در حال بارگذاری ...
 • بازدید دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری از طرح ملی اتصال خط ریل سراسری به مجتمع بندری کاسپین

  به گزارش پرتال حمل و نقل ، مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی ، گفت : افتتاح مسیر ریلی کاسپین موفقیت بزرگی در جایگاه ترانزیت بین المللی کشور است .

  سعید محمد در حاشیه بازدید از طرح ملی اتصال خط ریل سراسری به مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه بهره برداری از مسیر ۳۴ کیلومتری خط آهن جیرده رشت به منطقه آزاد انزلی از مهمترین اولویت های مسیرهای ترانزیت ریلی کشور است اظهار داشت : با عنایت به اهمیت کریدور شمال - جنوب در مسیرهای حمل و نقل جهانی ، ظرفیت ها و فرصت های ترانزیتی در نیمه شمالی دریای خزر و اوراسیا ، عزم بالای دولت روسیه جهت راه اندازی این مسیر نقل و انتقال کالا و اتصال به بازارهای هند و جنوب آسیا را می توان از مهمترین دلایل اهمیت تسریع در افتتاح این مسیر ریلی عنوان کرد .

  وی اضافه کرد : در عین حال مسیر جنوبی این کریدور در کشورمان یعنی راه آهن چابهار به زاهدان که مراحل احداث خود را طی می کند به زودی تکمیل می شود و راه آهن بندرعباس به سمت شمال کشور نیز در حال بهره برداری است ؛ در نتیجه تنها نقطه باقی مانده همین مسیر کوتاه است .

  مشاور رییس جمهور ، زمان طی شده برای تکمیل این مسیر ۳۴ کیلومتری را بسیار طولانی ارزیابی نمود و با تأکید بر اینکه نباید چند سال به طول می انجامید ، افزود : با توجه به اینکه مدیریت پروژه مزبور بر عهده وزارت راه و شهرسازی می باشد ، با همکاری آن وزارتخانه جهت تأمین منابع مالی ، تسریع درتکمیل طرح بسیار مهم یاد شده در دستور کار قرار می گیرد .

  دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه تا پایان سال جاری شاهد بهره برداری و در مدار خدمت رسانی قرار گرفتن اسکله رو رو بندر کاسپین خواهیم بود ، تصریح کرد : با عنایت به اینکه در بندر شهید بهشتی منطقه آزاد چابهار امکانات لجستیکی و ترانزیتی آماده بهره برداری است در نتیجه این مسیر کوتاه نه تنها برای کشورمان بلکه برای معادلات فرامنطقه ای بسیار استراتژیک محسوب شده و با افتتاح این مسیر ریلی موفقیت بزرگی در جایگاه ترانزیت بین المللی کشورمان ایجاد می شود .
  مطالب مرتبط

  ما در سیستان و بلوچستان برای مبادلات تجاری مرز ریمدان را به صورت رسمی و زمینی ، مرز آبی چابهار را برای توسعه صادرات و در حوزه سیستان منطقه آزاد واقع در شهر جدید رامشار را داریم که اخیرا به تصویب رسیده است .

  |

  مناطق آزاد در دنیا محبوبیت خاصی دارند و در توسعه تجارت ، صادرات ، تولید ، انتقال فناوری و اشتغال‌آفرینی نقش بی‌بدیلی را در دنیا بازی می‌کنند و کشورهای بزرگی را می‌بینیم که از طریق همین مناطق آزاد توانستند ارزش افزوده بسیار بالایی را ایجاد کنند .

  |

  منطقه آزاد اینچه برون تا زمان شکل گیری و توسعه از طریق منابع مالی منطقه آزاد انزلی حمایت می‌شود .

  |

  اکنون ما دنبال پیوست های فرهنگی برای مناطق آزاد هستیم ؛ توسعه مناطق آزاد باید با لحاظ پیوست های فرهنگی و اجتماعی باشد و شاخص های اقتصادی نباید به جامعه آسیب بزند .

  |

         

  |

  نظرات کاربران