در حال بارگذاری ...
 • رشد ۶۰ درصدی صادرات به کشورهای اکو

  تجارت ایران با اکو نسبت به هفت ماهه نخست سال ۹۹ از لحاظ وزن ۴۳ درصد و از لحاظ ارزش ۴۸.۵ درصد افزایش یافته و نسبت به هفت ماه نخست سال ۹۸ یعنی قبل از فراگیری کرونا و محدودیت های ناشی از آن ، از لحاظ وزنی ۲ درصد کاهش و از لحاظ ارزش بیش از ۶ درصد رشد داشته است .

  به گزارش پرتال حمل و نقل ،‌ سخنگوی گمرک گفت : در هفت ماه نخست امسال ۲۰.۳ میلیون تن کالا به ارزش ۹ میلیارد و ۲۳۳ میلیون دلار بین ایران و ۹ کشور عضو اکو تبادل شد که نسبت به مدت مشابه ۴۳ درصد در وزن و ۴۸ درصد در ارزش رشد داشته و تراز تجاری کشور با " اکو" نیز مثبت ۲.۸ میلیارد را نشان می دهد .

  سید روح اله لطیفی در آستانه اجلاس "اکو" در عشق آباد اظهار داشت : در هفت ماه نخست امسال ۲۰ میلیون و ۳۲۶ هزار و ۸۳۹ تن کالا به ارزش ۹ میلیارد و ۲۳۳ میلیون و ۵۳۶ هزار و ۷۹۲ دلار بین ایران و ۹ کشور دیگر سازمان همکاری های اقتصادی "اکو" تبادل شد که ۱۷ میلیون و ۴۴۱ هزار و ۶۱۷ تن به ارزش ۶ میلیارد و ۳۰ میلیون و ۵۴۴ هزار و هفت دلار آن سهم صادرات و دو میلیون و ۸۸۷ هزار و ۲۲۲ تن به ارزش سه میلیارد و ۳۰۲ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۷۸۵ دلار نیز سهم واردات از این کشورها بوده است .

  وی افزود : تجارت ایران با اکو نسبت به هفت ماهه نخست سال ۹۹ از لحاظ وزن ۴۳ درصد و از لحاظ ارزش ۴۸.۵ درصد افزایش یافته و نسبت به هفت ماه نخست سال ۹۸ یعنی قبل از فراگیری کرونا و محدودیت های ناشی از آن ، از لحاظ وزنی ۲ درصد کاهش و از لحاظ ارزش بیش از ۶ درصد رشد داشته است .

  سخنگوی گمرک در خصوص صادرات ایران به" اکو" گفت : صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای عضو" اکو" در هفت ماهه سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۸ درصد در وزن و ۶۰ درصد در ارزش رشد داشته و نسبت به همین مدت در سال ۹۸ از لحاظ وزنی یک و نیم درصد و از لحاظ ارزش ۱۴ونیم درصد بیشتر شده است .

  لطیفی افزود : ۵۶ درصد صادرات کشورمان به "اکو" به ترکیه با سه میلیارد و ۳۹۷ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۲۵۰ دلار بوده است و افغانستان با یک میلیارد و ۱۲۵ میلیون و ۵۰۱ هزار و ۹۵۵ دلار بیش از ۱۸ونیم درصد ، پاکستان با ۶۵۵ میلیون و ۱۵۴ هزار و ۹۳۰ دلار بیش از ۱۰.۸ درصد از سهم صادرات کشورمان به" اکو" را به خود اختصاص دادند .

  سخنگوی گمرک در خصوص صادرات به سایر کشورهای عضو" اکو" توضیح داد : بعد از ترکیه ، افغانستان و پاکستان ، آذربایجان با ۲۷۲ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۳۷۲ دلار ، ازبکستان با ۲۴۳ میلیون و ۷۲۲ هزار و ۵۴۵ دلار ، ترکمنستان با ۱۷۴ میلیون و ۱۶۳ هزار و ۸۹ دلار ، قزاقستان با ۹۵ میلیون و ۲۰۹ هزار و ۷۶۵ دلار ، قرقیزستان با ۴۱ میلیون و ۷۴۵ هزار و ۹۹۸ دلار و تاجیکستان با ۲۴ میلیون و ۸۰۹ هزار و ۱۰۳ دلار قرار دارند .

  لطیفی در خصوص واردات از کشورهای عضو اکو نیز گفت : در هفت ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱ درصد ارزش واردات کشورمان از کشورهای اکو افزایش پیدا کرده اما نسبت به هفت ماه ۱۳۹۸ کاهش ۶ درصدی داشته است . ترکیه با فروش دو میلیون و ۴۹۹ هزار و ۷۲۱ تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۸۶۱ میلیون و ۳۵۲ هزار و ۶۷۱ دلار در رتبه نخست تامین کالا برای کشورمان در اعضای این سازمان است که ۸۵.۵ درصد وزن و ۸۹ درصد ارزش واردات از" اکو" به این کشور در هفت ماه نخست امسال اختصاص یافته است .

  وی افزود : پس از ترکیه ، پاکستان با ۱۶۹ میلیون و ۶۰۲ هزار و ۸۵۰ دلار ، ازبکستان با ۷۱ میلیون و ۸۱۷ هزار و ۸۲۷ دلار ، قزاقستان ۳۴ میلیون و ۵۳۳ هزار و ۹۴۶ دلار ، آذربایجان با ۲۷ میلیون و ۴۲ هزار و ۸۷۱  دلار ، ترکمنستان با ۲۲ میلیون و ۸۳ هزار و ۹۴۷ دلار ، افغانستان با ۹ میلیون و ۳۵۴ هزار و ۵۰۰ دلار ، تاجیکستان با پنج میلیون و ۵۹۷ هزار و ۱۹۷ دلار و نهایتا قرقیزستان با یک میلیون و ۶۰۶ هزار و ۹۷۶  دلار قرار دارند .

  لطیفی در خصوص تراز تجاری کشورمان با اعضای سازمان همکاری های اقتصادی اکو گفت : تراز تجاری کشور در هفت ماهه نخست امسال و مدت مشابه آن در سال قبل و ماقبل با اعضای " اکو" مثبت بوده به گونه ای که در هفت ماهه امسال مثبت دومیلیارد و ۸۲۷ میلیون و ۵۵۱ هزار و ۲۲۲ دلار ، مدت مشابه سال قبل ، مثبت یک میلیارد و ۳۳۰ میلیون و ۲۶۲ هزار و ۴۶۷ دلار و در هفت ماهه سال ۱۳۹۸ نیز مثبت یک میلیارد و ۸۵۶ میلیون و ۴۴۸ هزار و ۵۱۸ دلار بوده است .
  مطالب مرتبط

  دو میلیون و ۴۲۸ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در نیمه نخست امسال از اعضای سازمان" اکو" خریداری شد که از لحاظ وزنی با کاهش ۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده ولی از لحاظ ارزش رشد ۳۴ درصدی در معاملات داشته است .

  |

  رشد صادرات کشورمان در ۶ ماهه امسال به کشورهای جهان به ویژه همسایگان ، سازمان اکو ، اوراسیا ، شانگهای و... با همت تولید کنندگان ، مسئولان ، تجار و صادر کنندگان همزمان با کاهش محدودیت های کرونایی جای تقدیر و تشکر دارد که در جنگ اقتصادی نظام سلطه به عنوان سربازان غیور ملت ایران در ...

  |

  بر اساس تصمیمات اخذ شده توسط دو کشور ، کالاهای صادراتی از "اینچه برون" با کامیون وارد خاک کشور مقابل شده و محموله ها در گمرک ترکمنستان ، توسط کامیون های ترکمن به مقاصد نهایی حمل خواهند شد .

  |

  صادرات کشور در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه امسال با رشد ۱۰۳ درصدی در وزن و ۲۵ درصدی در ارزش همراه بوده است .

  |

  این محدودیت شامل همه مرزهای هوایی و زمینی عراق با همه کشورها است .

  |

  نظرات کاربران