در حال بارگذاری ...
 • حمل یکسره کالاهای اساسی از بنادر ؛ سیاست‌ جدی دولت سیزدهم

  باید به سمت حمل یکسره کالا برویم ؛ به معنای آن که کشتی در بدو ورود به کشور ، فرایند تخلیه محموله آن حتی یک لحظه متوقف نشود و بلافاصله کالای آن به کامیون منتقل و به مقصد حمل شود .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، معاون هماهنگی اقتصادی رییس جمهور در بازدید از بخش‌های مختلف بندر شهید رجایی ، حمل یکسره کالاهای اساسی از بنادر و پیگیری برای رفع گره‌های اقتصادی از زنجیره تولید را سیاست‌ جدی دولت سیزدهم عنوان کرد .

  محسن رضایی در سفر یکروزه به استان هرمزگان ، بندر شهید رجایی را یکی از کانون‌های اصلی واردات و صادرات کالاها دانست و اظهار داشت : ۸۱ درصد کالاهایی کانتینری و۵۰ درصد کالاهای غیرنفتی از طریق این بندر تجاری وارد و صادر می شود ، بنابراین بندر شهید رجایی نقش مهم و کلیدی در توسعه اقتصاد ملی دارد .

  معاون هماهنگی امور اقتصادی رییس جمهور با اشاره به برنامه‌ریزی های صورت گرفته برای توسعه و گسترش زیرساخت‌های عمرانی بندر شهید رجایی ، گفت : نزدیک ۹ هزار کانتینر یعنی حدود ۱۰۰ هزار تن کالا در این بندر بلاتکلیف مانده و همچنین مشکلاتی که در حوزه اموال تملیکی وجود دارد که بایستی با مدیریت صحیح برطرف شود .  

  وی با بیان اینکه ، معیشت مردم بیش از آن که در خارج از کشور در محاصره باشد در داخل با تحریم‌های داخلی مواجه است ، اذعان داشت : بروکراسی‌های اداری و فرآیندهای دست و‌ پاگیر در حوزه های مدیریتی و قانونی چالش های جدی رونق اقتصادی کشور است .

  رضایی حمل یکسره کالاهای اساسی از بنادر را از سیاست‌های جدی دولت سیزدهم عنوان کرد و بیان داشت : باید به سمت حمل یکسره کالا برویم ؛ به معنای آن که کشتی در بدو ورود به کشور ، فرایند تخلیه محموله آن حتی یک لحظه متوقف نشود و بلافاصله کالای آن به کامیون منتقل و به مقصد حمل شود . یک بخش ایجاد تورم به نحوه حمل و نقل کالاها از بنادر برمی‌گردد ، لذا برای مدیریت تورم باید موانع حمل یکسره کالا برداشته شود ، ضمن اینکه مدیران استان‌ها خود باید فرآیندهای دست و‌پاگیر درحوزه های مدیریتی و قانونی را شناسایی و برطرف کنند .

  رضایی اضافه کرد : درحال حاضر مشکلاتی زیادی در زنجیره تولید ثروت ، سرمایه‌گذاری و همچنین تجارت وجود دارد ، که رسالت اصلی ما در سفرهای استانی و بازدیدها پیگیری این امور و تاکید بر لزوم برطرف کردن این مشکلات به منظور تامین معیشت مردم ، اشتغال و توسعه تجارت به ویژه تجارت دریایی است . زنجیره تولید ثروت که از طرفی سرمایه گذاری، تولید و تجارت را شامل و از طرفی منجر به رفاه، معیشت و آسایش مردم می‌شود ، در تمام کشور دچار مشکلات فراوانی است ، بنابراین وظیفه ما است که مشکلات را بررسی کنیم و با استفاده از کارشناسان و متخصصان برای بهبود زندگی مردم گره گشایی کنیم .

  معاون هماهنگی اقتصادی رییس جمهور  با تاکید بر اینکه به دنبال رفع گره‌های اقتصادی از زنجیره تولید ثروت و درآمد برای مردم هستیم ، تصریح کرد : در بازدیدهای استانی از مسوولان هراستان خواسته می‎شود موانع و مشکلات بر روی زمین مانده را در حوزه‌های اقتصادی و معیشتی مردم با مدیریت اصولی خود بردارند .

  گفتنی است معاون امور هماهنگی اقتصادی رییس جمهور به منظور بررسی ظرفیت های بندری و همچنین رفع موانع تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی از بخش‌های مختلف مجتمع بندری شهید رجایی بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت ترخیص و روند بارگیری کالاهای اساسی قرار گرفت و فرآیند خروج کالاهای اساسی از این بندر تجاری را مورد بررسی قرار داد .
  مطالب مرتبط

  این میزان کالا به وسیله ۴ هزار و ۲۷۰ واگن به استان های مقصد حمل شده است . 

  |

  طی دوره زمانی هشت ماهه سال جاری ۵۷۱ هزار و ۷۱۵ تن روغن خوراکی به وسیله ۱۹ فروند کشتی در این بندر بزرگ تجاری پهلو دهی شده که پس از گندم بیشترین میزان واردات کالای اساسی به روغن خوراکی اختصاص داده شده است .

  |

  در این دوره آموزشی کارشناسان سوانح دریایی کشور با چگونگی ایجاد مقررات جدید در سازمان بین‌المللی دریانوردی ، اهمیت بررسی سوانح و الزامات قانونی مرتبط مانند قطعنامه‌ها ، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ کشوری نحوه بررسی سوانح دریایی آشنا شده اند .

  |

  بندر شهید رجایی ؛ مهمترین دروازه صادرات ، واردات و ترانزیت کالا در کشور محسوب شده و به تنهایی بیش از نیمی از حجم مبادلات کالای غیر نفتی در حوزه ترانزیت ، واردات ، صادرات و ترانشیپ را بر عهده دارد .

  |

  از این شش کشتی ، ۲ فروند حامل ۱۳۰ هزار تن گندم ، دو کشتی حامل ۷۰ هزار تن روغن خوراکی ، یک کشتی حامل ۶۱ هزار تن کنجاله سویا و کشتی ششم نیز ۴۴ هزار تن اوره است که بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته این کالاها به دو شکل حمل و نقل جاده‌ای و ریلی به مناطق مختلف کشور ارسال خواهد شد .

  |

  نظرات کاربران