی را ایفا می نماید ، ایمن سازی حداکثری آن در اولویت برنامه های عمران جاده ای این اداره کل قرار دارد . همچنین این مسیر به دلیل عاملیت اتصال ده ها روستای بخش های مرکزی و جعفر آباد نقشی ارزنده دررونق دامداری و کشاورزی منطقه دارد .

  خلیلی نیا در ادامه ضمن تاکید بر اولویت ایمن سازی تقاطع قلعه سنگی در طول محور قم – جعفرآباد به اجرای طرح استقرار نیوجرسی مفصلی در آن اشاره و افزود : افزون بر یکصد و هفتاد قطعه نیوجرسی بتنی مفصلی درطول مسیر تقاطع مذکور نصب خواهد شد .

  رئیس اداره ایمنی راه و حریم اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان قم هزینه تهیه و استقرار حدود یک کیلومتر نیوجرسی بتنی مفصلی در محل این پروژه را بالغ بر بیست میلیارد ریال عنوان و افزود : تمامی اعتبار مورد نیاز این طرح از محل اعتبارات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تامین شده است .

  سید حسن خلیلی نیا درخصوص بازه زمانی اجرای طرح نصب نیوجرسی مفصلی در تقاطع قلعه سنگی نیز اظهار داشت : گرچه  عوامل ومتغیرهای جوی نقشی تعیین کننده در اعلام دقیق زمان تکمیل طرحهای عمران جاده ای بخصوص در فصول بارش دارد ، اما امید است حداکثر ظرف دو هفته آینده شاهد تکمیل طرح باشیم .

  وی در بخش دیگری از این خبر به مشخصات فنی نیوجرسی های بتنی مفصلی اشاره و توضیح داد : وزن هریک از نیوجرسی های مفصلی منصوب در محل تقاطع  ، افزون بر ۵ تن و طول و ارتفاع هریک نیز به ترتیب شش و یک متر است .

  خلیلی نیا از فاکتورهای مورد توجه در این نوع نیوجرسی به پیوستگی زنجیره اتصال آنها به یکدیگر اشاره و مطرح کرد : به دلیل قطعات مفصلی تعبیه شده در هر یک از این نوع  نیوجرسی ، که در زمان استقرار به یکدیگر متصل می شوند در صورت انحراف و برخورد خودرو با آنها به صورت یکپارچه عمل کرده و از خروج خودرو به باند مقایل و یا سقوط در پرتگاه جلوگیری می‌کند .
  مطالب مرتبط

  انتخاب محور قم - جعفریه ، به عنوان یکی از ده کریدور کشور ، که طی سال‌ جاری طرح راهداری محوری ، با تمرکز عوامل و ماشین آلات راهداری در بازه زمانی دو ماهه ای در آنها اجرا شد ، بیانگر نقش ارتباطی آن در کشور است .

  |

  در راستای بهسازی راه ها بیش از ۴۶ هزار متر نصب حفاظ جدید و بهسازی حفاظ های فلزی موجود در محورهای ارتباطی استان اجرا شده است .

  |

  این محور دارای چندین پیچ مستعد حادثه بوده و در بسیاری از طول محور فاقد پارکینگ است که این اداره در پیچ های خطرناک عملیات ترانشه برداری انجام داده و مصالح ناشی از آن را نیز در طول محور به عنوان شانه سازی و ایجاد پارکینگ استفاده کرده است .

  |

  بر اساس برنامه ریزی انجام شده طی دو ماه گذشته در محور دیهوک - راور اکیپ اصلاح و کاهش شیب شیروانی با اولویت نقاط پرحادثه به صورت امانی فعال شده‌ است .

  |

  با عنایت به تلاش های فراوان انجام پذیرفته توسط عوامل راهداری استان سعی شده در هیچ یک از محورهای شریانی و اصلی استان مشکلی از بابت خط کشی مشاهده نگردد و در زمان و موعد مقرر طبق برنامه ریزی مدون خط کشی محورها تجدید و بروز شود .

  |

  نظرات کاربران